سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هفت نکته مرتبط با تحریم انتخابات و عملکرد بعدی تحریم کنندگان...

هفت نکته مرتبط با تحریم انتخابات و عملکرد بعدی تحریم کنندگان

چکیده :نتیجه انتخابات در راستای خواست رهبر،سپاه و دیگر افراد و ارگان های همسو با آنها بود اما نباید به اشتباه تصور شود که این نتیجه به دلیل تحریم و عدم مشارکت مردم بود و اگر میزان مشارکت بالا میرفت نتیجه دیگری رقم میخورد. حتی در صورت نبود نارضایتی گسترده، مهندسی انتخابات از سوی شورای نگهبان با رد صلاحیت چهره های شناخته شده و تاثیرگذار جریان اصلاحات، نتیجه این انتخابات را از پیش مشخص ساخته بود....


ابوالفضل رحیمی شاد

۱- اگر نتیجه اعلام شده را واقعی بدانیم قطعا ۳۴ میلیون نفری که رای ندادند (۵۸درصد) مخالف یا منتقد جدی نظام هستند اما در میان ۲۴ میلیون نفری که رای دادند(۴۲درصد) بخشی بخاطر ترس از دست دادن شغل و مشکلاتی از این دست،بخشی از سر عادت،بخشی تحت تاثیر باورهای مذهبی و بخش دیگر بخاطر تعصبات قومی در انتخابات شرکت کردند.از اینرو در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ درصد جمعیت را میتوان حامی و موافق حاکمیت در نظر گرفت.

۲- با در نظر گرفتن میانگین مشارکت ۶۰ درصدی در دوره های قبل و اختصاص بخشی از ارای این نوبت و اکثریت ارای دوره های پیشین به اصلاح طلبان و رویگردانی بسیاری از هواداران این جریان قطعا در یک انتخابات آزاد پیروزی کامل و قاطع با جریان سوم یعنی جریان مخالف حکومت و مورد حمایت تحریم کنندگان کنونی خواهد بود.

۳- مشارکت ۲۰ تا ۳۰ درصدی در بیشتر مراکز استان ها و شهرهای بزرگ که رای در آنجا بیشتر ماهیت سیاسی دارد نشان از اکثریت قاطع جمعیت مخالف حکومت در این مناطق دارد.

۴- نتیجه انتخابات در راستای خواست رهبر،سپاه و دیگر افراد و ارگان های همسو با آنها بود اما نباید به اشتباه تصور شود که این نتیجه به دلیل تحریم و عدم مشارکت مردم بود و اگر میزان مشارکت بالا میرفت نتیجه دیگری رقم میخورد. حتی در صورت نبود نارضایتی گسترده، مهندسی انتخابات از سوی شورای نگهبان با رد صلاحیت چهره های شناخته شده و تاثیرگذار جریان اصلاحات، نتیجه این انتخابات را از پیش مشخص ساخته بود.

۵- قطعا در آینده نزدیک شرایط زندگی مردم سخت تر و بدتر از گذشته خواهد شد مگر اینکه جریان حاکم مواضع سیاسی خود را برخلاف مدعاهایش در عرصه بین المللی تغییر دهد. در دوره های پیشین در شرایطی مشابه آنچه اکنون اتفاق افتاده است،اصلاح طلبان در افکار عمومی عدم مشارکت مردم یا رد صلاحیت خودشان را دلیل اصلی بروز مشکلات نشان میدادند و با همین استدلال(مغالطه) مردم را برای نوبت بعد تشویق به مشارکت در انتخابات میکردند. رفتار اقتدارگرایانه حاکمیت و واکنش انفعالی اصلاح طلبان به آن و همراه ساختن مردم با خود نتیجه ای بجز تضعیف نهاد انتخابات و بی کارکرد ساختن نهادهای انتخابی به دنبال نداشت. بنابراین تحریم کنندگان بایستی مانع تکرار این رفتار شوند و از بازی اصلاح طلب_اصولگرا خود را بطور کامل کنار بکشند و تا رسیدن به هدف مورد نظر خود یعنی ایجاد تحول بنیادین در نظام سیاسی بطور فعال به کنشگری خود در عرصه سیاسی ادامه دهند.

۶- اگرچه تحریم انتخابات به میزانی بود که حاکمیت نتوانست آنرا بطور کامل پنهان کند اما تحریم کنندگان نباید تصور کنند که کار تمام شده است و حکومت با این تحریم از بین رفته است.این تحریم صرفا یک گام در ادامه مسیر اعتراض های آغاز شده در یکی،دو سال اخیر بود که بایستی در نوبتهای بعد به شکلی فعالتر، پرجمعیت تر و اثرگذارتر تکرار شود تا بطور آشکار رویگردانی اکثریت قاطع مردم از جمهوری اسلامی و دو جریان غالب سیاسی در چهل و یک سال گذشته مشخص گردد.

۷- فراموش نکنیم که آنچه موجب تحریم انتخابات شده است در حقیقت عملکرد حکومت است که تحریم کنندگان را هم از حق انتخاب شدن و هم از حق انتخاب کردن آزاد محروم ساخته است.از اینرو تداوم اعتراضات نباید صرفا منحصر به کنش سلبی و عدم مشارکت باشد. بلکه در ادامه مطالبه همین حق تضییع شده بایستی به مهم ترین مطالبه تحریم کنندگان تبدیل شود و تحریم کنندگان با طرح اصول و الگوی حکومت مطلوب و همچنین بیان ویژگی های نماینده مورد نظر خود در تمامی ارکان حکومت از کنش سلبی به کنش ایجابی روی بیاورند یعنی مواضعشان از چه چیزی و چه کسانی را نمیخواهیم به چه چیزی و چه کسانی را میخواهیم تبدیل شود.

در پایان لازم به ذکر است که قطعا حاکمیت در روزهای آتی تلاش خواهد کرد که تحریم را صرفا یک واکنش انفعالی به رخدادهای سه ماه اخیر نشان دهد و سپس با کم توجهی از کنار آن بگذرد.در مقابل،تحریم کنندگان بایستی بتوانند با تاکید بر بی نظیر بودن این رفتار در ۴۱ سال گذشته و اثربخشی تحریم در آینده نزدیک و تبیین نتایج بسیار سودمند آن از سوی کارشناسان با افزایش انگیزه و امید حرکتی را که فعالانه آغاز کرده اند و تا اینجا ادامه داده اند در مراحل بعدی نیز قوی تر از قبل به پیش برند.و در نظر داشته باشند که گذر از جمهوری اسلامی گذاری سخت خواهد بود که فقط با تلاش دائم و بی دریغ و از خود گذشتگی همه وطن دوستان، آزادیخواهان و دموکراسی خواهان صورت عملی به خود خواهد گرفت.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.