سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقل...

بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی: به حصر و حبس ها پایان داده شود/ اگر جامعه تک صدایی نبود شاهد این فسادهای گسترده نمی بودیم/ اگر در مجلس آینده تضارب آرایی در کار نباشد و صدای ملت از آن شنیده نشود، یقیناً شاهد فسادهای بیشتری خواهیم بود

چکیده :سال چهلم انقلاب سال پر حادثه ای بود. ضایعات و حوادث تلخی اتفاق افتاد. تحریمها و فشارهای اقتصادی و در پی آن حوادث آبانماه که جان عده ای از هموطنان را گرفت از حوادث تلخ و ناگوار پایان دهه چهلم انقلاب بود . شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی به رهبری تروریسم دولتی امریکا و جان باختن عده ای از هم‌وطنان در تشییع پر شکوه جنازه این مرحوم در کرمان کام مردم ایران را تلخ‌تر کرد؛ واز همه این ها ناگوارتر سقوط هوا پیمای مسافربری اوکراین بود که به سبب آن جمعی از ایرانیان و غیر ایرانیان و نخبگان کشور جان خود را از دست دادند و حاکمیت صادقانه اطلاع رسانی نکرد و موجب سلب اعتماد بخش وسیعی از مردم از أخبار رسمی شد. ...


وَلَا تَقُولَنَّ إِنِّی مُؤَمَّرٌ آمُرُ فَأُطَاعُ‏ فَإِنَّ ذَلِکَ إِدْغَالٌ فِی الْقَلْبِ وَمَنْهَکَهٌ لِلدِّینِ وَتَقَرُّبٌ مِنَ الْغِیَر (نهج البلاغه، نامه ۵۳)

بسمه تعالی

امام علی (ع) به مالک اشتر دستور داد: مگو من مقامى مسلّطم، فرمان مى‏دهم و باید فرمان مرا ببرند، که پدید آمدن این حالت در حاکم، سبب درآمدن تباهى به دل و فاسد شدن دل و باعث سست شدن دین است، و قرار گرفتن در آستانه سقوط و زوال.

ملت بزرگوار ایران در آستانه چهل و یکمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی قرار گرفته است . هر سال که از عمر انقلاب می گذرد شعارها و اهداف این انقلاب بزرگ که از خواسته های دو نسل یا سه نسل پیش بود در ذهنها زنده می شود؛ بویژه حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و نظامِ اسلامیِ مبتنی بر جمهوریت و آرای مردم که از اهداف اولیه و مهم انقلاب و بنیانگذار آن بود. رهبر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره)، همواره سعی داشت حاکمیت شخصی که از آن شاه بود به حاکمیت جمعی به معنای جمهوریت تبدیل شود و نظام مبتنی بر آرای مردم جای  نظام مبتنی بر آرای فرد را بگیرد؛ زیرا تمام نهادهای حکومتی در رژیم گذشته به شخص شاه و نظر او وابسته بود. هرچه آن خسرو می گفت باید در نظر دیگران شیرین می بود. مجلس شورا که مردمی ترین نهاد ملی است، قیام و قعودش با دستور و اشاره شاه بود؛ هرچه او می خواست و می گفت باید تصویب می شد. از این‌رو انقلاب بهمن ۵۷ انقلاب علیه نظام شخص محوری بود. و نظام جمهوری اسلامی که جای آن را گرفت یعنی نظامی که باید آزادی، استقلال و عدالت را بر استبداد، وابستگی و ستم غالب می کرد.

نسل امروز ایران حق دارد عملکرد چهار دهه نظام را مورد نقد و ارزیابی قرار دهد و نقاط قوت و ضعف در عملکردها را بیابد و پاسخ این پرسش را بگیرد که شعارها و اهداف انقلاب چقدر محقق شده و عوامل پیشرفت و موانع تحقق آن چیست؟ یکی از عوامل مهم سقوط سلطنت پیشین، نظام ناسالم اقتصادی بود که تفاوت فاحش طبقاتی ایجاد کرده بود؛ و منشأ اصلی‌اش استبداد شاهنشاهی و فرد محوری بود: اطرفیان شاه به‌جای ذکر ضعفها و سوء عملکردهای اقتصادی، متملق و ثنا گو بودند و دروازه تمدن بزرگ را در ذهن شاه می پروراندند  و کارهای نظام سلطنت را موفق جلوه می دادند. شاه زمانی پیام انقلاب را شنید که ملت تصمیم خود را گرفته بود و به چیزی جز تغییر رژیم  تن نمی داد و نجات کشور را در رفتن شاه و زوال سایه شوم استبداد می دید.

سال چهلم انقلاب سال پر حادثه ای بود. ضایعات و حوادث تلخی اتفاق افتاد. تحریمها و فشارهای اقتصادی و در پی آن حوادث آبانماه که جان عده ای از هموطنان را گرفت از حوادث تلخ و ناگوار پایان دهه چهلم انقلاب بود . شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی به رهبری تروریسم دولتی امریکا و جان باختن عده ای از هم‌وطنان در تشییع پر شکوه جنازه این مرحوم در کرمان کام مردم ایران را تلخ‌تر کرد؛ واز همه این ها ناگوارتر سقوط هوا پیمای مسافربری اوکراین بود که به سبب آن جمعی از ایرانیان و غیر ایرانیان و نخبگان کشور جان خود را از دست دادند و حاکمیت صادقانه اطلاع رسانی نکرد و موجب سلب اعتماد بخش وسیعی از مردم از أخبار رسمی شد.  علاوه بر همه این حوادث تلخناک، عملکرد شورای نگهبان در سلب صلاحیت بسیاری از کاندیداهای شناخته شده به بهانه عدم التزام به اسلام یا جمهوری اسلامی بود که تعجب همگان را برانگیخت و متاسفانه آن همدلی و هم افزایی که در مراسم شهید سلیمانی صورت گرفت و اقشار و افکار مختلف را در کنار هم قرار داد، با این سلب صلاحیت‌های گسترده تا حدود زیادی از میان رفت و جامعه شتاب بیشتری به سوی دوقطبی شدن گرفت و شکاف بین بسیاری از مردم و حاکمیت بیشتر شد. انتظار این بود که شورا ی نگهبان و دست اندرکاران انتخابات مجلس، سعه صدر بیشتری از خود نشان می دادند و حق انتخاب شدن را برای همه اقشار دلسوز جمهوری اسلامی و ایران به رسمیت می شمردند و درک می کردند که جامعه تک صدایی در تاریخ پایدار و موفق نبوده است: در سال‌های اخیر شاهد فسادهای گسترده در بدنه حاکمیت بوده ایم؛ اگر جامعه تک صدایی نبود و رسانه ها منافع ملی را بر منافع گروهی و جناحی مقدم می داشتند شاهد این فسادهای گسترده نمی بودیم . اگر مجلس آینده جایگاه یک جناح شود و تضارب آرایی در کار نباشد و صدای ملت از آن شنیده نشود، یقیناً شاهد فسادهای بیشتری در عرصه های اقتصادی و سیاسی خواهیم بود. امیدواریم تدبیری اندیشیده شود تا در سال پیشِ رو گامی به جلو برداشته شود: زمینه شورشها که عمدتا در مسایل اقتصادی و نادیده گرفته شدن مردم است از بین برود؛ به حصر و حبس‌های سیاسی و امنیتی پایان داده شود؛ وفاق و همدلی را که شرط بقای نظام است گسترش داده شود؛ سلیقه ها و افکار و احزاب مختلف به رسمیت شناخته شوند؛ به جمهوریت نظام در کنار اسلامی بودن آن بها داده شود؛ بار دیگر شعارهای انقلاب زنده و به وعده های اول انقلاب عمل شود. بدانیم که شکست اهداف انقلاب تنها شکست انقلاب نیست بلکه شکست اسلام و فرهنگ دینی در عرصه حاکمیت است.

مجمع مدرسین و محققین ضمن گرامی‌داشت چهل و یکمین سالگرد انقلاب و دعوت از حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن از متولیان و مسئولان کشور می خواهد با تدبیر بیشتر، ضعف‌های موجود، بویژه در مسائل اقتصادی و سیاسی را کاهش دهند وزمینه های نا امیدی را (که در جامعه مخصوصا در نسل جوان) رو به افزایش است و هر سال باعث خروج تعداد زیادی  جوانان و نخبگان از کشورمی شود، از بین ببرند و زمینه را برای حضور همه فکرها و سلیقه ها در اداره کشور و حفظ و پیشبرد جمهوری اسلامی فراهم کنند .

به یاد داشته باشیم خدا جامعه ای را که از درون به اصلاح خود می پردازد و روش های فاسد خود را تغییر می دهد از بین نمی برد: «وَما کانَ رَبُّکَ لِیُهْلِکَ القُری بِظُلْمِ وَاَهْلُها مُصْلِحُونْ» (هود:۱۱۷).

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.