سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حکومت تا کجا مجاز است در «امور فردی شهروندان»مداخله نماید؟...

حکومت تا کجا مجاز است در «امور فردی شهروندان»مداخله نماید؟

چکیده :چه تفاوتی میان محافظت از یک «شخصیت دولتی» با یک «شخصیت غیردولتی» وجود دارد؟ چه تفاوتی میان رانندگی برای یک «شخصیت دولتی» با رانندگی برای یک «شهروند عادی» وجود...


صادق زیباکلام

جناب سردار شرفی رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی فرموده اند که «هیچکس حق ندارد بعنوان بادیگارد به استخدام در بیاید.»

بنده نخستین پرسشم از ایشان آنست که این امریه را ایشان حسب کدام قانون صادر کرده اند؟. یقینا کسی‌که بعنوان بادیگارد استخدام می‌شود مثل مابقی شهروندان می‌بایستی قوانین حمل اسلحه و غیره را رعایت کند. منتهی سئوال این است که «اگر فردی که بعنوان بادیگارد به استخدام درآمده هیچ یک از قوانین دیگر را خدشه دار نکرده باشد، به استناد کدام قانون عمل وی غیرقانونی می‌باشد؟ چه تفاوتی میان محافظت از یک «شخصیت دولتی» با یک «شخصیت غیردولتی» وجود دارد؟ چه تفاوتی میان رانندگی برای یک «شخصیت دولتی» با رانندگی برای یک «شهروند عادی» وجود دارد؟

مسلما بادیگارد یک سلبرتی، خواننده، ستاره سینما یا فوتبالیست شدن، مجوزی برای برخورد فراقانونی برای وی ایجاد نمی‌کند. به عبارت دیگر بادیگاردها هم موظف به رعایت مقرراتی هستند که سایر شهروندان آنها را رعایت می‌کنند. از منظری دیگر، قراداد میان یک بادیگارد و کسی که وی را به استخدام درآورده، امری خصوصی میان دو شهروند عاقل و بالغ است و حکومت به چه اعتباری می خواهد در یک معامله، توافق یا قرارداد شخصی که میان دو نفر بسته شده دخالت نماید؟ حکومت تا کجا مجاز است در «امور فردی شهروندان»مداخله نماید؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.