سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

انتقال هسته مقاومت به درون

چکیده : برخلاف تصور و انتظار، رهبر سخنانش را با تاکید بر مصرف داخلی تنظیم کرده بود و زیاد از دشمن صحبت نکرد. او شهادت سردار سپاه قدس را برکتی دانست که از دید ایشان پیروزی بزرگی بود و حالا نوبت کوباندن گرز بر سر رقبای ضعیف داخلی است. آن چنان هم به آمریکا و اسرائیل حمله نکرد یا حداقل حرف جدیدی برایشان نداشت .تنها به تروریست بودن و(همان هیچ غلطی نمیتوانند بکنند موروثی) بسنده کرد....


کلمه – فرهاد محبی

رهبر انقلاب از فن سخنوری خوبی برخوردار است. او با اتکا به همین ویژگی و استفاده سوء از شرایط بحرانی کشور،لشکریان خود را فراخواند تا در این مقطع حساس قدرت نمائی کند. ایشان با نهایت استفاده از تریبون مذهبی نمازجمعه،بیاناتش را با محوریت آیات و معنویت شروع کرد. اتکای بیش از حد رهبر بر مفاهیم معنوی نشان از آن داشت که هدف اصلی لشکرکشی و به تبع آن سخنرانی، بیشتر جهت مصرف داخلی است. ولی امر مسلمین از این جایگاه حساس، اتفاقات اخیر را در سایه معنویت به نام خدا مصادره و دست های غیب را علت اصلی آن دانست. مخاطبین نیز با تکبیر و شعارهای انقلابی مکرر، مهر تأییدی بر فرمایشات ایشان میزدند. فضا به گونه ای پیش رفت که قسمت مهمی از خطبه به این مهم اختصاص یافت.

این درحالیست که بی عدالتی، فساد،فحشا،دزدی و هر مفهوم غیرمعنوی،این روزها در جامعه ی تحت رهبری ولایت مطلقه بیداد میکند. رهبر امروز چون فرماندهی فاتح سخن میگفت و لشکریان مخلصش نیز به علامت استیلای جهل خرافه براین سرزمین، شعار پیروزی و افتخار سرمیدادند. او نیز شادمان از همه چیز،وضعیت نابسامان مملکت را به آرمان شهری تشبیه کرد که فضای معنوی حاکم بر آن عاری از هرگونه مشکل اخلاقی و مادی و معیشیتی است. رهبر با اشاره به یوم الله خواندن روز تشییع سردار سلیمانی،با آن تفسیری که خودش از روزهای خدا دارد،اهانت به عکس او را تلاش بیهوده عده ای اندک و مستاصل دانست. ایشان حمله موشکی ایران را نیز یوم الله دانست و عمق فاجعه را هم برای دشمن فراتر از تصور بیان کرد. رهبر اما با اشاره مستقیم به شعار « نه غزه نه لبنان ، جانم فدای ایران »، فدائیان واقعی ایران را سپاهیان دانست و باتحریف واقعیت،سرداده گان این شعار را مورد سرزنش قرار داد.

خلاصه اینکه برخلاف تصور و انتظار، رهبر سخنانش را با تاکید بر مصرف داخلی تنظیم کرده بود و زیاد از دشمن صحبت نکرد. او شهادت سردار سپاه قدس را برکتی دانست که از دید ایشان پیروزی بزرگی بود و حالا نوبت کوباندن گرز بر سر رقبای ضعیف داخلی است. آن چنان هم به آمریکا و اسرائیل حمله نکرد یا حداقل حرف جدیدی برایشان نداشت .تنها به تروریست بودن و(همان هیچ غلطی نمیتوانند بکنند موروثی) بسنده کرد.

شاه کلیداین نمایش حکومتی که سخنان رهبر تنها جزئی از آن می باشد تقویت روحیه مقاومت بود.رهبر با خواندن خطبه به زبان عربی، میخواست تا مرزهای مقاومت را بردارد و این حقیقت را در تمجید از سپاه قدس بیان کرد. از نظر ایشان سپاه قدس مرز نمی شناسد و از نیروهای این سپاه بعنوان “رزمندگان بدون مرز” یاد کرد، بر وزن پزشکان بدون مرز یا خبرنگاران بدون مرز .این شایدیکی از کلیدی ترین جملات رهبر در خطبه اش بود. آنچه امروز باید مد نظر باشد و لابلای دردهای آشکار دیگر گم نشود،همین انتقال هوشمندانه ی هسته مقاومت به داخل ایران است. البته این حرکت،قدمتی به بلندای تاریخ انقلاب دارد اما به نظرمیرسد اکنون علنی شدن آن آغاز شده است.سودای انتقال هسته ی مقاومت منطقه به داخل مرزهای ایران،درحالی در مغز حاکمیت پرسه میزند که مردمان این کشور باید بیشترین مقاومت را در برابر فقر و نداری داشته باشند. به همین خاطر رهبر با ترغیب مخاطبان به معنویات،تلاش کرد تا مشکلات معیشتی و اقتصادی به فراموشی سپرده شود.کوتاه سخن اینکه امروز بدون تردید روز خاصی در تاریخ انقلاب و مقاومت خواهد بود. روزی که رهبر و لشکریانش به تعبیرخودشان ازآن یوم الله دیگری می سازند و ادامه روند بحرانی کنونی را تضمین می کند. روزی که شاید سرآغازی بر علنی سازی غده سرطانی محور مقاومت منطقه در ایران باشد. قصه تلخ امروز بی شک برگی از تاریخ ننگین معاصر خواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.