سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

حافظه تاریخ

چکیده :اگر روزی روزگاری در کتابهای تاریخ بنویسند، مادر بیماری را جلوی چشم فرزندان خردسالش علی و کیانا، به جرم حق گویی و حق خواهی دستگیر و زندانی و او را حتی از مکالمه تلفنی با فرزندانش محروم کردند؛ و باز به دلیل دفاع از مظلوم، در زندان تنبیهش کردند و این بار در شرایط بسیار بدی همراه با ضرب و جرح، به زندان در تبعید منتقلش کردند و ... آنگاه انسان ها چه قضاوتی خواهند کرد؟...


زهرا ربانی املشی

اگر روزی روزگاری در کتابهای تاریخ بنویسند، مادر بیماری را جلوی چشم فرزندان خردسالش علی و کیانا، به جرم حق گویی و حق خواهی دستگیر و زندانی و او را حتی از مکالمه تلفنی با فرزندانش محروم کردند؛ و باز به دلیل دفاع از مظلوم، در زندان تنبیهش کردند و این بار در شرایط بسیار بدی همراه با ضرب و جرح، به زندان در تبعید منتقلش کردند و … آنگاه انسان ها چه قضاوتی خواهند کرد؟

آنهایی که با انقلاب ۵۷ همراه بودید، یادتان هست که شروع انقلاب از قم و شعله ور شدنش نیز از قم و از مراسم چهلم حاج آقا مصطفی خمینی بود؟
یادتان هست که این مراسم با چه شکوهی در مسجد اعظم و صحن مطهر حضرت معصومه(س) با جمعیت انبوه برگزار شد؟
و حتماً یادتان هست که سخنرانان جلسه چه محکم و استوار شخص شاه را مورد خطاب قرار دادند و از او بازخواست کردند؟

مدعیان دین داری، حتما این قسمت از تاریخ یادتان هست که بعد از جنگ احد و شهادت حضرت حمزه، پیامبر دستور عزاداری دادند و فرمودند که برای عمویم عزاداری کنید.
یادتان هست که در تاریخ خوانده ایم، بعد از قضیه عاشورا و بازگشت خاندان نبوت به مدینه، برای شهدا، مراسم سوگواری برگزار کردند.
و نیز از تاریخ یادتان هست که ام البنین روزها به بقیع می ‌رفت و برای فرزندان شهیدش مرثیه سرایی می کرد و مردم مدینه دور او حلقه می زدند و با او همنوا شده و گریه می کردند. نوشته اند که نه تنها جلوی این مراسم گرفته نمی شد بلکه مروان ابن حکم وقتی این منظره را دید متأثر شد و اشک ریخت.

از تاریخ یادتان هست که وقتی زینب و بقیه اسرا در مجلس یزید وارد شدند، حضرت آزادانه سخنرانی کرد و مردم را از فجایعی که اتفاق افتاده بود با خبر کرد.
و نیز یادتان هست که یزید به آنها اجازه سوگواری داد و آنها را بین ماندن در شام و رفتن به مدینه مخیر کرد.

همه این وقایع در تاریخ ثبت است و تاریخ هم برای یادگیری و عبرت آموزی.
وقایع امروز هم تاریخ آیندگان می شود و در اختیار آنها قرار میگیرد.
در قرآن کریم مکرر از کلمات عبرت و اعتبار استفاده شده است و اهل بصیرت را به تأمل در آن ترغیب می کند. فاعتبروا یا اولی الالباب… فاعتبروا یا اولی الابصار….

چرا که انسان موجودی تأثیرپذیر است و دائم با محیطش در تعامل. و الزاما قضایا و جریاناتی که شاهدش هست همه و همه وی را تحت تأثیر قرار داده و او را به تعقل وا می دارد. تعقل کردن در تاریخ به ما می گوید که قدرتمندان، ثروتمندان و زورمداران می آیند و می روند و از آنها فقط نام نیک و بد است که باقی می ماند.

ممانعت از عزاداری و سوگواری و حتی دستگیری صاحبان عزا در کجای تاریخ سابقه داشته است؟
از مسئولین محترم، آیا به خیابان آمده اند تا جوانان غیرنظامی باتوم به دست را ببینند که دستور گرفته اند در مقابل مردم خود بایستند و وقایع آبان ماه را تکرار کنند این یعنی قرار دادن مردم در مقابل مردم به جای ایجاد وحدت.
در قرآن خوانده ایم «من قتل نفسا بغیر نفس او فسادا فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا».
به گفته خود مسؤولین بعضی از کشته شدگان آبان ماه مردم بی گناه و حتی رهگذر و تماشاچی بودند. جواب آنها به جای دلجویی و پرداخت غرامت و دیه، دستگیری و ممانعت از مراسم یادبود است؟!

دست اندر کاران محترم لطفا برگ امروز تاریخ را بیش از این خط خطی و سیاه نکنید؛ با مردم آشتی کنید و از گذشته عذرخواهی کنید؛ محصورین و محبوسین سیاسی را آزاد کنید و از طغیان به لب آمدگان که حتی به نان شب محتاجند بترسید.
بازگشت از راه خطا و اصلاح امور نه تنها ننگ نیست بلکه افتخار است.

امیدوارم مسئولین محترم جمهوری اسلامی به این افتخار دست یابند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.