سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » توسل به زور یعنی شما قدرت اداره کشور را ندارید و فروپاشی را پذیرفته‌اید...
» اردشیر امیرارجمند در گفتگو با رادیو فردا:

توسل به زور یعنی شما قدرت اداره کشور را ندارید و فروپاشی را پذیرفته‌اید

چکیده :حرفهای اخیر آقای خامنه ای هم در رابطه با بسیج واقعا یک قدم مهمی است. ایشان قبلا تحریف قانون اساسی را آغاز کردند و الان دارند با تحریف قرآن ادامه میدهند که مستضعف معنایش این نیست و آن هست و چیزهای عجیبی گفته میشود. معنایش این است که میخواهند کشور را به سبک سال ۱۳۶۰ اداره کنند که بله! بسیجی‌ها بیایید و همانطور که کمیته های انقلاب اسلامی رفتار میکرد رفتار کنید....


طبق اخباری که به کلمه رسیده و اخبار موثقی است، آنچه را که تا امروز میشود تایید کرد این است که متاسفانه ۳۶۶ نفر از هموطنان در حوادث اخیر جان خود را از دست دادند مثلا این آمار در برخی از نقاط مانند شهریار ۴۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که بینشان یک کودک ۹ ساله هست.

این آماری هست که در اختیار ما قرار گرفته و قابل تایید بوده و تا حدی که میتوانستیم بررسی کردیم. در رابطه با بازداشت شدگان و زخمی های این حوادث هنوز آمار دقیقی را در اختیار نداریم.

– آقای امیرارجمند! فکر می‌کنید چرا چنین خشونتی صورت گرفت. برخورد خشن ماموران امنیتی از اولین دقایق و شلیک مستقیم به تظاهر کنندگان؟

متاسفانه حاکمیت هر روز در حوزه خشونت ورزی پیشرفت میکند. درحالیکه در اداره امور کشور پسرفت میکند همانقدر که توانایی اداره امور کشور را ندارد در نتیجه برای حفظ امنیت خودش و آن قرائتی که از امنیت دارد از زور استفاده میکند. الان به جایی رسیدیم که امنیت مورد نظر حاکمیت چیزی غیر از زور نیست. چون زور را به جای امنیت در نظر میگیرند، لذا قبلا توجیهش میکنند. آنها میدانستند که به هر حال این حوادث، حوادث دامنه داری خواهد بود به همین دلیل از ابتدا با خشونت کامل با آن برخورد کردند و این هیچ جای توجیهی ندارد یعنی خب مسلم است که اگر حادثه ای در کشور روی میدهد افرادی ممکن است در مقام سو استفاده باشند و یا کارهای اشتباهی بکنند و یا برنامه هایی داشته باشند. همه اینها قابل تصور است ولی هیچ کدام از اینها به هیچ وجهی به اندازه سر سوزن مسئولیت حکومت را تغییر و کاهش نمیدهد. آنها نباید از زور و تیر مستقیم استفاده بکنند. در هیچ جای دنیا چنین چیزی دیده نمیشود. بسیار نادر هست اینگونه خشونت ورزی. حتی اگر با سایر کشورهای منطقه مقایسه کنند مشاهده میشود که آن چیزی که در مورد خود تظاهرات بوده شاید در ایران از کشورهایی مثل عراق و لبنان هم پیشی گرفتند و این نشان دهنده این است که حکومت واقعا راه حلی برای مردم ندارد. حکومت نمیداند به کجا میخواهد برود و برنامه اش چیست. برای خودش مبهم است و برای مردم هم نمیتواند توضیح دهد لذا تنها راه و راحت ترین راه خشونت است.

– سازمان عفو بین الملل آمار کشته شدگان را ۱۴۳ نفر گزارش کرده و گزارش ها حاکی است که در هر حال این آمار اعتراضات آبان ماه ایران را تبدیل میکند به خونین ترین تظاهرات سراسری ایران پس از اعتراضات سال ۸۸ ایران و چه بسا پس از انقلاب. فکر میکنید با توجه به این وقایع چه تحولاتی میتواند در پیش باشد. چه پیش بینی می توان داشت نسبت به آینده کشور؟

فکر میکنم فرایندی هست که ما در آن قرار گرفتیم. حاکمیت یا چشمش را کامل بسته یا قدرت تحلیل ندارد. به نظر میرسد که اساسا تمایل دارند که چشمشان را ببندند و گرنه شواهد بسیار گویاست. بسیار زنده است. اگر این همه شواهد زنده نبود تک تک آقایان به نحوی از مسوولیت خودشان فرار نمیکردند. آقای رییس جمهور نمیگفت که من از زمان سهمیه بندی اطلاع نداشتم و دیگری نمیگفت که من برای این تایید کردم که سران سه قوه تایید کردند و دیگری نمیگفت من اصلا مخالف بودم. هیچ کسی هیچ مسئولیتی قبول نمیکند. خلاصه معلوم است که کشور در حالت نابسامانی کامل حرکت میکند و هیچ کسی هیچ چیز را مدیریت نمیکند. این حرفهای اخیر آقای خامنه ای هم در رابطه با بسیج واقعا یک قدم مهمی است. ایشان قبلا تحریف قانون اساسی را آغاز کردند و الان دارند با تحریف قرآن ادامه میدهند که مستضعف معنایش این نیست و آن هست و چیزهای عجیبی گفته میشود. معنایش این است که میخواهند کشور را به سبک سال ۱۳۶۰ اداره کنند که بله! بسیجی‌ها بیایید و همانطور که کمیته های انقلاب اسلامی رفتار میکرد رفتار کنید. این یعنی چی؟ معنایش خیلی واضح است. یعنی شما قدرت اداره کشور را ندارید. مسئله این است. چیزی که دارد پیش میرود یعنی اینکه شما خودتان نوعی فروپاشی را قبول کردید. حالا فقط با زور و با اینکه نیروهایتان را بسیج کنید حول محور زور دارید اقداماتی انجام میدهید و میخواهید آنرا توجیه ایدئولوژیک کنید. چون توجیه ایدئولوژیک هم امکان پذیر نیست. همان بسیجی ها هم بخشی از مردم هستند و مشکلات مردم را دارند خوب برایشان قانع کننده نیست. لذا باید این حرفها زده شود. شما بیایید مانند کمیته ها در سال ۱۳۶۰ امور را اداره کنید در همه جا حضور داشته باشید. یعنی در همه عرصه های زندگی مردم از خشونت استفاده کنید. آینده یعنی این.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.