سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کارگاه آموزش چندهمسری، تست تزریق تحجر به جامعه...

کارگاه آموزش چندهمسری، تست تزریق تحجر به جامعه

چکیده :اولین و مهم ترین دلیل، تمایل حاکمیت به امتحان جامعه در پذیرش و تن دادن به احکام سنتی دین است. آنها مایلند محصول فعالیت های فرهنگی و رسانه ای دین محور را با چنین فرآیندهایی در بوته آزمایش بگذارند. در نهایت درایت ،مقوله مورد آزمایش را طوری انتخاب کرده اند که زمینه بیشترین واکنش ها را از سوی مردم داشته باشد در عین حال برای عده ای نیز جذاب و قابل پیگیری باشد. ...


کلمه – فرهاد محبی

این روزها برگزاری آموزش کارگاه چندهمسری در تهران، خشم برخی فعالان اجتماعی را برانگیخته است. بیشتر توجه منتقدین به لزوم حفظ حقوق زنان و حتی بعضا در سایه تفکرات فمنیستی است. عده ای نیز مشکلات عدیده معیشتی جامعه را علم کرده اند اما الم اصلی چیزی دیگر است.

حقیقت این است که صحبت از چند همسری و برپایی کارگاه به منظور آموزش این مقوله نامفهوم، آن هم در جامعه ای که شهروندانش با بحران های معیشتی نفس در نفسند، دلایلی ماورایی دارد.

اولین و مهم ترین دلیل، تمایل حاکمیت به امتحان جامعه در پذیرش و تن دادن به احکام سنتی دین است. آنها مایلند محصول فعالیت های فرهنگی و رسانه ای دین محور را با چنین فرآیندهایی در بوته آزمایش بگذارند. در نهایت درایت ،مقوله مورد آزمایش را طوری انتخاب کرده اند که زمینه بیشترین واکنش ها را از سوی مردم داشته باشد در عین حال برای عده ای نیز جذاب و قابل پیگیری باشد.

طبیعی است که نتیجه آزمایش برای آزمون کنندگان مهم است. شاید شنیدید که قورباغه ای در یک آزمایش پس از افتادن در آب گرم دمای بالای آنرا تحمل نکرد و بیرون پرید اما با انداختن آن در آب سرد و گرم کردن تدریجی آب، دمایی بالاتر از قبل را تحمل کرد و بیرون نپرید. در این آزمایش نیز مردم غالبا تحمل نکردند و به شدت واکنش نشان دادند. بدون تردید نتیجه مطلوب این آزمون برای ممتحنین، پذیرش بیشتر مردم و امید به بازگشت تحجر بود.سردمداران حکومت توتالیتر دینی، به ناچار روش های دیگری را برای بالا بردن آستانه تحمل مردم در پذیرش دین سنتی امتحان می‌کنند.

شرط بقای حکومت های تمامیت خواه، وجود جوامع متحجر و عقب مانده است. خرده حکومت نامشروع طالبان در افغانستان نمونه کوچکی برای اثبات این ادعاست.

مهجوریت جامعه، خواسته اصلی سران خودخواه این حاکمیت نامشروع می باشد. شهروندان تحت این حکومت چنان مهجور و از خود بی خود شده اند که سران حکومت را قیم و سرپرست خود میدانند. این روش حکومت داری اگرچه منسوخ و قدیمی است اما هنوز در گوشه هایی از این کره پراسرار خاکی به چشم می خورند. عجیب اینکه برخی در ایران اصرار دارند تا با خشکاندن روح دموکراسی، زمینه را برای استیلای این نوع حکومت ها فراهم کنند. آنها می خواهند با تمسک فرصت طلبانه به فقه اسلام، چندهمسری و احکام کاملا قدیمی و خاک خورده را احیا و به روز کنند تا شاید بتوانند با برگشت به تحجر، استمرار استبداد را بیمه کنند.

البته فعالیت این کارگاه آن هم در پایتخت و نه در شهری مثل قم، خرده هدف هایی را نیز در کنار هدف اصلی تأمین می‌کند. مثلا پتانسیل این را دارد که ذهن و روان مردم ،گریز موقتی از مشکلات عمده معیشتی موجود به جذابیت های رفاهی بزند و تداعی عمومی فقر در ذهن شهروندان تا حدودی کاهش یابد.

یا مثلا با توجه به جامعه معدود هدف در بازار چند همسری ( که غالبا قشر مرفه تر جامعه هستند) و با درنظرگرفتن نزدیکی انتخابات ، می توان روی مشارکت موافقین مرفه و حتی ترغیب دیگران از جانب آنها به شرکت در انتخابات حساب کرد.

البته همانطور که بیان شد خرده هدف هایی از این دست مدنظر عاملان و حامیان کارگاه چند همسری نیست ،بلکه شاه بیت یا هدف اصلی همان امتحان جامعه برای پذیرش میزان تزریق تحجر به آن بود.

حواس مان باشد که از دیدگاه مسؤلان و رسانه به اصطلاح ملی و سایر نهادهای ذینفع حکومت دینی ، دز تحجر تزریقی به جامعه باید به اندازه ای باشد که جامعه مفلوک امروز ایرانی را دچار شوک و کما نکند اما در عین حال خیال آزادی نیز از سر همیشه پرسودای این جامعه بیمار نگذرد.

هرچند که به لطف توسعه آگاهی در بدنه جامعه، تجویز نسخه ناخوانایی چون ترویج چند همسری بیشتر مبین حماقت مروجین آن است و خبری از اجابت و تأثیرپذیری نیست اما باید به هوش بود و واکنش ها طوری باشد که دیگر بار شاهد تکرار تجویز نسخه های نامربوط از طرف طبیبان احمق نباشیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.