سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تسلیت زهرا رهنورد از حصر به مناسبت درگذشت اعظم طالقانی...

تسلیت زهرا رهنورد از حصر به مناسبت درگذشت اعظم طالقانی

چکیده : اولین تجربیاتم با او تشکیل جمعیت زنان انقلاب اسلامی از پیش از انقلاب بود، دوستی ادامه دار تا همراهی و همدلی‌هایش در جنبش سبز ودلجویی از خانواده‌های زندانی. حالا من در این حصر بی‌سرانجام با او که بالاخره سرانجام یافت همچنان همراه و همدرد هستم در جهت احقاق حقوق برابر زن و مرد و همه آن دغدغه های جدی و بارزش. ...


خانم اعظم طالقانی – پیشتاز تفسیر غیرجنسیتی از واژه ی«رجل سیاسی» مندرج در قانون اساسی‌ست، واژه ی دوپهلویی در قانون‌اساسی که ریاست جمهوری را به عنوان حقی مردانه تثبیت کرده است.

واژه ای که سایه ی سنگین‌ش در طول چهل سال حکومت اسلامی قوانین و فرهنگ حوزه ی زنان را در شکاف جنسیتی غیرقابل ‌قبول و باور غوطه‌ور کرده است.

مقاومت و رفتار آزادی‌خواهانه‌ی اعظم طالقانی، فرایند پیچیده‌ای است از دانش آکادمیک او در دانشکده ی حقوق، تجربه ی سخت زندان و میراث پدرمرحومش آیت‌الله طالقانی.

فعالیت‌های این بانوی فقید با وجود بیماری‌های جسمی و مسئولیت‌های سنگین مادری و تألمات روحی ناشی از پریشانی‌ها و نابسامانی‌های ملی، از او اسوه‌ای بی‌بدیل اما قابل پیروی ساخته‌است.

اولین تجربیاتم با او تشکیل جمعیت زنان انقلاب اسلامی از پیش از انقلاب بود، دوستی ادامه دار تا همراهی و همدلی‌هایش در جنبش سبز ودلجویی از خانواده‌های زندانی.

حالا من در این حصر بی‌سرانجام با او که بالاخره سرانجام یافت همچنان همراه و همدرد هستم در جهت احقاق حقوق برابر زن و مرد و همه آن دغدغه های جدی و بارزش.

اکنون فقدان تاسف و تاثر آور این دوست دیرین شخصیت بزرگ و فهیم را به همگان بخصوص خانواده ایشان و دوستان تسلیت می‌گویم.

زهرا رهنورد، آبان ۱۳۹۸


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.