سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ضروری‌ترین کار برای مردم لردگان آگاهی دادن است...

ضروری‌ترین کار برای مردم لردگان آگاهی دادن است

چکیده : پسرجوانی اهل روستای «مرادون» از روستاهای مجاورچنارمحمودی، می‌پرسد آیا صحبت کردن با بیمارها خطری ندارد؟ مرد دیگری از روستای «کوشکی» جوابش را می‌دهد: «ایدز که اینطوری منتقل نمی‌شود، در هوا نیست حتی با بوسیدن و بغل کردن هم منتقل نمی‌شود. مردم منطقه خیلی کم دراین باره می‌دانند.»...


کلمه – گروه خبر: ترانه بنی‌یعقوب خبرنگار اجتماعی هفته گذشته به لردگان رفته و مشاهدات خود را از وضعیت هم‌وطنان لردگانی در قالب رشته توییت اطلاع‌رسانی کرده است.

جمعی از مردم روستای چنار محمود از توابع شهرستان لردگان٬ اوایل مهرماه مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری تجمع اعتراضی کردند.

اهالی این روستا مدعی هستند که به خاطر آزمایش قندخون خانه بهداشت با استفاده از سرنگ آلوده، تعدادی از اهالی روستا به بیماری ایدز مبتلا شدند. ادعایی که توسط وزیر بهداشت رد شده است.

مشاهدات میدانی ترانه بنی‌یعقوب را از وضعیت مردم لردگان در زیر می‌خوانید:

* پسرجوانی اهل روستای «مرادون» از روستاهای مجاورچنارمحمودی، می‌پرسد آیا صحبت کردن با بیمارها خطری ندارد؟ مرد دیگری از روستای «کوشکی» جوابش را می‌دهد: «ایدز که اینطوری منتقل نمی‌شود، در هوا نیست حتی با بوسیدن و بغل کردن هم منتقل نمی‌شود. مردم منطقه خیلی کم دراین باره می‌دانند.»

* «ما از بیماری نمی‌ترسیم ولی باید آگاهی داشته باشیم. می‌دانی این روزها خیلی‌ها به بچه‌هایشان اجازه نمی‌دهند مدرسه بروند. فامیل ما در لردگان آب خانه‌شان را نمی‌خورد رفته آب معدنی خریده ببینید که چقدر ما نیاز به آگاهی داریم.»

*«روستای ما ۲۶۰۰ نفر جمعیت دارد. شغل اصلی ما دامداری است. ۲۰ درصد هم کشاورزی می‌کنند و ۱۰ درصد هم برای کار به‌شهرهای مجاور می‌روند. همه جای ایران اعتیاد هست و نمی‌توانیم بگوییم فقط در روستای ما اعتیاد هست. این روستا بهترین دامداری‌ها را دارد و مرکز تولید گوشت قرمز و بره است»

* همسر و کودک یک سال و نیمه مرد مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند. سه فرزند دیگرشان و خودش مبتلا نیستند: «همسرم آمپول که زد ۲۴ ساعت بعد حالت تهوع و سردرد گرفت. بچه هم شیر مادرش را خورد و مبتلا شد. چرا من که آمپول نزدم طوری‌ام نشد.»

* «می‌دانم حرف‌هایم را نمی‌نویسی اما کمی جرأت داشته باش.می‌گویند ۲۶ نفر در روستای ما مبتلا شده‌اند. من فقط آزمایش۲۷ نفراز خانواده خودم را دارم. ما شدیم مرکز اچ‌آی‌وی ایران، این که دیگر محرمانه نیست که پنهانش می‌کنند. علت واقعی فاجعه را پیدا کنند ما هنوزعلت بیماری‌مان را نمی دانیم.»

* «ما سوختیم و تمام شدیم. یک بیماری داریم که هرچقدر هم بخواهند بگویند یک بیماری است تا پایان عمر با ما هست و از بدنمان بیرون نمی‌رود. این را تحمل می‌کنیم ولی دیگر حرف‌هایی نزنند که اینطور ما را برنجاند.»

*مردی که فرزند یک سال و نیمه‌اش هم مبتلا به اچ‌ آی‌ وی است مثل اغلب اهالی این روستا کشاورز است:«بچه خواهرم ۱۲ ساله است و مبتلا شده اما پدرش منفی است اینها واقعاً ما را کلافه کرده یکی بیاید برای ما این ماجرا را توضیح بدهد.»

* با اسهال و استفراغ شدید دو ماه قبل به بیمارستان لردگان منتقل شد. «اسهال و استفراغم بند نمی‌آمد کلی هم آزمایشم کردند، اما علت را نفهمیدند. بعد که آمدم خانه، بهیار آمد و آن سوزن را به من زد. بعد گفتند برو شهرکرد آزمایش بده. الان همه با هم می‌رویم آزمایش می‌دهیم.»

* «مگر می‌شود راحت از این ماجرا گذشت. آخر این همه یک مرتبه بیمار شده‌اند کسی هم جوابمان را نمی‌دهد. تعداد بیمارها خیلی بیشتر از آن است که اعلام می‌کنند. نمی‌دانم چرا نمی‌خواهند آمار واقعی را اعلام کنند.»

*دکتر عمادی، بیش از ده سال در زمینه ایدز کار کرده: «در پاکستان هم یک بار چنین اتفاقی رخ داد و منطقه‌ای با تعداد بالای ابتلا به اچ‌آی‌وی شناسایی شد. آن وقت دولت از همه پزشکان و نهادهای بین‌المللی درخواست کمک کرد. این مسأله نیازمند تحقیقات میدانی پزشکی گسترده است.»

* دکترعمادی: «یک فرد وقتی می‌شنود آزمایشش مثبت است دچار شوک روحی و روانی می‌شود. در این شرایط باید برایش خیلی مسائل توضیح داده شود. به اصطلاح گفته می‌شود فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی وارد یک زندگی جدید می‌شود. اصلاً نباید به این فرد سرکوفت زده شود. مثلاً اگر معتاد است نباید سرزنشش کنند.»

* دکتر عمادی: «آزمایش گرفتن مخفیانه خلاف مقررات و آیین نامه‌های بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی است و اگر به افراد توضیح داده می‌شد و این آزمایش از آنها گرفته می‌شد و از بیمارهم برای این آزمایش اجازه می‌گرفتند عواقب کمتری از واکنش‌های مردمی را شاهد بودیم»

*دکتر عمادی: «باید همه آرایشگاه‌های زنانه و مردانه کنترل شوند و از وسایل قدیمی مثل تیغ و قیچی استفاده نشود یا در خانه‌ها افراد به هیچ عنوان از وسایل شخصی یکدیگر مثل تیغ استفاده نکنند. متخصصان می‌تواند کسانی را که سه چهار روزی است ویروس وارد بدنشان شده نجات دهند.»

* دکتر عمادی: «مردم منطقه باید راه‌های انتقال بیماری را بشناسند. بدانند دست دادن و بوسیدن باعث انتقال بیماری نمی‌شود. آنها به کمک‌های روان درمانی احتیاج دارند چون شوک بزرگی دیده‌اند اجتماع، دولت و خانواده باید در کنار بیمار بایستند و حمایتش کنند نه اینکه مقابلش قرار بگیرند.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.