سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک بام و دو هوای اصلاح‌طلبان؛ آیا اعتراف تلویزیونی زم معتبر است؟...

یک بام و دو هوای اصلاح‌طلبان؛ آیا اعتراف تلویزیونی زم معتبر است؟

چکیده :خونسردی و دادن اطلاعات قطره‌چکانی به افکار عمومی اما می‌تواند دلیل دیگری هم داشته باشد. نیروهای امنیتی به روال معمول خود سرگرم اعتراف‌گیری از متهم هستند....


مهسا محمدی:

احتمالا برای محمدعلی زم، روحانی فعال در حوزه فرهنگ و در چارچوب نظام، قابل پیش‌بینی نبود که فرزندش روزی چنان از در ناسازگاری با کارفرمایان پدر برآید که دستگاه‌های امنیتی برای دستگیری او نیروهای خود را از فرانسه گرفته تا عراق بسیج کنند.

روح‌الله زم، که احتمالا همچون بسیاری از متولدین خانواده‌های مذهبی دهه ۵۰ در ایران، نام خود را از روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی به ودیعه گرفته، حال چند روزی است که لااقل در رسانه‌های فارسی به سوژه اول امنیتی ضد نظام بدل شده است.

روند و عوامل موثر در دستگیری‌ مدیر و موسس آمدنیوز، نهادهای امنیتی مرتبط با آن و عواقب این دستگیری، چیزی است که این روزها مخاطبان رسانه‌های فارسی زبان را پای اخبار آنان نشانده‌است.

از سوی دیگر اما سپاه به عنوان مرجع امنیتی و بازوی اجرایی این «عملیات»، یا به عبارتی «ربایش» و به تعبیر گروهی «معامله»، به‌جز بیانیه‌ی کلی و شعارگونه روز اول خود توضیح جدیدی نداده است.

به نظر می‌رسد علیرغم اشتیاق عمومی برای دانستن آنچه که گذشت، سپاه چندان عجله‌ای برای خبری‌کردن عملیات امنیتی خود ندارد.

این خونسردی و دادن اطلاعات قطره‌چکانی به افکار عمومی اما می‌تواند دلیل دیگری هم در این سوی داستان داشته باشد. نیروهای امنیتی به روال معمول خود سرگرم اعتراف‌گیری از متهم هستند.

اعتراف زودهنگام

هنوز ۲۴ ساعت از انتشار خبر بازداشت زم نگذشته بود که او در قاب تلویزیون ظاهر شد، از «نظام عذرخواست و علیه خود اعتراف کرد. مطابق روایات رسانه‌های رسمی، این اعتراف البته عملا سه روز بعد از بازداشت او بوده است.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی فارسی به نقل از منبعی در دولت عراق، زم بامداد روز شنبه ، ۲۰ مهر، بازداشت شد و کمی بیش از یک روز بعد به مقام‌های ایرانی تحویل داده شده و به طور زمینی به ایران منتقل شده است. ایران خبر دستگیری او را روز دوشنبه، ۲۲ مهر، اعلام کرد.

حاشیه‌ها و گمانه‌زنی‌ها حول اعترافات احتمالی آینده زم فراوان است. منبع یا منابع خبری سری و درون نظامِ «آمد نیوز» که پیش‌ از این زم مفتخرانه از وجود آنان خبر می‌داد، حالا خود تبدیل به سوژه خبر و اعتراف‌گیری شده‌اند.

از همان ساعات اولیه اعلام خبر، اکانت‌های اصولگرایان در توییتر، گاه تلویحا و گاه مستقیم شروع به تهدید بعضی از دولتی‌ها از جمله پرویز اسماعیلی٬ معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی و حسام‌الدین آشنا مشاور وی کردند.

منبع: زیتون


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.