سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زیباکلام: شورای نگهبان جایگاه مجلس را از راس نظام به قعر آن تنزل داده...

زیباکلام: شورای نگهبان جایگاه مجلس را از راس نظام به قعر آن تنزل داده

چکیده :شیوه برخوردتان بااین معضل به نظر می‌رسد مشابه قوه قضاییه با معضل مفاسد اقتصادی است. یعنی «برخورد با معلول و چشم بستن برروی علت» قوه قضاییه بیشتر به منظور ارضا افکارعمومی، متهمین مفاسد اقتصادی را با عجله و نشر تبلیغات، بازداشت و به‌ مجازات می‌رساند اما حتی یکبار این سوال را مطرح نمی‌کند که چرا مفاسداقتصادی این همه در جامعه‌ما رواج پیدا کرده؟...


کلمه – گروه خبر: صادق زیباکلام استاد دانشگاه در نامه‌ای به سخنگوی شورای نگهبان نظارت استصوابی را دلیل اصلی تنزل جایگاه مجلس شورای اسلامی دانست.

زیباکلام در این نامه به صراحت نوشته است که نظارت استصوابی فقط پای پول کثیف را به انتخابات نگشوده است؛ راهیابی نمایندگانی که «بله قربان گویی» بارزترین ویژگیشان بود محصول دیگر دخالت شورای نگهبان در انتخابات است. نمایندگانی که مع الاسف بسیاری از آنها به جای پرداختن به مسائل کلان ملی، عمده ترین دغدغه شان گرفتن امتیاز از قوه مجریه و استفاده از رانت‌های مالی است.

متن کامل نامه صادق زیباکلام به کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان را در زیر می‌خوانید:

همکارارجمند
جناب آقای دکترعباسعلی کدخدایی
سخنگوی شورای محترم نگهبان

با سلام و تحیات، فرموده بودید که شورای نگهبان نگران نقش «پولهای کثیف» درانتخابات مجلس است و اینکه شورا فاقد ابزار قانونی لازم در برخورد با این پدیده است. صورت مسئله‌ای که مطرح کرده‌اید درست است. ظرف سال‌های اخیر، پول منظما نقش بیشتری در راهیابی نامزدها به مجلس پیداکرده‌ است و حال جنابعالی می‌فرمایید شورای محترم نگهبان مصمم به برخورد با این پدیده مذموم برآمده.

شیوه برخوردتان بااین معضل به نظر می‌رسد مشابه قوه قضاییه با معضل مفاسد اقتصادی است. یعنی «برخورد با معلول و چشم بستن برروی علت» قوه قضاییه بیشتر به منظور ارضا افکارعمومی، متهمین مفاسد اقتصادی را با عجله و نشر تبلیغات، بازداشت و به‌ مجازات می‌رساند اما حتی یکبار این سوال را مطرح نمی‌کند که چرا مفاسداقتصادی این همه در جامعه‌ما رواج پیدا کرده؟

جنابعالی هم دارید تیغ شورای نگهبان را تیز می‌کنید تا به قلع و قمع کسانی‌ که در انتخابات پول خرج می‌کنند برخیزید و به‌طبع بلندگوهای حکومتی از عزم و اراده انقلابی شورای نگهبان تقدیر خواهند کرد؛ همچنان که امروز صف بسته‌اند و از عملکردانقلابی قوه قضاییه تجلیل می‌کنند.

اما ای‌ کاش به‌موازات «برخورد انقلابی» با معضلی به نام نقش ناصواب پول در انتخابات، حضرتعالی این سوال ساده را هم مطرح می‌کردید که چرا و چگونه شد که پول توانست نقش مهمی در انتخابات پیدا کند؟ با توجه به این واقعیت که در یکی دو دهه نخست انقلاب این پدیده به هیچ روی متداول نبود. اگر به ریشه یابی علت برمی‌آمدید آن‌قدرها طول نمی‌کشید که متوجه می‌شدید یکی از عوامل مهمی که کمک به پیدایش این پدیده نمود از قضای روزگار عملکرد سیاسی شورای نگهبان در انتخابات بود.

رد صلاحیت نامزدهایی که منتقد یا معترض به عملکرد حکومت بودند، عرصه را از نامزدهای مستقل، کارا و توانمند خالی نمود و زمینه را فراهم آورد برای نامزدهایی که با خرج کردن موفق شدند به مجلس راه یابند.

نظارت استصوابی فقط پای پول کثیف را به انتخابات نگشوده است؛ راهیابی نمایندگانی که «بله قربان گویی» بارزترین ویژگیشان بود محصول دیگر دخالت شورای نگهبان در انتخابات است. نمایندگانی که مع الاسف بسیاری از آنها به جای پرداختن به مسائل کلان ملی، عمده ترین دغدغه شان گرفتن امتیاز از قوه مجریه و استفاده از رانت‌های مالی است.

تنزل جایگاه قانونی مجلس از راس نظام به قعر آن دستاورد دیگر شورای نگهبان است.

ایام بکام باد
۸مهرماه۹۸


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.