سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آنچه آیت‌الله منتظری از ولایت فقیه در ذهن داشت...

آنچه آیت‌الله منتظری از ولایت فقیه در ذهن داشت

چکیده : چیزی که آن روزها آیت الله منتظری از ولایت فقیه در ذهن داشت با آنچه درعمل تحقق یافت از زمین تا آسمان فاصله داشت! فقیه در ذهن آیت الله منتظری انسانی عادل، عالم، با تقوا، مدیر، مدبرو دور از هرگونه هوای نفس بود که هرگز استبداد نمی‌ورزد وبا هر استبدادی به مبارزه بر می‌خیزد!...


حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی کوشا*

چیزی که آن روزها آیت الله منتظری از ولایت فقیه در ذهن داشت با آنچه درعمل تحقق یافت از زمین تا آسمان فاصله داشت! فقیه در ذهن آیت الله منتظری انسانی عادل، عالم، با تقوا، مدیر، مدبرو دور از هرگونه هوای نفس بود که هرگز استبداد نمی‌ورزد وبا هر استبدادی به مبارزه بر می‌خیزد!

حقیقت این است که پس ازقرن ها از حکومت ده ساله پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم وزمامداری حدود پنج ساله امیر مؤمنان علی علیه السلام، روحانیت شیعه هیچ گونه تجربه حکومتداری نداشت وتنها بر اساس آنچه درکتاب ها خوانده بود و در اخبار وتاریخ درذهن داشت ایده های خویش را مطرح می‌نمود!

اضافه براین، آیت الله منتظری فقیه بماهو فقیه را مانند خویش بدون هوی و هوس می پنداشت! اما بعداً در عمل متوجه شماری از اشتباهات خویش شد وشجاعانه هم خودش را نقد کرد! کاری که تا کنون امری بی سابقه به شمار می‌رود! به هرحال آزمون وخطا درکار انسان ها امری طبیعی است.

آیت الله منتظری شاید هرگز تصور نمی کرد که بزرگ ترین ضربه ها وآسیب ها را ازهم لباسان خود خواهد دید! چنان که عموم مردم درآغاز انقلابشان هرگز فکر نمی کردند که روزی درساحت روحانیت هم، خلف وعده، دروغ وتزویری رخ نماید! از این رو سخنان ستم ستیزانه ما را برضد رژیم سلطنتی که بر فراز منبرها می‌شنیدند به آسانی باور می نمودند و از جان ودل ازاین قشر استقبال می کردند!

اینجانب شخصاً اخلاص و باورمندی توده های مردم به سخنان تند ضد رژیم پهلوی که در سال های ۵۴ تا آخر۵۶ و تا پیروزی انقلاب داشتم با جان و دل احساس کردم وخود نیز هرگز درمخیّله ام تصور نمی کردم که روزی آخوند، تیشه به ریشه آخوند بزند!

البته این نکته را نیز نمی توان از نظر دور داشت که گروه‌هایی مانند فرقان، مجاهدین خلق، اقلیت راه کارگر، کومله ودموکرات زمینه ساز عکس العمل های تند جناح حاکم شدند و ناامنی ها به وجود آوردند تا جایی که کشت وکشتارها آغاز ید و امنیت عمومی آسیب دید و اندک اندک موضع حکومت دچار نوساناتی شد و آسیب‌های فراوانی به باورهای ابتدایی مردم نسبت به روحانیت وارد گردید. خلاصه بعد از این همه معلوم شد که حکومت کردن کارآسانی نیست! چه به نام فقیه و چه به هرنام و عنوانی دیگر!

* عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.