سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دستور «رسیدگی» رئیسی؟

چکیده : قضاتی مانند محمد مقیسه و شعبه‌هایی مانند شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، که اغلب احکامشان از جنس احکام اخیر فعالان کارگری است "به طور واقعی" محاکمه و مجازات شوند. و گرنه این قضات و دادگاه ها، کماکان با مصونیت کامل -هر طور بخواهند- با جان و مال و سرنوشت و آبروی متهمان پرونده های گوناگون بازی خواهند کرد. نهایت رسیدگی به جرایم‌شان هم می شود داستان‌هایی از جنس پرونده سعید مرتضوی، که حتی بعد از تبدیل مرگ -حداقل- چهار نفر و شکنجه صدها نفر در بازداشتگاه کهریزک، پس از مدت کوتاهی زندگی آسوده در اقامتگاه "مقامات" در زندان اوین، مشمول آزادی زودهنگام تشخیص داده شد....


حسین باستانی

به گفته قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی در خصوص احکام صادره توسط “یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی پرونده‌های اخیر” دستور داده که “به سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدید نظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد”.

اگر منظور از این دستور، آنچنانکه در رسانه‌ها برداشت شده، رسیدگی به احکام دیروز دادگاه انقلاب بر سر پرونده اعتراضات کارگری باشد، علی‌القاعده رسیدگی واقعی تنها در صورتی انجام خواهد شد که:

اولا بساط “تشکیل پرونده بر مبنای اعتراف گیری اجباری” جمع شود؛ با این تاکید که مامورانی که با شکنجه یا تهدید زندانی و خانواده اش پرونده‌های قضایی را “تکمیل” می‌کنند به دادگاه بروند و بی‌اغماض مجازات شوند. وگرنه اگر پرونده های “تکمیل” شده بر مبنای چنین روش هایی کماکان معتبر باشند، نهایت “رسیدگی” می‌شود تبلیغات رسانه‌ای بر سر تغییر چند حکم.

ثانیا، قضاتی مانند محمد مقیسه و شعبه‌هایی مانند شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، که اغلب احکامشان از جنس احکام اخیر فعالان کارگری است “به طور واقعی” محاکمه و مجازات شوند. و گرنه این قضات و دادگاه ها، کماکان با مصونیت کامل -هر طور بخواهند- با جان و مال و سرنوشت و آبروی متهمان پرونده های گوناگون بازی خواهند کرد. نهایت رسیدگی به جرایم‌شان هم می شود داستان‌هایی از جنس پرونده سعید مرتضوی، که حتی بعد از تبدیل مرگ -حداقل- چهار نفر و شکنجه صدها نفر در بازداشتگاه کهریزک، پس از مدت کوتاهی زندگی آسوده در اقامتگاه “مقامات” در زندان اوین، مشمول آزادی زودهنگام تشخیص داده شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.