سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زندان رجایی شهر!؛ به مناسبت سالگرد شهادت محمد علی رجایی...

زندان رجایی شهر!؛ به مناسبت سالگرد شهادت محمد علی رجایی

چکیده :ما که عین خیالمان نیست اما اگر خودش ساعتی به قید ضمانت برگشتن به دیار باقی زنده شود و سردر زندان رجایی شهر را نشانش دهند خدایی چه احساسی پیدا می کند؟ آیا نام دیگری نبود که بر سر در زندان رجایی شهر قرار بگیرد که این محل تنبه و اصلاح و عبرت با نام رجایی همراه نشود؟...


حسن خادم*

این زندان رجایی شهر از آن صیغه های ترکیبی عجیب و غریبی است که نمونه آن در این مملکت کم نیست. اصلا معلوم نیست محمد علی رجایی که چند سالی در زندان رژیم سابق مشغول شکنجه شدن بود چه نسبتی با عنوانی دارد که خودش آنجا بارها پوست و استخوان ترکانده است. رجایی که سمبل ایثار و مقاومت و از خودگذشتگی است سالهاست که پیشوند اسمش با نام زندان که خودش خاطره های دردناکی از آنجا دارد ؛ همراه شده است و این هم البته از عجایب این روزگار ماست.

ما که عین خیالمان نیست اما اگر خودش ساعتی به قید ضمانت برگشتن به دیار باقی زنده شود و سردر زندان رجایی شهر را نشانش دهند خدایی چه احساسی پیدا می کند؟ آیا نام دیگری نبود که بر سر در زندان رجایی شهر قرار بگیرد که این محل تنبه و اصلاح و عبرت با نام رجایی همراه نشود؟

پرسش این است: مگر رجایی حاکم این زندان است که این زندان را با نام ایشان مزین کرده‌اند؟ آیا این نهایت بد سلیقگی نیست که رجایی یعنی سمبل ایثار و مقاومت در این انقلاب باید کلمه تلخ و غم انگیز زندان را با نامش یدک بکشد؟ اگر کار خوبی است پس چرا زندان سایر شهرها را با نام دیگر بزرگان انقلاب همراه نکرده اند ؟

معنای زندان را همه می دانند اما ارتباطش با نام رجایی چیس؟ باور کنید رجایی به این همه حرمت و قدردانی احتیاجی ندارد و برای این که روح بلند این شهید بزرگوار کمتر رنج بکشد بد نیست مقامات محترم مربوطه لطفی بکنند و یک نام دیگر برای این زندان برگزینند تا روح رجایی که از این عنوان سرگیجه گرفته از این عذاب دنیوی و اخروی رهایی یابد . یک شهر را به نامش کرده اند و لابد برای این که قدر و منزلت او را بالاتر ببرند کلمه زندان را نیز بر پیشانی نامش آویخته اند و به این می گویند نهایت قدردانی و تمجید از مردی که در آن رژیم در زندان عذاب می شد و در جمهوری اسلامی بدست دشمنان انسانیت شهید شد. فقط جای شکرش باقی است که آقایان فراموش کرده اند ( احتمالا) کلمه طلایی و گرانقدر شهید را جلوی اسمش بگذارند. با هم این عنوان را مرور کنیم:

رجایی شهر زندانی دارد به نام رجایی. نشد. رجایی شهر زندانی دارد به نام زندان رجایی شهر . باز هم نشد . رجایی شهر زندانی دارد به نام شهید رجایی شهر . باز هم نشد . شاید هم برای این که از منزلت و مقام رجایی چیزی کاسته نشود کلمه شهید را حذف کرده اند . اگر بگوییم زندان شهید رجایی شهر ؛ حتما مشکل دارد زیرا خواهند گفت مگر رجایی زندان دارد و اصلا درست نیست. اما اگر کلمه کلیدی و طلایی شهید را حذف کنیم وفقط بگوییم ” زندان رجایی شهر ” ؛ آن وقت قافیه آن دلنشبن تر می شود . پس حالا می توانیم دادبزنیم و بگوییم:

_ تاکسی. دربست.
_ کجا؟
_ زندان رجایی شهر!

*نویسنده رمان چهار جلدی پابرهنه بر اساس زندگی شهید رجایی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.