سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » صاحب‌نظران درباره حذف چهار صفر از پول ملی چه می‌گویند؟...

صاحب‌نظران درباره حذف چهار صفر از پول ملی چه می‌گویند؟

چکیده : ماجرا یک تغییر اسمی در واحد اندازه‌گیری است و احتمالا اثر حقیقی چندانی پس آن نیست، ولی باز امیدی دارد که شاید کسی که اقتصاد خوانده چیزی بیش از این و عمیق‌تر از این کشف و عرضه کند. اقتصاد خوانده نگون‌بخت هم مجبور است برای خالی نبودن عریضه حداکثر عقل سلیم غیراقتصاددانانه خود را به کار بگیرد و بگوید «البته ممکن است اثرات روانی هم داشته باشد...


کلمه – گروه خبر: بعد از انتشار خبر حذف چهار صفر از پول ملی بسیاری از صاحب‌نطران حوزه اقتصادی این کار را بی‌فایده دانستند و انتقاد داشتند که این زمان، وقت مناسبی نیست برای چنین اقدامی از سوی دولتی که دچار بحران اقتصادی است.

بخشی از اظهارنظر اقتصاددانان و اساتید حوزه اقتصادی در زیر می‌آید:

* دکترحسین صمصامی: حذف صفر از پول ملی فقط یک عملیات حسابداری است و تاثیری بر حل مشکلات اقتصادی ندارد.

*دکتر عباس علوی راد : اقتصاد ایران دچار بی ثباتی و مشکلات ساختاری پیچیده و حل نشده است. بدون در نظر گرفتن دلایل این بی ثباتی و مهار بی ثبات کننده ها، حذف صفرهای پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را حل خواهد کرد.

*دکترحسین سلاح ورزی: تورم که مهار نمی‌شود،موانع تولید و مشکلات فضای کسب و کار هم که مورد بی توجهی است،از حکایت سوزناک بی انضباطی مالیه و ناکارآمدی خدمات عمومی هم که نگوییم بهتر است!لابد اعضای هیات دولت فکر کرده‌اند اگر این تغییر را هم در واحد پول ملی ندهند،خلق الله دچار تردید می‌شوند که مملکت اصولا حکمرانی اقتصادی هم دارد؟!

* دکتر پیمان مولوی: به جای حذف ۴ صفر از پول ملی و تاکید بر ظاهر ماجرا می توان چند کار را در دستور قرار داد:
١. اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار به صورت کامل و تمام قد
٢. کاهش دخالت دولت در بازارها و تصمیمات یک شبه
٣.اولویت دادن اقتصاد به موضوع اصلی کشور و افزایش درامد سرانه مردم
۴.آغاز اصلاحات در سیستم بانکی و استفاده از افراد توانمند و کارامد با دانش روز
۵.ایجاد فضای مشترک در کلیت اقتصاد ایران

* دکتر حیدر حسینی: اکنون که کشور در تحریم است و تورم رکورد ۲۵ سال گذشته را شکسته و به بالاترین سطح خود رسیده است، سطح عمومی قیمت‌ها بالا رفته است، دولت به جای آنکه به آحاد مشکلات جامعه رسیدگی کند و راهکارهای لازم را برای برون‌رفت از وضعیت کنونی پیش‌بینی کند. راهکارهایی را به مرحله اجرا می‌گذارد که می‌تواند ایجاد سرگرمی برای مردم و بازی کردن با اعداد تلقی شود.

* دکتر محمد طبیبیان: این کار هیچ اثر واقعى مثبتى ندارد، در شرایط فعلى  بار هزینه چاپ میلیون ها برگ اسکناس و ضرب میلیون ها سکه جدید را هم به همراه دارد که به یک معضل جدید تبدیل خواهد شد مثل تجدید کارت هاى ملى .

* دکتر محمد رضا منجذب: چنین حرکتی در اقتصاد در شرایطی قابل توصیه است که اقتصاد در شرایط تورمی شدیدی نباشد تا بتواند آثار مطلوب خود را به جای گذارد. زیرا با تورم شدید مجدد بعد از مدتی تعداد صفرها از منظر مصرف کننده افزایش مییابد و عملا آثار مثبت چندانی نخواهد داشت و لذا به نظر میرسد در حال حاضر بهتر است این سیاست به زمانی موکول گردد که سیاستگذار بر مشکل تورم شدید فائق آمده باشد.

* دکتر طهماسب مظاهری: ریال، هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ عملی دیگر معنای اولیه خودش را از دست داده، گفت: حذف چهار صفر از پول ملی اقدامی ضروری و الزامی است.

* دکتر میثم موسایی: حذف صفر از پول ملی فقط بازی با کلمات و بخش غیرواقعی اقتصاد است. در شرایط کنونی هر اقدامی و هرگونه دستکاری قوانین و سیاستگذاری‌های هیجانی تنها بهانه‌ای برای سرگرم کردن مردم و رسانه‌هاست.

* دکتر محمدحسین ادیب:  در همه دنیا ، پول ملی هر کشور در مقابل پول ملی کشورهای دیگر، ضریبی از یک است مثلا یک پاوند معادل ١.٢١ دلار است. در  ایران یک دلار معادل ١٢٠٠٠٠ ریال است و این معقول نیست اگر چهار صفر برداشته شود یک دلار ١٢ تومان میشود که البته یک مقدار تند است و باید پنج صفر برداشته شود یعنی یک دلار معادل ١.٢ تومان باشد و مقامات بانک مرکزی مقداری با احتیاط عمل کردند.

* دکتر فتح‌الله تاری: کنترل تورم با حذف صفر از پول ملی یک اقدام بی‌نتیجه خواهد بود. مضاف بر اینکه در حال حاضر عموم مردم در مکالمات و محاورات خود به‌ صورت عادی، یک صفر را از واحد پول حذف می‌کنند.

* دکترفرشاد مومنی: حذف صفر از پول ملی جنبه نمایشی دارد/ مجلس تا تضمین‌های لازم را نگرفته، زیر بار حذف صفرها نرود.

* دکتر حسن سبحانی: استدلال اقتصادی برای حذف صفر از پول ملی نشده است، یک استدلال هزینه‌ای شده که برای مثال به این شکل هزینه‌های چاپ پول برای ما کم می‌شود و سهولت حمل‌ونقل و اینطور بحث‌ها هست، اما اینکه متغیرهای اقتصادی اصلاح می‌شود، تولید رونق پیدا می‌کند و تورم کاهش پیدا می‌کند را نه کسی ادعا کرده و نه باید منتظر آن باشیم.

* دکتر مهدی تقوی: حذف صفر از پول ملی بدون هیچ توجیه اقتصادی است. در ابتدا صحبت از این بود که ۲ صفر از پول ملی حذف شود، اما اکنون از حذف ۴ صفر سخن می‌گویند. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که بسیاری از کارشناسان این اقدامات را مورد قبول نمی‌دانند.

* دکتر احمد مجتهد:حذف صفرها از پول ملی قبلا هم مطرح شده بود اما به دلایلی انجام نشد. این اقدام برای اقتصاد کشور ضروری است و منطق اقتصادی دارد.

* دکتر کوروش پرویزیان: حذف ۴ صفر از پول ملی تاثیری در حفظ ارزش پول کشور ندارد/ تورم بسیار سنگینی در کشور وجود دارد.

* دکتر علی دینی: انتظار نا‌به جایی از حذف صفر پول ملی نباید داشت. این برداشت نادرست متاسفانه در کشور شکل گرفته است که چون کشورهای دیگر از جمله ترکیه طرح حذف صفر پول ملی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و توانسته‌اند به تغییر عملکرد‌های اقتصادی دست پیدا کنند پس ما هم می‌توانیم.

* دکتر عباس شاکری : اضافه یا کم کردن صفر در شرایط امروز هیچ فایده‌ای ندارد. هدف از حذف صفر چیست؟ آیا با اینکار به فکر آرامش مردم هستید؟ مردم زمانی آرامش پیدا می‌کنند که قیمت‌ها متناسب با درآمدشان تغییر کند نه مثل امروز که ۷۰ درصد قدرت خریدشان کم شده است!/ با حذف چند صفر از پول ملی، مردم اعتمادشان افزایش نمی‌یابد!

* دکتر حامد قدوسی: در این ۱۵ سالی که تحلیل اقتصادی می‌نویسم، هیچ سوالی پوچ‌تر از تحلیل «اثر حذف صفر از واحد پول» نبوده است. معمولا خود سوال‌کننده هم می‌داند که ماجرا یک تغییر اسمی در واحد اندازه‌گیری است و احتمالا اثر حقیقی چندانی پس آن نیست، ولی باز امیدی دارد که شاید کسی که اقتصاد خوانده چیزی بیش از این و عمیق‌تر از این کشف و عرضه کند. اقتصاد خوانده نگون‌بخت هم مجبور است برای خالی نبودن عریضه حداکثر عقل سلیم غیراقتصاددانانه خود را به کار بگیرد و بگوید «البته ممکن است اثرات روانی هم داشته باشد».

* دکتر آلبرت بغزیان: اکنون زمان این اقدام نیست و حذف صفر از پول ملی به عنوان آخرین مرحله ترمیم اقتصادی باید انجام شود و اکنون مسئولان باید به جای حذف صفر نسبت به کاهش قیمت‌ها اقدام کنند.

* دکتر داوود سوری: اگر مسئولان بانک مرکزی با استفاده از تجربه کشورهای دیگری که اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند، چنین تصمیمی گرفته‌اند، باید بدانند کشورهای مورد نظر، این اقدام را در کنار سیاست‌های ساختاری دیگری که زمینه حذف صفر از پول ملی را فراهم می‌کند انجام داده‌اند، نه اینکه بدون حل مشکلاتی مانند تورم، نقدینگی، بیکاری و… صفرهای پول ملی را حذف کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.