سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

روابط جنسی در ایران؟

چکیده : توسل به انکار به جای اصلاح و توضیح، نتایج ناخواسته‌اش را داشت. با وجود گذشت ۵ سال از موضوع، هر چند ماه یکبار، آمار تکان دهنده مجلس از روابط جنسی در ایران تیتر می‌شود و مبنای استدلال و تحلیل قرار می‌گیرد، کما اینکه امروز چنین مطلبی در کانال تلگرامی تخته سیاه منتشر شد؛ بدون آنکه کسی به یاد بیاورد آمار نقل شده نامعتبر و مغشوش است...


فاطمه موسوی

در مردادماه سال ۱۳۹۳ اکونومیست در خبری به گزارش مرکز پژوهش های مجلس استناد و آمار تکان دهنده ای از آشوب روابط جنسی در ایران منتشر کرد. آمار مورد استناد از گزارشی با عنوان «ازدواج موقت و تأثیر آن بر تعدیل روابط نامشروع جنسی» به شماره ۱۳۷۱۵ نقل شده بودند، این گزارش به قلم حجت الاسلام بهرام شجاعی و نظارت علمی، حجت الاسلام جلیل محبی در معاونت سیاسی- حقوقی انجام و در خردادماه آن سال در سایت مرکز پژوهش های مجلس منتشر و در دسترس عموم قرار گرفت.

مراجعه به اصل گزارش، نکات مهمی را آشکار می‌کند، اول اینکه موضوع اصلی گزارش ازدواج موقت است نه زیست جنسی ایرانیان. بیش از نیمی از متن گزارش به مباحث فقهی ازدواج موقت شامل تعریف ازدواج موقت، شرایط صحت و مجادلات فقهی در خصوص اذن ولی پرداخته است. نویسنده در صفحه ۴۹ این گزارش ۸۰ صفحه ای، بحث وضعیت روابط جنسی در ایران در آینه آمار را مطرح و کشکول وار آماری از جستجوی تصاویر مستهجن در اینترنت، خودارضایی، روسپیگری، مزاحمت برای زنان و بدحجابی و خودآرایی زنان ارائه می کند تا نمایی از وضعیت اخلاقی جامعه ترسیم شود.

یکی از تکان دهنده ترین آمارها، استناد به نتایج تحقیق آسیب های اجتماعی جوانان، چالش ها و راهکارهاست که بر اساس آن، از تعداد ۱۴۰ هزار دانش آموز دختر و پسر دوره متوسطه در سال تحصیلی ۱۳۸۷-۱۳۸۶ که مورد پژوهش قرار گرفتند، تعداد ۱۰۵ هزار دانش آموز یعنی ۷۴ درصد دارای رابطه «غیر مجاز با جنس مخالف» بودند و حدود ۲۵ هزارنفر (۱۷ درصد) دارای روابط همجنس گرایی بودند و بقیه خودارضایی می‌کردند.

از آنجا که تحقیق مورداستناد، عمومی نشده مشخص نیست نمونه گیری این تحقیق چگونه انجام شده، از سراسر کشور یا شهرهای بزرگ یا تنها شهر تهران؟ آیا پاسخ ها صادقانه و قابل اطمینان هستند؟ در این تحقیق، تعریف عملیاتی رابطه با جنس مخالف چه بوده؟ مکالمه تلفنی؟ صحبت در مکان عمومی؟ دیدار در مکان خصوصی؟ نوازش و تماس جسمی؟ رابطه جنسی محدود؟ رابطه جنسی کامل؟ دانش آموزان نوجوان از کجا متوجه شده‌اند که به همجنسان خود گرایش جنسی دارند؟ به دلیل ترجیح گذران وقت با آنها؟ لذت بردن از نوازش و تماس بدنی با همجنسان؟ تجربه رابطه جنسی کامل با همجنسان و غیرهمجنسان و ترجیح همجنسان؟

نکته مهم تر اینکه نویسنده گزارش مرکز پژوهش ها اصل تحقیق درباره زیست جنسی دانش آموزان دبیرستانی در سال ۸۶ را ندیده است و تنها به نامه کوتاه اداری دریافت شده از آموزش و پرورش استناد می‌کند. بدتر اینکه نویسنده و ناظر علمی هر دو تحصیلات حوزوی دارند، هیچ دانش یا تخصصی در زمینه اعتبارسنجی آمار مسائل اجتماعی یا فراتحلیل تحقیقات اجتماعی ندارند و به این آمار عجیب شک نمی‌کنند.

مقصود نویسنده گزارش از نقل آمار، نشان دادن گرفتاری جامعه در روابط جنسی نامشروع است و مدعی است ازدواج موقت، روابط آزاد جنسی را به نظم درمی‌آورد و مشروع می‌سازد. اما برای این ادعا هیچ استنادی ندارد و تمامی پیامدهای مثبت یا منفی ترویج ازدواج موقت را روشن نمی‌کند. نویسنده مشخص نمی‌کند که آیا ازدواج موقت در مورد دانش آموزان قابل اجراست؟ آموزش جنسی در دبیرستان ها لازم است؟ چه باید کرد تا از تولد کودکان ناخواسته جلوگیری کرد؟ ازدواج موقت چگونه بر روی همجنسگرایی تاثیر دارد؟ چگونه می توان اثرات منفی ازدواج موقت مردان متاهل بر روی پایداری خانواده را کاست؟

این سوالات پس از انتشار مطلب اکونومیست و نقل آن در سایتهای داخلی مطرح شد، کل این ماجرا می‌توانست عبرتی شود تا مرکز پژوهش های مجلس و سایر سازمان های حاکمیتی، کار تحلیل مسائل اجتماعی را به متخصصان آن بسپارند، آمار صحیح را منتشر کنند تا مطالب حاوی تحلیل های نادرست و سیاه نمایی مجال نیابند. متاسفانه طبق معمول سیاست انکار در پیش گرفته شد. مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارش جنجالی را از سایت خود حذف کرد. حجت الاسلام جلیل محبی، ناظر علمی گزارش، متنی منتشر کرد و رسانه ها را به خاطر جنجال در مورد گزارش مذکور به سیاه نمایی و همنوایی با رسانه های استکبار متهم کرد و البته درباره مسئولیت خود در انتشار این آمار نامعتبر چیزی نگفت.
توسل به انکار به جای اصلاح و توضیح، نتایج ناخواسته‌اش را داشت. با وجود گذشت ۵ سال از موضوع، هر چند ماه یکبار، آمار تکان دهنده مجلس از روابط جنسی در ایران تیتر می‌شود و مبنای استدلال و تحلیل قرار می‌گیرد، کما اینکه امروز چنین مطلبی در کانال تلگرامی تخته سیاه منتشر شد؛ بدون آنکه کسی به یاد بیاورد آمار نقل شده نامعتبر و مغشوش است.

وقتش نیست مسئولان، سیاست خود را تغییر دهند و به جای انکار، آمار معتبر منتشر کنند؟ اصلا خودشان چنین آمارهایی در اختیار دارند؟ نکند انتشار آمار نادرست درباره زیست جنسی، بهانه سرکوب و کنترل است؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.