سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اصولگریان؛اصولگرایی رانجات دهید!...

اصولگریان؛اصولگرایی رانجات دهید!

چکیده :یکی از آنان که سمت در بسیج دانشجویی داشت در مناظره‌اش بایکی ازچهرهای مطرح اصلاح طلب، دردفاع از برخی ازروش های نظارت حکومتی، سداخلاق راشکسته و پای خانم ها را وسط میکشد!دیگری که روزی رییس مجلس است ازسپردن ۱۹ سمت به خود، دفاع میکند و خودرا لایق چنین بذل وبخشش ریاستی میداندورسما میگوید: حتما صلاحی درآن دیده...


هادی سروش

بعد از رحلت حضرت امام (ره) رفته رفته جناح موسوم به چپ و خط امام که امروز به اصلاح طلبان شناخته میشود، از ارکان قدرت در هر سه قوه به حاشیه رانده شد تا جائیکه حتی از کارهای علمی و فرهنگی نیز پس زده شدند. گرچه در برخی از برهه ها قوه مجریه یا مقننه در دست اصلاح طلبان قرارگرفت، امادرطول این سی سال نبض “حاکمیت”، در دست جناح اصولگرایان بوده و هست.

سخن در اینجاست؛ اصولگرایی که درظاهر؛ به برکت خوش بینی ارکان تاثیر گذار، در متن اداره کشور در اجراء و تقنین و قضاء و رسانه بوده و هست، اما در دید واقعی؛حیاتش با سونامی‌های پرخطری مواجه است که خرد و عقل ورزی ایجاب میکند مرکزیت اصولگرایی در پی راه نجات باشد، چرا که کشور باید با حضور همه ی سلایق سیاسی اداره شود و یکی از آن سلیقه های سابقه دار؛ اصولگرایی است.

گوشه‌ای از آسیبها

گذشته اززندان بودن سه شخصیت مهم دولت گذشته که هست و بودش را از اصولگرایان گرفت و هنوز هم از جبین اصولگرایان قابل محو شدن نیست!! و نیز گذشته از اینکه؛ چهره جدی انتخابات ریاست جمهوری در چند دوره اخیر که خود را نماینده ۹۶درصدی ها و مقابل ۴ درصدی ها می دانست! یکی از معاوانانش در زندان، و یکی مسئولین ستاد انتخاباتش چنان دچار فساد است که ۲۰سال حبس برای او بریده شده!! گذشته ازاینها؛ کافی است فقط در عرض همین مدت کوتاه گذشته ببینید از شخصیت ها و تریبون های سیاسی و فرهنگی و مذهبی آنان چه جملاتی به جامعه عرضه شده و این جملات جملاتی است که میتواند همه هستی اصولگرایی را دود کند!!

یکی از آنان که سمت در بسیج دانشجویی داشت در مناظره‌اش بایکی ازچهرهای مطرح اصلاح طلب، دردفاع از برخی ازروش های نظارت حکومتی، سداخلاق راشکسته و پای خانم ها را وسط میکشد!دیگری که روزی رییس مجلس است ازسپردن ۱۹ سمت به خود، دفاع میکند و خودرا لایق چنین بذل وبخشش ریاستی میداندورسما میگوید: حتما صلاحی درآن دیده اند!!

امام جمعه تهران برخلاف رویه معهود در روحانیت شیعه که سابقه هزار ساله دارد و آن افتخار “استقلال” است که بر جبین او میدرخشد، صریحا و با افتخار میگوید: آخوند حکومتی یک افتخار است!!

امام جمعه دیگر تهران به راحتی در زیرلفافه و با پوشش الفاظ زیبا به نیمی از جامعه اهانت میکند و میگوید: حجاب تغییردهنده مبادلات حیوانی به انسانی است!!

استاد محترم حوزه که تا حدعلامه طباطبایی بودنش معروف شده، در معرفی امام راحل، ایشان را به روش هایی توصیف میکند که همان روش های ماکیاولی است!!

و اخیراً ؛ منبری مشهور تهران که پای ثابت مصلی بزرگ تهران که از بودجه نظام و مردم بنا شده، میباشد و برای متینگ‌های انتخاباتی و مهمترین زمانهای تبلیغی مانند شبهای احیاء سخنران آن است! آمده و جوانان مذهبی را به شکل هنرمندانه ای؛ به زراندوزی و ریاست طلبی تشویق نموده تا در زمان ظهور، مدیریت بدانند وثروت مند باشند!

این سخن نسنجیده؛ نه تنها با اصول تفکر اسلامی زاویه دارد چون درجای جای قرآن وسیره وسخنان عترت(ع) به دوری از این دو خصلت سفارش شده، بلکه در مورد زمان ظهور خصوصا؛قصه بر عکس گفته های ایشان است. بعنوان نمونه به این یک حدیث توجه کنید؛ وقتی مفضل ازدوران ظهور، و ریاست و مدیریت حکومت حق بر کل جهان راشنید،برای ورود به آن عرصه دهانش آب افتاد و از امام صادق پرسید چه زمانی آن موقعیت برتر درقدرت وثروت رادارامیشویم ؟

امام صادق(ع)فرمود: «به خداسوگند! لباس جزپوشاکی درشت وسخت نیست و خوراک اوجزءخوراکی سخت نخواهد بود. “فوالله ما لباسه الا الغلیظ و لا طعامه الا الجشب.”(الغیبه نعمانی/۱۲۲)

دونمونه از “تقبیح” آنچه ایشان متاسفانه “تحسین” نموده و به خور جوانان پاک ما میدهد راببینید: پیامبراخلاق و رحمت (ص)درباره مردم دوران قبل ازظهور میفرماید: «مردم آخرالزمان با حسب ونسب ها و سرمایه هایشان بر یکدیگر برتری می جویند “یتفاضلون باحسابهم و اموالهم” (بحار۲۵۶/۵۲) .»

امام صادق (ع) می فرماید: «مردم را خواهی دید که همراه باقدرتهای غالبند… و مردم و مجلس‌ها تبعیت نمی‌کنند مگر از سرمایه داران . “و رایت الناس مع من غلب…و رایت الخلق والمجالس لایتابعون الا الاغنیاء(منتخب الاثر/۴۳۱)”

امروز ترویج روحیه عدالت خواهی و عقل گرایی و ظلم ستیزی و صلح دوستی که مورد تحسین امامان بوده، بایدعرضه شود. و نه روحیه ایکه خروجی اش؛ ریاست طلبی و ثروت اندوزی و تجمل گرایی باشد!

عجبا! این منبری حکومتی، چرا عملا برخلاف سیره معصومین سخن رانده است؟ آیااین تفکر عقبه‌ای دارد؟
مگرهمین تفکر نبود که مرحوم آیت الله هاشمی را با انگ تجمل گرائی مستحق دشنام داشتند؟!

سخن پایانی؛ با این اوصاف که مقدم داشتم، بجاست عناصرعاقل و آگاه اصولگرا، این سونامی پرخطری که باتابلوی آنان، دین و مردم را نشانه گرفته، نجات دهند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.