سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

پرونده نورچشمی‌ها روی میز مجلس

چکیده :محمدرضا نجفی، عضو کمیسیون صنایع مجلس با تأکید بر اینکه شفاف‌سازی باید درباره همه کالاها و شرکت‌هایی که ارز گرفته‌اند صورت گیرد، تأکید کرد: برخی از این شرکت‌ها عملکردشان به‌شدت نیازمند بررسی است. در واقع با یک مسئله چندلایه‌ مواجه هستیم و بسیاری از شرکت‌های گیرنده ارز ریشه در دولت به مفهوم عام دارند و برخی افرادی که در پست‌های دولتی بودند، پشت این نوع شرکت‌ها قرار...


کمیسیون اقتصادی مجلس به زودی تحقیق و تفحص از سیاست های ارزی دولت و عملکرد سامانه نیما را به جریان می اندازد.

محمدرضا نجفی، عضو کمیسیون صنایع مجلس با تأکید بر اینکه شفاف‌سازی باید درباره همه کالاها و شرکت‌هایی که ارز گرفته‌اند صورت گیرد، تأکید کرد: برخی از این شرکت‌ها عملکردشان به‌شدت نیازمند بررسی است. در واقع با یک مسئله چندلایه‌ مواجه هستیم و بسیاری از شرکت‌های گیرنده ارز ریشه در دولت به مفهوم عام دارند و برخی افرادی که در پست‌های دولتی بودند، پشت این نوع شرکت‌ها قرار داشتند.

باید مشخص شود آیا ارز به عدالت توزیع شد و شرکت‌های صاحب صلاحیت بر مبنای معیارهای کارشناسی واحد ارز گرفته‌اند یا نورچشمی‌ها با پارتی‌هایی که داشته‌اند، ارز دریافت کرده‌اند.

تحقیق و تفحص مجلس در پنج محور تنظیم شده است:

۱️ از اوایل سال ۹۵ تراز حساب سرمایه کشور منفی شده است. بنابراین بروز بحران در بازار ارز کشور برای بانک مرکزی بوده است. چرا بانک مرکزی در این زمینه منفعل عمل کرده و هشدارهای لازم را به مراجع ذی‌ربط ارائه نکرده است؟

۲️ میزان ارز حاصل از صادرات غیرنفتی کشور و سهم سامانه نیما چه میزان بوده است؟ و توسط کدام واحدهای اقتصادی تأمین شده و علت اختلاف آمار در بخش مزبور چیست؟

۳ سازوکار تخصیص ارز به واحدهای متقاضی چیست؟ و چه میزان ارز به واردات و یا نیازها تخصیص یافته و به کدام واحدهای اقتصادی به تفکیک گروه‌های کالایی و اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است.

۴️ سازوکار نظارت بر عملکرد واحدهای دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰تومانی چگونه بوده است؟ و چه جرایمی برای متخلفان در نظر گرفته شده است؟

۵️ چه سازوکاری برای پیشگیری از قاچاق به کشورهای همسایه که ناشی از کالای مازاد حاصل خواهد شد دیده شده است؟/شرق


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.