سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نعمت احمدی، حقوقدان: مردم نسبت به مسائل سال ۸۸ سوالات جدی در ذهن دارند...

نعمت احمدی، حقوقدان: مردم نسبت به مسائل سال ۸۸ سوالات جدی در ذهن دارند

چکیده :دادگستری در حال حاضر از یک چندگانگی در برخورد با متهمین رنج می‌برد و همین مسئله، گاها به اعتماد و سرمایه عمومی به این حوزه آسیب زده است. هدف از رسیدگی قضایی، صرف نظر از احقاق حق، این است که مبتنی بر قانون، همه از حقوق یکسانی برخوردار...


جلسه آخر رسیدگی به اظهارات اخیر سیدمحمدرضا خاتمی، دبیرکل اسبق جبهه مشارکت و نایب رئیس مجلس ششم در حالی برگزار شد که باوجود علنی بودن دادگاه و انتشار دفاعیه نماینده دادستان، از انتشار متن دفاعیات این جلسه از سوی قاضی ممانعت به عمل آمد.

در همین رابطه، نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری، ضمن اشاره به این پرونده در گفت‌وگو با امتداد، اظهار داشت:

در هفته گذشته، رئیس جدید دستگاه قضایی، فراخوانی داده و از نخبگان، متخصصین، دلسوزان و فرهیختگان دعوت کرد تا از طریق سامانه‌ای که به زودی راه‌اندازی می‌شود، راهکارها و پیشنهادات خود را با قوه قضائیه مطرح کنند تا دادگستری معتدل و به دور از حواشی در راستای اصلاح ساختار کنونی داشته باشیم.

به عنوان وکیلی که بالغ بر ۴۲ سال از عمر خود را در عرصه قضائی سپری کرده و کسوت معلمی و تدریس را در این حوزه دارم، سوالم از رئیس دستگاه قضا این است که اساسا، چرا یک بام و دو هوا؟! یا ما قانون آئین دادرسی کیفری، ناظر بر نحوه رسیدگی به محاکم داریم، یا خیر.

دادگستری در حال حاضر از یک چندگانگی در برخورد با متهمین رنج می‌برد و همین مسئله، گاها به اعتماد و سرمایه عمومی به این حوزه آسیب زده است. هدف از رسیدگی قضایی، صرف نظر از احقاق حق، این است که مبتنی بر قانون، همه از حقوق یکسانی برخوردار هستند.

وقتی برخوردی بر اساس استاندارد دوگانه در دادگاه صورت بگیرد، این ذهنیت در جامعه به وجود خواهد آمد که نهاد دادگستری در تصمیم‌گیری یا تصمیم‌سازی، نگاه دوگانه‌ای دارد و این مسئله، به هیچ عنوان در شان قوه قضائیه نیست.

سید محمدرضا خاتمی، صرف نظر ازسال‌ها حضور در کسوت‌های مهم مملکت، زمانی نائب رئیس نهاد قانونگذاری و مجلس کشور بوده و این حق را دارد که توقع برخورد یکسان بر اساس قانون در قبال خود را داشته باشد.

اینکه قبل از صدور رای نهایی دادگاه، دفاعیه نماینده دادستان را به صورت گسترده در مطبوعات و ارباب جراید منتشر کنیم، این اتفاق بر مبنای قانون آئین دادرسی کیفری، جرم است.

مگر اصرار برخی بر کذب بودن اظهارات سیدمحمدرضا خاتمی نیست؟ اتفاقا این دادگاه، فرصتی واضح بوده که بعد از ۱۰ سال، اظهارات ایشان را مبنا قرار داده و اثبات کنند که موارد بیان شده خلاف واقعیت است.

به هر حال، چه بخواهیم و چه نه، مردم نسبت به سال ۸۸ و مسائل و رخدادهای آن، سوالات جدی در ذهن دارند و در صورت عدم اقناع عمومی و پاسخ ندادن به این سوالات، مسئله پیچیده‌تر خواهد شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.