سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سید محمدرضا خاتمی: حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است/ فتنه اکبر تقلب اس...

سید محمدرضا خاتمی: حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است/ فتنه اکبر تقلب است

چکیده : آنچه در این وجیزه آمد، تنها بخش کوچکی از حقایقی بود که در انتخابات ۸۸ گذشت. بخشی که فقط و فقط با جستجوی اینترنتی آشکار توسط هر فرد علاقمند قابل دسترسی است؛ آنچه در پشت پرده گذشت و آنچه در اتاق تجمیع آرا گذشت بر ما روشن نیست. من ثابت کردم حداقل تعداد ۷میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رای تقلب شده...


صبح دیروز آخرین جلسه رسیدگی به پرونده‌ی محمد رضا خاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی در خصوص تقلب در انتخابات خرداد هشتاد و هشت برگزار شد و بازهم تنها ۵ نفر از همراهان خاتمی توانستند در جلسه دادگاه حضور پیدا کنند که او سهمیه‌اش را به خبرنگاران اختصاص داد.

وی در جمع خبرنگاران در پایان این جلسه توضیحاتی را ارائه کرد. خاتمی گفت:

امروز آخرین روز رسیدگی به پرونده‌ای بود که در دادسرای فرهنگ و رسانه برای من تشکیل شده بود.

دلیل این دادگاه مصاحبه‌ای است که با سایت رو در رو راجع به تقلب در انتخابات انجام داده بودم. ما بحث‌های خیلی زیادی در دادگاه داشتیم، اما اگر بخواهم خلاصه بگویم این است که من موارد بسیار متعددی از آشفتگی در انتخابات و (حالا اسمش را تقلب، تخلف، دستکاری در انتخابات یا در تدلیس انتخابات بگذاریم) نشان دادم.

اساس دفاعیه من بر خلاف آن چه عده‌ای فکر می‌کردند که می‌خواهم حرف‌های کلی بزنم، دقیقا مستند بر گفته‌ها، اظهارات و آماری بود که مسئولین در وزارت کشور و شورای نگهبان ارائه داده بودند.

من غیر از آن، در موارد مختلف ابهامات بسیار جدی بر آشفتگی و تناقض‌هایی که در تعداد صندوق‌ها، آرای صندوق‌های مختلف، در صندوق‌هایی که دو صفر و تعرفه‌هایی که به خارج از کشور ارسال شدند ارائه کردم.

اما این مستندات، مستند اصلی دفاعیه من نبود. مستند اصلی دفاعیه من در حقیقت ۳مورد بود:

نخست، شمارش آرا بر اساس گزارش تفضیلی شورای نگهبان و پیوست تفضیلی شماره ۴۹ آن. من نشان دادم که چقدر در این شمارش آرا اختلاف وجود دارد. یعنی همان شمارش آرای اعلام شده توسط شورای نگهبان را مبنا قرار می‌دهیم و جمع و تفریق که می‌کنیم متوجه می شویم بیش از ۲ میلیون رای در این جمع و تفریق گم شده است.

مورد دوم در زمینه‌ی توزیع تعرفه‌ها؛ بر اساس‌ آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولین در خصوص چاپ تعرفه‌ها و اظهارات مسئولین استان‌ها بود. (که من فقط دسترسی به ۱۱ استان را داشتم)، در آن استان‌ها، بیش از ۳ میلیون تعرفه چاپ شده اما ارسال نشده است. این در حالی است که مسئولین انتخابات می‌گویند هیچ برگه‌ی رایی در تهران باقی نمانده است، در آخر معلوم نشد تکلیف این ۳ میلیون تعرفه چه شده است.

و بالاخره در مورد چاپ تعرفه‌ها مستندانی ارائه کردیم؛ اظهارات صریح مسئولان انتخاب در ۳۱ خرداد ۸۸ این است که ما ۵۸ میلیون و خورده‌ای تعرفه کلا چه قبل و چه در روز انخابات چاپ کرده‌ایم. اما آماری که شورای نگهبان منتشر کرده‌است ۶۰ میلیون و خورده‌ای است و معلوم نیست این ۲ میلیون تعرفه کجا چاپ شده است.

بنابراین اجازه بدهید آن فراز پایانی دفاعیه خود را بیان کنم. البته دفاعیه من یک بخش سیاسی هم داشت که پشت این انتخابات چه بوده که رئیس دادگاه فرمودند مربوط به دادگاه نیست و به من اجازه قرائت ندادند.

این بخش آخر دفاعیه من است: آنچه در این وجیزه آمد، تنها بخش کوچکی از حقایقی بود که در انتخابات ۸۸ گذشت. بخشی که فقط و فقط با جستجوی اینترنتی آشکار توسط هر فرد علاقمند قابل دسترسی است؛ آنچه در پشت پرده گذشت و آنچه در اتاق تجمیع آرا گذشت بر ما روشن نیست. من ثابت کردم حداقل تعداد ۷میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رای تقلب شده است.

فتنه واقعی این است؛ فتنه اعتراض به تقلب نیست. تقلب فتنه اکبر است، فتنه اعتراض و شکوه و گله حتی از رهبری نیست. فتنه این است که تقلب بکنند و خود را پشت رهبری مخفی کنند. و ازحیثیت و وجاهت جایگاه رفیع رهبری برای انجام آن سواستفاده کنند.

انتخابات ۸۸ نه قابل ابطال است و نه نتایج فاجعه بار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاصل از آن قابل جبران است؛ اما می‌توان با رویکردی صحیح و منصفانه نشان داد که اگر برای نظام تخلفی ثابت شود، در برخورد عادلانه با آن کوتاه نخواهد آمد.

اینگونه است که با ملت اعتمادسازی می‌شود. آبروی نظام در مخفی کردن خطا و خیانت نیست. آبروی نظام درمواجهه صحیح با خیانت است.

آنچه من نشان دادم، گوشه‌ای از این خیانت است. گوشه‌ای از این خیانت که در امانت است. حال بر عهده قوه قضاییه و مجموعه نظام است تا اولا از همه آسیب دیدگان فتنه ۸۸ عذرخواهی کنند و به همه حبس‌ها و حصرها پایان دهند، ثانیا حداقل آقایان جنتی، کدخدایی، محصولی، دانشجو، شریفی‌راد، و آقایان سردار جعفری، حجت‌الاسلام سعیدی و سردار مشفق را به دادگاه احضار کنند.

همچنین از مقام معظم رهبری درخواست دارم به این اسناد و مدارک اعمال نظر داشته باشند و گروهی بی‌طرف، منصف و مقبول همه جناح ها را مامور رسیدگی کنند تا بر اساس آن انشالله جبران مافات شود.

خاتمی در پاسخ به این سئوال که چه زمانی رای دادگاه اعلام می‌شود گفت: در فرصت قانونی رای صادر خواهد شد. وی همچنین در پاسخ به سئوالی که شهودی که شما برای دادگاه نامشان را ارائه دادید آیا در دادگاه حاضر شدند گفت: هیچ کدام احضار نشدند.

تکرار بیانیه‌های سیاسی که از سوی مخالفین جریان اصلاحات در دادگاه‌های مختلف بیان شده، همان‌ها که اعتراض به انتخابات را برنامه و سناریوی آمریکا می‌دانستند در این دادگاه هم بود. که من در اینجا هم اشاره کردم که فتنه در حقیقت خود تقلب است نه ایراد تقلب.

خاتمی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه یکی از ایراداتی که نماینده دادستان گرفت نسبت به این بود که دفاعیات شما برگرفته از سایت‌ها و رسانه های خبری است در حالی که این‌ها اظهارات مسئولان رسمی است. گفت: من نمی‌دانم؛ من که دسترسی به اسناد و مدارک وزارت کشور و شورای نگهبان ندارم. من آنچه ارائه می‌کنم اظهارات مسئولان وقت است. وقتی آقای محصولی، آقای دانشجو مساله‌ای را عنوان می‌کنند و این اظهارات در رسانه‌ها پخش می‌شود، این مستند من است. آن هم مستند تحلیلی نیست، بلکه عدد و رقم ارائه می‌کنند. وقتی آقای دانشجو در ۳۱ خرداد در حضور رهبری اعلام می‌کند مجموع تعرفه‌های ما ۵۸ میلیون است، من دیگر بگویم دروغ می‌گوید؟‌اگر منظور دادستان این است که مسئولین دروغ گفته‌اند، آن‌ها را به جرم دروغگویی تحت تعقیب قرار دهند و بپرسند چرا دروغ گفتید که این فتنه اتفاق بیفتد. اگر راست گفتند باید حرفشان سند و مدرک باشد. من از دادگاه خواستم اگر فکر می‌کنند این اسناد که بر اساس گفته‌های رسمی مسئولین نظام است، از شورای نگهبان، واز وزارت کشور، از چاپخانه بانک ملی این آمار را بخواهند تا معلوم شود واقعیت امر چه بوده است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.