سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمود صادقی: رسانه ملی به منزله ارگان رسانه‌ای یک حزب سیاسی عمل کرده...

محمود صادقی: رسانه ملی به منزله ارگان رسانه‌ای یک حزب سیاسی عمل کرده

چکیده :صدا و سیما در طول مدت اخیر به منزله ارگان رسانه‌ای یک حزب سیاسی عمل کرده و به قول عامه مردم، به یک رسانه میلی بدل شده است. این رسانه، معمولا در جزئی‌ترین مسائل هم، کانالیزه و فیلتر شده عمل می‌کند، حالا از عرصه خبر گرفته تا مستندها و بازتاب رویدادهای مجلس و سایر...


امتداد-گروه سیاسی: چندی پیش حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس در توییتر نوشت: “حالا که همه همکاران قبول زحمت کرده و درخصوص صدا و سیما توئیت می‌کنند و نقد دارند، بعد از تعطیلات آمادگی داشته باشند و تحقیق و تفحص از این مجموعه که رفتارهای فراقانونی دارد را کلید بزنیم» حالا موعد مقرر فرا رسیده و باید دید آیا نمایندگان این طرح پیشنهادی را عملیاتی می‌کنند.”

در همین رابطه، محمود صادقی، عضو فراکسیون امید و نماینده مردم تهران در مجلس، ضمن اشاره به این طرح در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:صدا و سیما، اکنون، هیئت نظارتی دارد که ۲ نماینده از مجلس نیز در آن عضویت دارند، اما مسئله مهم در این بین، این است که این سازمان، اساسا خود را در مقابل نمایندگان مردم، پاسخگو نمی‌داند.

وی افزود: بر این اساس، به نظر می‌رسد که باید به پاسخگو کردن صدا و سیما به عنوان یک نیاز مبرم نگاه کرده و نسبت به آن جدیت داشته باشیم. سازمان صدا و سیما، تشکیلاتی دارد که مناسبات حاکم بر آن، راه گریز از نظارت را باز کرده است. مضاف بر اینکه، تحقیق و تفحص نیز، طرح عجیبی نبوده و نمایندگان، دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها را هم که امکان پاسخگو کردن دارند، مشمول این طرح می‌کنند.

این عضو فراکسیون امید تاکید کرد: صدا و سیما در بحث چگونگی هزینه‌کرد و بودجه، از دستگاه‌هایی است که بودجه دلاری و ارزی هم داشته و معمولا بدون سر و صدا به تصویب می‌رسد. اساسا در حین روند تصویب بودجه در مصادیق و مواردی اینچنینی، فضای مجلس به گونه‌ای به پیش می‌رود که ما نمایندگان، خیلی امکان چانه‌زنی و واکاوی در محتویات آن را نداریم. صدا و سیما در طول مدت اخیر به منزله ارگان رسانه‌ای یک حزب سیاسی عمل کرده و به قول عامه مردم، به یک رسانه میلی بدل شده است. این رسانه، معمولا در جزئی‌ترین مسائل هم، کانالیزه و فیلتر شده عمل می‌کند، حالا از عرصه خبر گرفته تا مستندها و بازتاب رویدادهای مجلس و سایر حوزه‌ها.

صادقی افزود: نمونه مشخص و لوث شده آن نیز بحث بازتاب ماجرای دکتر نجفی بود که این رسانه به صورت کینه‌توزانه و انتقام‌جویانه با آن برخورد کرد. در بحث بازتاب اخبار مجلس هم به وضوح می‌بینیم که اخبار کمیسیون‌ها به گونه‌ای بازتاب پیدا می‌کند که در آن، برخی از نمایندگان و مواضع‌شان سانسور می‌شود. مضاف بر لزوم تحقیق و تفحص از عملکرد صدا و سیما، این رسانه از بعد محتوایی نیز، نیاز به بازنگری دارد، چرا که محتوای کنونی آن به یکی از اصلی‌ترین، زمینه‌های رجوع مردم به رسانه‌های بیگانه بدل شده و صدا و سیما، اساسا در مسائل مختلف به جهت دنبال کردن مشی سودگرایانه، اعتمادزدایی را به جای اعتمادزایی محقق می‌کند.

هنوز هم می‌گویم، سرعت روند رسیدگی به پرونده نجفی بی‌سابقه بوده است

این نماینده مجلس در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به پرونده نجفی شهردار اسبق تهران گفت: رسیدگی به پرونده نجفی در مجموع، ۴ روز طول کشید و این مسئله در طی شدن مراحل منجر به دادخواست در نوع خود بی‌سابقه است. امری که در پرونده‌های دیگر، بجز پرونده ترور امام جمعه کازرون که البته ماهیت سیاسی و امنیتی داشته و محرز هم بود، کمتر از ۲۰ روز زمان نبرده است.

وی افزود: طی تماس‌هایی که به شخصه با وکلای پرونده نجفی داشتم، این ابراز نگرانی در آن‌ها وجود داشت که با توجه به عدم اجازه دسترسی به پرونده و مطالعه آن و عدم بررسی کارشناسی سلاح قتاله، زوایایی از ماجرا مغفول بماند. در حالی که یکی از بدیهی‌ترین اصول بازپرسی، بررسی کارشناسی سلاح بوده و در این پرونده، شاهد هستیم که خبرنگار صدا و سیما به راحتی و به شکلی زننده، قبل از طی مراحل لازم برای کشف جرم، حتی گلوله‌های داخل اسلحه را پر و خالی می‌کند.

صادقی خاطر نشان کرد: یکی از وکلا به شخص من گفت که از شهود و مطلعین پرونده در مرحله داسرا تحقیقی به عمل نیامده و پس از انتقال آن به سخنگوی دستگاه قضایی و پرس و جو از ماجرا، ایشان عنوان کردند که لحظه قتل شاهدی حضور نداشته و این مسئله موضوعیت ندارد. در حالی که شاهد یک جرم، تنها به معنای فرد مشاهده کننده آن نبوده و باید از مطلعین پرونده نیز تحقیقات کامل انجام می‌شد.

وی افزود: همچنان، احساس من بر این است که تحقیقات در این پرونده کامل نبوده و می‌توانست با تحقیقات بیشتری نهایی شود. به هر حال، قاضی این پرونده، از قضات با تجربه‌ای است که امیدواریم با بررسی همه جوانب و رعایت اصل عدالت، نسبت به آن اعمال نظر کند. به هر حال، اظهارات ما بر اساس اطلاعاتی بوده که دور از مسئله شنیده‌ایم و مواضع ما به این معنی نیست که اگر دکتر نجفی به یک معنا، واقعا مباشر قتل بوده، عدالت در قبال ایشان اجرا نشود، چرا که در سایه عدالت، هیچ تفاوتی بین اشخاص نبوده و نمی‌توان هیچ مرزبندی را در این باره تعریف کرده و به رسمیت شناخت.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.