سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زنان اگر در تمام این سالها در تئوری “شیطان” بودند حالا در عمل به ابژه های جنسی...

زنان اگر در تمام این سالها در تئوری “شیطان” بودند حالا در عمل به ابژه های جنسی تقلیل یافته اند

چکیده :واضح است که چنین سیاستی بسیار آلوده و کثیف است اما مساله تفاوت ساختارهاست. آن پیچیدگی که شوروی از منظر سیاسی تجربه کرده است هنوز نیازمند دهها سال پژوهش است تا صورت بندی شود. در ایران این میل به پیچیده و چند لایه نشان دادن سیاست در واقع برای سرپوش گذاشتن بر خلقیات ساده و منفعت طلبانه و روزمره سیاست صورت می گیرد. مقایسه ایران با شوروی مع الفارق است. چنانچه زنهایی که به هر دلیل سراغ سیاستمداران می روند با...


لیلا پاپلی

مشکلات زنان در مملکت ما کم نبود و نیست که داستان “پرستو” هم بهش اضافه شده. حالا هر سیاستمداری بخواهد سلامتش را نشان دهد -عذر می خواهم- از زیپ و کمربند بسته اش می گوید. لابد از هر سیاستمداری زنی چیزی بخواهد یا سراغش برود با چنین انگی مواجه می شود تا آقای سیاستمدارراحت تر به زیستِ مبتذلش بپردازد.

انگار ما زنها شیاطینی هستیم که آقایان لطف می فرمایند و به ما بی توجهند. اگر در تمام این سالها در تئوری “شیطان” بودیم حالا در عمل ما را به ابژه های جنسی تقلیل می دهند. من این میزان خود شوروی پنداری را در حضرات درک نمی کنم. “پرستو”ها و “کلاغ”ها سربازانِ اتحاد جماهیر شوروی بودند برای تثبیت قدرتش. بدنهایی معمولاً بی نام که می دانستند در چه چرخه ای دارند مورد استفاده قرار می گیرند، آموزش می دیدند و گزارش می دادند. وقتی هم کشته می شدند قهرمان ملی لقب می گرفتند و دست کم باورشان این بود که در فضای گفتمانیِ خاصی می جنگند.

واضح است که چنین سیاستی بسیار آلوده و کثیف است اما مساله تفاوت ساختارهاست. آن پیچیدگی که شوروی از منظر سیاسی تجربه کرده است هنوز نیازمند دهها سال پژوهش است تا صورت بندی شود. در ایران این میل به پیچیده و چند لایه نشان دادن سیاست در واقع برای سرپوش گذاشتن بر خلقیات ساده و منفعت طلبانه و روزمره سیاست صورت می گیرد. مقایسه ایران با شوروی مع الفارق است. چنانچه زنهایی که به هر دلیل سراغ سیاستمداران می روند با پرستوها.

اصطلاحها را نمی شود از زمینه واقعی شان جدا کرد. حضرات هم نمی خواهد پاکی شان را با نشان دادن زیپهایشان نشان ما بدهند.این آخرین تیر در ترکششان برای در هم ریختن فضای خصوصی و عمومی و ابژه کردن تنِ ما زنهاست…وگرنه خودشان می دانند اگر تابوهای فرهنگی این سرزمین نبود زنها بیشتر داشتند که نه زیپها که از قلبهای سیمانی و بسته بگویند و به رخ این موجودات بکشند که ابژگی و سوژگی چیست.

شهوت قدرت و میل جنسی در هم آمیخته است. اگر کمی سراغ گیدنز بروید و تورقی بفرمایید، سالها پیش نوشته است که اساساً در مردهایی که اینگونه به سمت زنها می روند میل به سلطه بیش از هر چیز است. متمایز و پاک نشان دادنِ خود از چنین فرایندی با تبلیغ تعهد به خانواده و یک زن به جایی نمی رسد. کل نظام سلطه نیازمند بررسی است. آن وقت است که بر هم کنش سلطه و شهوت قدرت و میل جنسی به درستی صورت بندی می شود. القصه امیدوارم زنها دستِ کم در این شکل نویِ سرکوب با ساختار سیاسی همداستان نشوند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.