سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آنتن صدا سیما دقیقه‌ای چند؟ پزشکانی که پول می‌گیرند و در سیما حاضر می‌شوند...

آنتن صدا سیما دقیقه‌ای چند؟ پزشکانی که پول می‌گیرند و در سیما حاضر می‌شوند

چکیده :گویی حضور پزشکان در صداوسیما به این شیوه به یک رویه و عرف تبدیل شده است و آنها برای این کار قراردادی را نیز میان خودشان تنظیم می‌کنند؛ قراردادی که به آن شکل و شمایل قانونی می‌دهند. علاوه بر این چندی پیش پزشکی در توئیتر قراردادی در این زمینه منتشر کرده بود که در آن مبلغ قرارداد برای حضور به‌عنوان کارشناس در برنامه تلویزیونی «دکتر سلام» که از شبکه آموزش پخش می‌شود، ۱۰ میلیون تومان قید شده بود، قراردادی با چندین ماده و...


“۸ تا ۱۱ میلیون تومان یا حدود یک میلیون تومان به‌ازای هر دقیقه! اینها مبالغی است که برخی پزشکان برای شرکت در برنامه‌های تلویزیونی پرداخت می‌کنند تا به‌ عنوان کارشناس در این برنامه‌ها حضور یابند. پزشکانی که برخی از آنها به گفته مسئولان نظام پزشکی ممنوع‌الکار شده‌اند.”

در همین رابطه یکی از پزشکانی که از سوی صداوسیما برای گفت‌وگو با او تماس گرفته‌اند به امتداد می‌گوید: “چندی پیش یک خانم با من تماس گرفت و از من برای شرکت در برنامه‌ صبح بخیر ایران دعوت کرد. او مانند یک ویزیتور در مورد برنامه و فرصت من برای معرفی خود و ارائه نظراتم صحبت کرد و‌ من که گیج شده بودم از اینکه چطور شده از من برای شرکت در این برنامه دعوت می‌کنند با خودم‌کلنجار می‌رفتم که بپذیرم یا نپذیرم که در آخر آن خانم گفت شما باید ۱۲ میلیون تومان بپردازید. با تعجب پرسیدم: من؟ گفت بله و من هم گفتم نمی‌خواهم و خداحافظی کردم.”

به نظر می‌رسد این مساله‌ای است که در صداوسیما به صورت یک عرف درآمده و برای آن قرار دادی نیز تنظیم کرده‌اند.

روزنامه شرق نیز در گزارشی که روز گذشته منتشر کرد خبر می‌دهد که گویی مسئولان وزارت بهداشت نیز از این امر بی‌خبر نیستند.

بر اساس این گزارش، در یکی از قرارداد‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، نام برنامه‌های مختلفی در حوزه سلامت در شبکه‌های جام جم، شما، شبکه آموزش، شبکه دو و سه نوشته شده است؛ برنامه‌هایی که حضور پزشک در آنها به‌عنوان کارشناس ۸ تا ۱۱ میلیون تومان آب می‌خورد.

گویی حضور پزشکان در صداوسیما به این شیوه به یک رویه و عرف تبدیل شده است و آنها برای این کار قراردادی را نیز میان خودشان تنظیم می‌کنند؛ قراردادی که به آن شکل و شمایل قانونی می‌دهند. علاوه بر این چندی پیش پزشکی در توئیتر قراردادی در این زمینه منتشر کرده بود که در آن مبلغ قرارداد برای حضور به‌عنوان کارشناس در برنامه تلویزیونی «دکتر سلام» که از شبکه آموزش پخش می‌شود، ۱۰ میلیون تومان قید شده بود، قراردادی با چندین ماده و تبصره.

علی فتاحی، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، دراین‌باره می‌گوید: «ما بار‌ها در این خصوص با صداوسیما صحبت کرده‌ایم و بابت این موضوع از آنها گله داریم. ما بارها از آنها خواسته‌ایم هنگام دعوت از کارشناسان به تلویزیون از فیلتر‌های خاصی آنها را عبور دهند و هیچ فیلتری بهتر از وزارت بهداشت، نظام پزشکی و انجمن‌های علمی و تخصصی نیست. این ارگان‌ها کاملاً پزشکان را می‌شناسند و به موضوع اشراف دارند.

هفته گذشته جلسه‌ای با مسئولان صداوسیما داشتیم که در آن جلسه از آنها گله‌مند شدیم، حتی به مسئولانی که در آن جلسه شرکت کرده بودند گفتیم ما پزشکی را دو سال از طبابت محروم کرده بودیم که فردای آن روز به‌عنوان کارشناس در تلویزیون حضور پیدا کرده بود.

وقتی ما پزشکانی را از کار محروم کرده‌ایم و حتی پزشکی به‌طور دائم از کار محروم شده است، چطور به‌عنوان کارشناس در برنامه تلویزیونی حضور پیدا می‌کند. صداوسیما اطلاعی از پرونده این پزشکان ندارد، به‌دلیل این که پرونده آنها به‌صورت محرمانه نزد ما قرار دارد، به آنها نیز اعلام کرده‌ایم آمادگی این را داریم که در هر رشته پزشکی که صداوسیما می‌خواهد، به آنها کارشناس معرفی کنیم.

این کار، هم به نفع صداوسیما و هم به نفع مردم جامعه است. البته پیش از این نیز که ما از آنها گله کرده بودیم، مسئولان صداوسیما ابتدا هنگام معرفی کارشناس از ما استعلام می‌گرفتند اما با گذشت زمان باز به همان رویه خود بازگشتند.»/ امتداد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.