سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشتمین غروب عزت الله سحابی و دخترش...

هشتمین غروب عزت الله سحابی و دخترش

چکیده :عزت‌الله سحابی از معدود روشنفکران مسلمان بود که عمل‌گرایی روشنفکران را نسخه علاج بخش اعتلای ایران می‌دانست. همین ویژگی ممتاز سحابی باعث شد که وی برخلاف همه روشنفکران معمولی بتواند گسترده نفوذ خویش را تا عمق لایه‌های محروم جامعه تعمیق...


علی نظری

دهم خرداد ۱۳۹۰ خردادی غم انگیز را پشت سر گذاشتیم. بزرگمردی که سلسله جنبان نحله روشنفکری ایران بود، پس از ۶۰ سال مبارزه و ایثارگری برای وطن به‌درود حیات گفت.

عزت‌الله سحابی از معدود روشنفکران مسلمان بود که عمل‌گرایی روشنفکران را نسخه علاج بخش اعتلای ایران می‌دانست. همین ویژگی ممتاز سحابی باعث شد که وی برخلاف همه روشنفکران معمولی بتواند گسترده نفوذ خویش را تا عمق لایه‌های محروم جامعه تعمیق بخشد.

اعتقاد به کادرسازی و اعتماد به جوانان نسل دوم انقلاب اسلامی وجه تمایز مهندس سحابی با همگنان خویش در نهضت آزادی و گروه‌های ملی و مذهبی بود.

از پرورش یافتگان مکتب مهندس عزت الله سحابی می‌توان مرحوم هدی صابر و دکتر علیرضا رجایی را معرفی کرد.

عزت الله سحابی بدون آنکه حزب و گروهی داشته باشد با روحیه و منش بی‌نظیرش نحله ملی و مذهبی‌ها را بنیان نهاد.

در دهه ۷۰ بعد از اینکه به دوران سازندگی قدم گذاشتیم نیاز جامعه به یک مطبوعه اثرگذار در جامعه دقیقا محسوس بود.

نشریه راهبردی ایران فردا با هدف تغذیه جوانان روشنفکر مذهبی به مدیر مسئولی عزت الله سحابی به جرگه مطبوعات کشور پیوست.

اتفاقا ایران فردا بعد از تعطیلی روزنامه سلام در سال ۷۸ توانست کانون توجه هزاران روشنفکر مذهبی شود.

غنای فکری و اندیشه‌ورزی مرحوم سحابی به گنجینه‌ای بی‌بدیل برای تغذیه نشریات دوم خردادی مبدل شد.

حتی با بازداشت مرحوم سحابی در سال ۸۰ باز هم دفتر «ایران فردا» با وجود توقیف مجله، نقطه امید ایرانیان وطن دوست محسوب می‌شد.

اثرگذاری در هر عرصه ویژگی منحصر به‌فرد زنده یاد سحابی بود.  آقای الویری نماینده دوره اول دماوند در مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش بی‌بدیل عزت الله سحابی می‌گوید بدون شک اگر مجلس اول عزت الله سحابی را نداشت، هرگز نمی‌توانستیم کمیسیون بودجه مجلس اول را سر و سامان دهیم.

۳ ماه تابستان۵۹ را اعضای کمیسیون برنامه و بودجه که الفبای بودجه نویسی را هم نمی‌دانستند در کلاس تفریغ بودجه مهندس سحابی تازه فهمیدیم بودجه نویسی چیست؟

دید نافذ و عمیق یدالله سحابی برای جامعه غنیمتی فاخر بود. در تشکیلاتی عمل کردن بی‌آنکه ادعایی داشته باشد سرآمد دوستان هم سن و سال خویش بود.

پیرمرد چشمان بینای جامعه بود. هرگاه که کم می‌آوردیم روانه خیابان بهار شمالی می‌شدیم و در کوچه بختیار دفتر مجله ایران فردا از محضرش درس و امید و استقامت می‌گرفتیم و با امیدواری در تقابل با انبوه مشکلات زمانه دست و پنجه نرم می‌کردیم.

به روح بلند این سحابی بزرگ و دخت آزاده‌اش هاله سحابی درود می‌فرستیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.