سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ماجرای “تلفظ چند لغت فرانسوی با لهجه”...

ماجرای “تلفظ چند لغت فرانسوی با لهجه”

چکیده :تا اینجای ماجرا، البته هیچ عیبی هم ندارد. طبیعتا قرار نبوده ایشان یا دیگر سیاستمداران ایرانی، زبان فرانسوی بلد باشد. ولی موضوع آنجا قابل تامل می‌شود که همین اشاره سرسری و تلفظ نادرست، منجر به هیجان تعداد زیادی از مریدان رهبری و حتی خبرگزاری های حکومتی شده که با تیترهایی همچون "تلفظ چند لغت فرانسوی با لهجه توسط رهبر انقلاب" به ابراز شعف از قابلیت های ایشان پرداخته...


حسین باستانی

در ویدیوی منتشر شده از جلسه اخیر آیت الله خامنه ای با شعرا (لینک زیر) آنچه ایشان به عنوان تلفظ فرانسویِ درست یک کلمه بیان کرده صحیح نیست. مشخصا تلفظ co در لغت “کمیسیون”، به آنچه آیت الله خامنه ای بر زبان می‌آورد (و چیزی شبیه تلفظ que در فرانسوی یا “ک” غلیظ در لهجه قزوینی خودمان است) شباهت ندارد.

تا اینجای ماجرا، البته هیچ عیبی هم ندارد. طبیعتا قرار نبوده ایشان یا دیگر سیاستمداران ایرانی، زبان فرانسوی بلد باشد. ولی موضوع آنجا قابل تامل می‌شود که همین اشاره سرسری و تلفظ نادرست، منجر به هیجان تعداد زیادی از مریدان رهبری و حتی خبرگزاری های حکومتی شده که با تیترهایی همچون “تلفظ چند لغت فرانسوی با لهجه توسط رهبر انقلاب” به ابراز شعف از قابلیت های ایشان پرداخته اند.

پیشتر، رسانه ها و افراد نزدیک به آقای خامنه‌ای، قابلیت های زبانی مختلفی را به رهبر نسبت داده بودند. مثلا حسین صفار هرندی اولین وزیر ارشاد آقای احمدی نژاد گفته بود: “حضرت آقا… عربی را که قطعاً تسلط دارند اما می‌دانم که در زبان انگلیسی نیز همین الآن ایشان مجلات و ژورنال‌های خارجی را مستقیم بدون اینکه ترجمه را بگیرند، مطالعه می‌کنند.”

چه بسا در آینده، با استناد به مستنداتی همچون “تلفظ چند لغت فرانسوی با لهجه” در ویدیوی اخیر، ادعای تسلط آیت‌الله خامنه‌ای به زبان فرانسوی هم به ادعاهای سابق مریدان اضافه شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.