سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سردار سلامی با چه کسانی مشورت می کند...

سردار سلامی با چه کسانی مشورت می کند

چکیده :من نمی دانم فردی چون سردار سلامی حسب موقعیت بسیار مهمی که دارد با چه کسانی مشورت می کند و با چه پیش فرض هایی این سخن را ایراد کرده است به این نکته نیز اشراف دارم که این مثال ناظر به نشان دادن ضعف آمریکاست اما می دانم که کلید واژه " برج تجارت جهانی" برای افکار عمومی جهان و امریکا معنایی متفاوت با این اظهارات خواهد داشت و وقتی یک چهره نظامی در خاورمیانه آن را در گزاره ای که حاوی تهدید آمریکاست به کار می برد، خواسته یا ناخواسته اذهان را به سمت و سویی مشخص سوق می...


سهند ایرانمهر

آنچنان که خبرگزاری فارس گزارش کرده است، سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شنبه گذشته در سخنانی گفته است که :”آمریکا مانند برج‌های تجارت جهانی است که با تحمل ضربه‌ای ناگهان فرو می ریزند”. وی افزوده است: «ما در جنگ اطلاعاتی قادر به شکست دشمن هستیم و اینکه اراده دشمن برای به کارگیری قدرت را سلب کنیم، به مفهوم خلع سلاح دشمن است».

من نمی دانم فردی چون سردار سلامی حسب موقعیت بسیار مهمی که دارد با چه کسانی مشورت می کند و با چه پیش فرض هایی این سخن را ایراد کرده است به این نکته نیز اشراف دارم که این مثال ناظر به نشان دادن ضعف آمریکاست اما می دانم که کلید واژه ” برج تجارت جهانی” برای افکار عمومی جهان و امریکا معنایی متفاوت با این اظهارات خواهد داشت و وقتی یک چهره نظامی در خاورمیانه آن را در گزاره ای که حاوی تهدید آمریکاست به کار می برد، خواسته یا ناخواسته اذهان را به سمت و سویی مشخص سوق می دهد.

اصرار در یک کاسه کردن ماهیت ایران و القاعده و صدام همان چیزی است که درست یا نادرست، از سوی گروه “ب” کاخ سفید دنبال می شود و در این روزها برای تندروهایی چون بولتون و پمپئو از یک سو و بی بی و ملک سلمان از سوی دیگر، چه چیزی بهتر از این که فرمانده نهادی که آمریکا پیشتر آن را “تروریستی” خوانده است از “ضربه”،”دشمنی با آمریکا” و “برج تجارت جهانی” سخن بگوید!

عربستان که خود از جمله متهمان مشارکت در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر است تا پیش از به قدرت رسیدن ترامپ همواره در هراس طرح دخالت عواملی چون بندر بن سلطان در آن حادثه تروریستی بود و هنوز از زیر فشارافکار عمومی برای منتشر نشدن ۲۲ صفحه گزارش آن پرونده رهایی نیافته است. حالا اما از العربیه تا شرق الاوسط این اظهارات سردار سلامی را برجسته میکنند و عبارت” برج های تجارت جهانی” را مورد التفات خاص خبری و رسانه ای قرار می دهند تا تیر زهراگینی که به سوی آنان روانه بود کمانه کند و متوجه رقیب منطقه ای آنان شود.

فراموش نکنیم که یک سوی بحران اخیر ، به جز حاکمیت و بهره ها یا خسارت هایی که جنگ برای آن دارد، “مردم ” اند. مردم در هیچ حالت از جنگ منتفع نمی شوند و مشکلات آنها پیش از بروز جنگ ها آغاز می شود بنابراین حتا اگر “جنگ” یک حربه تبلیغاتی و روانی باشد ، مردم از ان زیان می بینند چه رسد به اینکه محمل چنین جنگی اتهام ناروای دخالت در حادثه ترویستی ۱۱ سپتامبر باشد یا عبارتی نادرست ذهن ها را به جای مسببین اصلی ان در عربستان متوجه مردم ایران کند و نیت های منفی را متوجه آنان کند.

پذیرفتن این واقعیت تلخ این الزام را برای مقامات کشوری و لشگری ایجاد میکند که در بحبوحه هیجانات یا سخنانی که در شرایط اینچنینی مطرح میکنند ظرافت ها و باریک اندیشی ها را نیز در نظر بگیرند تا آنچه در نگاه اول سخنی علیه دشمن است به بستری مناسب در جهت تقویت موضع آن و به خطر افتادن منافع ملی منجر نشود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.