سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

گفتار نیک؛ رسم ادب و نشانه مدنیت

چکیده :آقای حضرتی که خود را متصف به اصلاحات می کند و البته خرده بر این اتصافش بسیار گرفته اند و در بزنگاههایی کژ راهه می پیماید و اتفاقاً بزنگاههایی است که خاص و در موقعیتها و مناسبتهای خاص است!! نه اجازه دارند و نه حقی که بزرگان این سرزمین را به کلامی بیازارند، از اصلاحات هم که بگذریم جناب الیاس حضرتی لااقل مسمایی برای الیاس را رعایت می کرد که حضرت الیاس به نص صحیح بخاری در تاریخ دمشق دارای ویژگیهای برجسته ای بود از جمله وی بسیار فصیح و بلیغ بوده و پر واضح است که از حضرت الیاس تا الیاس حضرتی فاصله بسیار است ولی می توان لا اقل به سکوت عادت...


علیرضا کفایی

یکی از نمایندگان مجلس که خود را بنحوی وصل به اصلاح طلبان می داند در نطقی نتوانست جانب ادب نگاه دارد و سخن را به گونه ای بر زبان راند که از جامعه مدنی مورد ادعا و از مدنیت بدور بود، اشاره ای که به استاد شجریان بزرگ داشت شاید منظور حق استاد را داشت اما قول و کلام نقض غرض بود.

در روز بزرگداشت زبان فارسی و فردوسی کبیر چنین سخن گفتنی کشتی ارباب هنر می شکند، زبان فارسی که نشانه تمدن و فرهنگ ایران و بخش بزرگی از فارسی زبانان است در تو بر توی خود جز موارد نادری که از بیخردان سر زده است خطابی دون شأن ندارد و حکیم فردوسی که ادب فارسی وام دار اوست گاهی در آن سی سال رنج که پارسی زنده کرد خطایی در خطاب حتی به دشمن نداشت که «فردوسی، فردوس فصاحت را رضوان و دعوی بلاغت را برهان بود…»

گفتار ناشایست اگر منظور حق هم باشد ره باطل می پوید و در آن خطابه نزدیک به اهانت بکار بردن لفظ “مردن” آن هم برای یکی از مفاخر و آن هم از تریبون مجلس رسم ادب نبود و نشانی از مدنیت نداشت.

آقای حضرتی که خود را متصف به اصلاحات می کند و البته خرده بر این اتصافش بسیار گرفته اند و در بزنگاههایی کژ راهه می پیماید و اتفاقاً بزنگاههایی است که خاص و در موقعیتها و مناسبتهای خاص است!! نه اجازه دارند و نه حقی که بزرگان این سرزمین را به کلامی بیازارند، از اصلاحات هم که بگذریم جناب الیاس حضرتی لااقل مسمایی برای الیاس را رعایت می کرد که حضرت الیاس به نص صحیح بخاری در تاریخ دمشق دارای ویژگیهای برجسته ای بود از جمله وی بسیار فصیح و بلیغ بوده و پر واضح است که از حضرت الیاس تا الیاس حضرتی فاصله بسیار است ولی می توان لا اقل به سکوت عادت کرد.

قرآن کریم هم به ادب صحبت کردن نصیحت می کند که «قَوْلًا بَلِیغًا» و «قَوْلًا لَّیِّنًا» رعایت ادب و نگاه داشتن حرمت افراد مهم و از نشانه های ایمان و حداقل اسلام است. آقای الیاس حضرتی زبان فارسی پرچم دار آثار علمی، هنری، فرهنگی و ادبیات سرزمین های پیرامون ایران از جمله شبه قاره می باشد و برای غربیان در قرون اخیر الهام بخش بوده است. زبان فارسی مهد پرورش شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، سعدی مولانا و… است که آثار آنها سرشار از خرد، حماسه ملی، حماسه اخلاقی و مضامین بزرگ معنوی است که همین ویژ گیها باعث توجه جهانیان به فارسی و ذخایر ادبی آن شده است.

فردوسی بزرگ نیز بعنوان بزرگترین شاعر حماسه سرای ایران شاهنامه عظیم و بزرگ را خلق کرد که سرشار از خردورزی، میهن دوستی و نبرد همیشگی میان نیکی و بدی است و گنجینه ای از خرد و دانایی بوده و از ارزشمند ترین ذخایر فرهنگی در حوزه تمدنی ایران بشمار می رود.

آقای حضرتی در بزرگداشت زبان فارسی و حکیم ابوالقاسم فردوسی بر هر دو جفا کردید و بر استاد شجریان و مردم و دوستدارانش دو چندان، زبان خود را اصلاح کنید اصلاحات پیشکش.

و همچنین در مورد پیامی که از مهندس میرحسین موسوی از حصر مدعی شده اید فرزندانش تکذیب کردند و تابلوی دروغ ممنوع روبروی شما قرار گرفت لذا حاجت به تطویل نیست که پیش از این هم چنین خبطی کرده بودید و پاسخ هم همین بود؛ دروغ ممنوع.

بدانید گفتار نیک؛ رسم ادب و نشانه مدنیت است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.