سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش حزب اتحاد ملت به اتفاقات روز گذشته‌ی دانشگاه: دخالت‌های امنیتی تعادل سیاسی ...

واکنش حزب اتحاد ملت به اتفاقات روز گذشته‌ی دانشگاه: دخالت‌های امنیتی تعادل سیاسی جامعه را برهم می‌زند

چکیده :یک رسانه حق دارد که درباره مسایل کشور با زبان خود حرف بزند و در همان فضای رسانه‌ای نقد شود و پاسخ بگیرد. دخالت امنیتی در این سیر طبیعی و مدنی، تنها به هم زدن تعادل سیاسی و فضای لازم برای شکل‌گیری گفت‌وگو در داخل از طریق رسانه‌ها را موجب می‌شود، بازتاب بد داخلی و بین‌المللی دارد و هیچ کمکی به افزایش شاخص‌های امنیتی نمی‌کند. به همین جهت امیدواریم که هرچه سریع‌تر نسبت به رفع توقیف هفته‌نامه صدا اقدام شود و روزنامه‌نگاران این نشریه بتوانند به کار و فعالیت خود ادامه...


در هفته‌های گذشته موج جدیدی علیه فضای رسانه‌ای و دانشجویی کشور آغاز شده است. دستگیری فعالان سیاسی و کارگری در تجمع روز جهانی کارگر از یک سو، توقیف مجله صدا به بهانه طرح جلدش از سوی دیگر و همچنین به تنش کشیدن اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به سیستم جدید حراستی در دانشگاه که منجر به شکستن دنده یک دانشجو و همچنین درگیری فیزیکی شد نشان از آن دارد که فصل جدیدی از برخوردها با چهره‌های فرهنگی-سیاسی کشور آغاز شده است.

حسین نورانی‌نژاد، سخنگوی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با اشاره به اینکه این جهت‌گیری‌ها نفعی برای کشور نخواهد داشت گفت: در مدت اخیر، سختگیری‌های امنیتی و قضایی تازه‌ای علیه فعالان کارگری، سیاسی، دانشجویی و رسانه‌ها رخ داده که به نظر نمی‌رسد سودی به حال کشور داشته باشد.

وی افزود: بازداشت تعدادی از کارگران در روز کارگر و نیز آقای کیوان صمیمی، از فعالان سیاسی خوشنام که همواره جهت‌گیری سیاسی و گفتمانی در حمایت از حقوق کارگران داشته‌اند، توقیف هفته‌نامه صدا به بهانه‌ طرح روی جلد که اولا برداشت خطایی از پیام آن با توجه به مطلب داخل نشریه بوده و ثانیا پیام برداشت شده منع قانونی ندارد و افراد بسیاری شبیه به آن را ابراز می‌کنند، و نهایتا برخورد با تجمع اعتراضی با دانشجویان در داخل دانشگاه تهران از جمله اتفاقات تلخ اخیر است.

نورانی نژاد تاکید کرد: نکته جالب توجه در مورد توقیف مجله صدا این است که این اقدام در پی فضاسازی گسترده نیروهای مخالف اصلاحات در فضای مجازی بویژه توییتر و تلگرام و قبل از انتشار مجله و صرفا با دیدن جلد آن انجام شد. این در حالی است که مثلا امروز روزنامه کیهان با تیتری خطرناک و خلاف امنیتی ملی درباره حادثه فجیره نوشت «انفجارهای فجیره خواب از سر شیوخ مرتجع پراند» و اتفاقی هم برایش رخ نخواهد داد.

سخنگوی حزب اتحاد خاطرنشان کرد: یک رسانه حق دارد که درباره مسایل کشور با زبان خود حرف بزند و در همان فضای رسانه‌ای نقد شود و پاسخ بگیرد. دخالت امنیتی در این سیر طبیعی و مدنی، تنها به هم زدن تعادل سیاسی و فضای لازم برای شکل‌گیری گفت‌وگو در داخل از طریق رسانه‌ها را موجب می‌شود، بازتاب بد داخلی و بین‌المللی دارد و هیچ کمکی به افزایش شاخص‌های امنیتی نمی‌کند. به همین جهت امیدواریم که هرچه سریع‌تر نسبت به رفع توقیف هفته‌نامه صدا اقدام شود و روزنامه‌نگاران این نشریه بتوانند به کار و فعالیت خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین درباره اتفاقات روز گذشته در دانشگاه تهران، ضمن آنکه بر حق داشتن سبک‌های زندگی مختلف تاکید داریم و در عرصه عمومی، از آزادی آن متناسب با عرف و هنجارهای اجتماعی دفاع می‌کنیم، معتقدیم که برخوردهای دفعی در این حوزه غیرموجه و بی‌فایده است و اگر قوانین در این باره از معدل جامعه فاصله داشته باشند، آثار مخرب اجتماعی داشته و قانون‌شکنی را عادی می‌کند. با بیان این رویکرد درباره این بخش از آزادی‌های اجتماعی، همچنین از حق اعتراض و بیان موضع دانشجویان در محیط دانشگاه دفاع می‌کنیم و معتقدیم مواجهه خشن با این موارد، فضا را برای نیروهای مغرض و طرفدار بی‌نظمی و آشوب فراهم می‌کند.

این فعال سیاسی تاکید کرد: ما کشوری هستیم با بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت که هیچ شهروندی در آن از دیگری شهروندتر نیست و سلایق و باورهای مختلفی در آن جاری است. در چنین کشور متکثری جز رواداری و وضع قوانینی که این تکثر را به رسمیت بشناسد و نحوه‌ای از اجرای قانون که حقوق همگان را تامین کند، چاره دیگری نداریم. برخوردهای دفعی با این واقعیت، بی آنکه در نتیجه نهایی سیر طبیعی جوامع که آزادی هرچه بیشتر است تاثیری داشته باشد، تنها هزینه‌هایی را بر کشور و اقشار مختلف جامعه تحمیل می‌کند و بهانه به دست دشمنان خارجی و وابستگان آنها می‌دهد./ امتداد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.