سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احمد منتظری، ناصر نقویان، محمدرضا باقرزاده و مهدی ابوطالبی بررسی کردند: جایگاه رو...

احمد منتظری، ناصر نقویان، محمدرضا باقرزاده و مهدی ابوطالبی بررسی کردند: جایگاه روحانیت پس از انقلاب اسلامی

چکیده :نخستین رسالت روحانیت هدایت جامعه است. من باور دارم که اکنون روحانیت در جایگاه خودش قرار ندارد. مردم همواره به قضاوت می‌نشینند و همه‌چیز را رصد می‌کنند. وقتی پس از چند دهه روحانیون در جایگاه راستین خود قرار ندارند، به ما به چشم تردید نگاه...


روز گذشته دانشگاه صنعتی شریف به همت انجمن اسلامی این دانشگاه میزبان احمد منتظری، فقیه و فرزند مرحوم آیت‌الله منتظری، ناصر نقویان، کارشناس امور مذهبی، محمدرضا باقرزاده، استاد دانشگاه و مهدی ابوطالبی، کارشناس امور مذهبی بود. محور بحث این نشست جایگاه روحانیت پس از انقلاب اسلامی و تأثیر نظریه ولایت فقیه بر روحانیت بود که هر یک از کارشناسان به اظهارنظر پرداختند.

حجت‌الاسلام احمد منتظری درباره نقش و جایگاه روحانیت پس از انقلاب گفت: «نخستین رسالت روحانیت هدایت جامعه است. من باور دارم که اکنون روحانیت در جایگاه خودش قرار ندارد. مردم همواره به قضاوت می‌نشینند و همه‌چیز را رصد می‌کنند. وقتی پس از چند دهه روحانیون در جایگاه راستین خود قرار ندارند، به ما به چشم تردید نگاه می‌کنند. پس از انقلاب یک استاد دانشگاه عقاید مارکسیستی را تشریح می‌کرد. برخی از استادان بر آن شدند که مقابل او بایستند و نگذارند چنین تفکراتی گسترش یابد. مرحوم شهید مطهری به آنها گفت که شما حق چنین کاری را ندارید، زیرا اگر مانع او شوید به‌نوعی او را تأیید کرده‌اید؛ اگر می‌توانید پاسخ او را بدهید. حضرت آیت‌الله منتظری باور داشتند که همه‌چیز با رأی و نظر مردم تأیید می‌شود و مردم حدودوثغور رسالت مسئولان را تعیین می‌کنند».

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام ناصر نقویان اظهار کرد: «ما باید بررسی کنیم که روحانیت تا کجا می‌تواند در امور سیاسی وارد شود. ما باید بدانیم که روحانیت باید در حوزه خود وارد شود تا شأن، ارج‌ و قرب روحانیت حفظ شود».

حجت‌الاسلام مهدی ابوطالبی نیز درباره جایگاه فعلی روحانیت گفت:‌ «جایگاه روحانیت در فقه شیعه نیابت و جانشینی از ائمه معصوم(ع) است. روحانیون باید تمام اموری را که بر عهده ائمه و پیامبران بوده است، اجرا کنند. روحانیت در طول تاریخ همواره در انزوا به سر می‌برد تا آنکه با بسط نظریه ولایت فقیه توسط حضرت امام(ره) توانست به شأن واقعی خود نائل شود».

حجت‌الاسلام محمدرضا باقرزاده در این نشست اظهار کرد: «برخی می‌خواهند هویت روحانیت تنها در امور صنفی خلاصه شود. برخی دیگر وظیفه روحانیت را تنها امور حکمی می‌دانند اما حضرت امام(ره) اجرای احکام و پیشروبودن در امور اجتماعی را وظیفه روحانیت می‌دانستند و با احیای نظریه ولایت فقیه توانستند در عمل و بیان نیابت از غائب را جاری کنند. جایگاه روحانیت پس از انقلاب با توسعه نظریه ولایت فقیه وجه اجتماعی به خود گرفت»./ شرق


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.