سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از معلمانی که این سال‌ها در زندان‌ دیده‌ام آموخته‌ام که باید استوار و صبور باشیم...

از معلمانی که این سال‌ها در زندان‌ دیده‌ام آموخته‌ام که باید استوار و صبور باشیم

چکیده :در نبود معلمان درست، در نبود عقلانیت و راستی در آموزش و پرورش، رسیده‌ایم به اینجا که همه ما در هر حوزه‌ای که هستیم در شکلی از فساد، تباهی و کجی نقش داریم، حاکمان، دولت‌مردان، مدعیان، روشن‌فکران، زندانیان سیاسی، دانشگاهیان، پزشکان و همه و همه دست به دست هم داده‌ایم تا تیشه بر ریشه انسان و ایران بزنیم و با تباهی خود آن را به نیستی و نابودی...


حسین رونقی

در زندان و در کنار معلم دربند محمود بهشتی بسیار آموخته‌ام؛ اینکه هیچ‌گاه در مقابل ظلم سکوت نکنم، اینکه در مقابل فساد و تباهی انسان‌ها چشم نبندم، حتی اطرافیان خودم، اینکه صریح باشم و دروغ نگویم، اینکه همیشه با چشمانی باز اطرافم را ببینم، با ساختاری پر از فریب و نیرنگ‌، سازش نکنم و همیشه خودم و منافع خودم را ارجح ندانم! قدرت پذیرش اشتباه و عذرخواهی داشته باشم ‌و انسان را انسان ببینیم!

پیش از آقای بهشتی و برخی معلمان زندانی، به این شکل معلم و معلمی برایم زیبا به تصویر کشیده نشده بود. معلمی که انسان دغدغه او است و عقلانیت، درستی و راستی راه پرمخاطره‌اش!

روز معلم آمد معلمان مطالبه حقوق داشتند و آموزش و پرورش درست و سالم! نتیجه این مطالبه شد بازداشت رسول بداغی و معلمان دیگر!؛ روز کارگری که در زندان است (#اسماعیل_بخشی) گذشت، بدون آنکه کارگر اجازه سخن گفتن و مطالبه حقوقش را داشته باشد و عده‌ای هم بی‌گناه صرفا بخاطر تجمع مسالمت‌آمیز بازداشت شدند.

در نبود معلمان درست، در نبود عقلانیت و راستی در آموزش و پرورش، رسیده‌ایم به اینجا که همه ما در هر حوزه‌ای که هستیم در شکلی از فساد، تباهی و کجی نقش داریم، حاکمان، دولت‌مردان، مدعیان، روشن‌فکران، زندانیان سیاسی، دانشگاهیان، پزشکان و همه و همه دست به دست هم داده‌ایم تا تیشه بر ریشه انسان و ایران بزنیم و با تباهی خود آن را به نیستی و نابودی بکشانیم!

به نظرم با نگاهی بی‌طرفانه و منصفانه باید سخن گفت، باید بی‌رحمانه نقد کرد و نوشت، از شیادی‌ها و تنزل جایگاه انسان، از بی‌اخلاقی‌ها و ادعاهای دروغین و… باید ترس، تعارف، محافظه‌کاری و منفعت‌طلبی را کنار گذاشت و سخن گفت، از خودمان، از حکومت‌مان، از اطراف‌مان!

از معلمانی که این سال‌ها در زندان‌ دیده‌ام آموخته‌ام که باید استوار و صبور باشیم، باید فکر کنیم و سخن بگوییم و عمل کنیم، باید سرکش باشیم و طغیان کنیم، اگر نگوییم، اگر ننویسیم، اگر نقد نکنیم، اگر اعتراض نکنیم، روزهای خوبی در انتظارمان نخواهد بود .

#محمود_بهشتی_لنگرودی
#اسماعیل_عبدی
#محمد_حبیبی
#فرزاد_کمانگیز
#شکوفه_یداللهی
#رسول_بداغی
#منیره_عبدی
#عبدالرضا_قنبری
#محمد_فلاحی
#مجتبی_قریشیان
#سپیده_قلیان
#اسماعیل_بخشی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.