سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حمایت از سپاه نه تأیید عملکرد آن بلکه حمایت از نیروی نظامی رسمی یک کشور است...

حمایت از سپاه نه تأیید عملکرد آن بلکه حمایت از نیروی نظامی رسمی یک کشور است

چکیده : صراحتاً باید گفت حمایت نیروهای اجتماعی و سیاسی دارای گرایش‌های مختلف از سپاه پاسداران نه تأیید کلیه مواضع و عملکردهای سپاه در عرصه‌های سیاست داخلی و خارجی بلکه چنان که گفتیم حمایت از کیان این نیرو به مثابه نیروی نظامی رسمی یک کشور مستقل و نیز نقش بی بدیل آن در دفاع از آب و خاک کشور در برابر تجاوز خارجی است و اگر قرار است در این حمایت نشانه‌ای یافت، آن نشانه، اشتیاق و استقبال همه نیروهای وطن دوست از تجدید نظر دررفتارها و مواضع تنگ نظرانه‌ای است که نتیجه آن دور شدن سپاه از جایگاه واقعی قابل احترام خود و متقابلاً اتخاذ رویکردها و اقداماتی است که به افزایش همبستگی و انسجام ملی در سطح همه اقوام و نیروهای اجتماعی و سیاسی کشور...


محسن آرمین

قرار دادن نام نیروی نظامی رسمی یک کشور در لیست نیروهای تروریستی اقدامی آشکارا مغایر موازین و عرف شناخته شده بین المللی است. چنین اقدامی البته از افراد نامتعادلی مانند ترامپ و تیم وی که نشان داده‌اند در تعامل با دول مختلف و در قبال معاهدات و کنوانسیون‌های بین المللی به هیچ اصل و قاعده‌ای ملتزم نیستند، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. این اقدام علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به استثنای یکی دو دولت بدنام و معدودی افراد خودفروخته مخالفت دولت‌ها، نهادهای بین المللی و احزاب و نهادهای مردمی در کشورهای مختلف را در پی داشته است.

در این میان آن چه بیش از هر چیز اهمیت دارد، صدای واحدی است که در محکومیت این اقدام حاکمان کاخ سفید از سوی همه ایرانیان وطن دوست از داخل و خارج کشور شنیده می‌شود. هم رأیی و همسویی ایرانیان در قبال رخدادها و حوادثی که با استقلال و تمامیت ارضی کشور مرتبط می‌شود البته بی سابقه نیست. تفاوت همداستانی اخیر با موارد گذشته در این است که این بار محمل دفاع از استقلال و عزت و تمامیت ارضی ایران عزیز، حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. چنین حمایتی از سوی کلیه نیروهای مخالف و منتقد و موافق که به صورت خود جوش و بدون هرگونه درخواستی از سوی نظام انجام پذیرفته است، چنان که پیداست نه به معنای موافقت و تأیید همه مواضع و عملکردهای سپاه بلکه دفاع از کیان کشور ایران به مثابه یک کشور مستقل در برابر زیاده خواهی‌ها و رفتار قلدر مآبانه یک قدرت خارجی است. بنابراین مصادره این صدای منسجم و اکتفا به چند بیانیه و اطلاعیه و اقداماتی سمبلیک و نمایشی نظیر عکس مسؤلان و نمایندگان مجلس با لباس فرم سپاه و تبلیغ آن‌ها به مثابه تأیید و تثبیت عملکردها و مواضع گذشته خطای آشکاری است که تنها نتیجه آن از دست دادن فرصت مغتنم پدید آمده است. فرصت مغتنمی که می‌توان از آن برای زدودن ذهنیت‌های منفی و توهمات بی مبنا علیه دیگران و تصحیح رویکردهای خطای گذشته در تعامل با نهادهای مدنی، قومیت‌ها و نیروهای سیاسی به سود افزایش ضریب همبستگی و وحدت ملی از آن بهره برد. متأسفانه سوابق نشان می‌دهد که از فرصت‌های مغتنمی از این دست صرفاً در حد تبلیغات و نهایتاً در حل مشکلات و موانع زودگذر و مقطعی استفاده شده و پس از عبور از مشکل باز در بر همان پایه گذشته چرخیده است. صراحتاً باید گفت حمایت نیروهای اجتماعی و سیاسی دارای گرایش‌های مختلف از سپاه پاسداران نه تأیید کلیه مواضع و عملکردهای سپاه در عرصه‌های سیاست داخلی و خارجی بلکه چنان که گفتیم حمایت از کیان این نیرو به مثابه نیروی نظامی رسمی یک کشور مستقل و نیز نقش بی بدیل آن در دفاع از آب و خاک کشور در برابر تجاوز خارجی است و اگر قرار است در این حمایت نشانه‌ای یافت، آن نشانه، اشتیاق و استقبال همه نیروهای وطن دوست از تجدید نظر دررفتارها و مواضع تنگ نظرانه‌ای است که نتیجه آن دور شدن سپاه از جایگاه واقعی قابل احترام خود و متقابلاً اتخاذ رویکردها و اقداماتی است که به افزایش همبستگی و انسجام ملی در سطح همه اقوام و نیروهای اجتماعی و سیاسی کشور بینجامد. ارتفاع گرفتن سپاه به مثابه نیرویی نظامی و ملی از منازعات سیاسی و رقابت‌های حزبی، عدم مداخله و ورود به عرصه‌ها و حوزه‌هایی که قانوناً دولت منتخب ملت متولی آن‌هاست، پایان دادن به فعالیت‌های اقتصادی، به کارگرفتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در حل مشکلات و بحران‌هایی که ابعاد ملی دارند و مسؤلیت آن متوجه کل نظام است نظیر حضور تحسین برانگیزاین نیرو در کنار سایر ارگان‌ها و نهادها در مناطق سیل زده که اکنون شاهد آن هستیم، پایان دادن به اقدامات اطلاعاتی و امنیتی در حوزه فعالیت‌های قانونی سیاسی و اجتماعی و … از جمله این اقدامات است.

مختصر آن که اقدامات خصمانه آمریکای ترامپ علیه ایران طی سال‌های اخیر تضعیف و سرنگونی جمهوری اسلامی ایران و احتمالاً تجزیه ایران را هدف گرفته است. شواهد و قراین آشکار از همراهی و همداستانی اسرائیل و برخی دول منطقه با امریکا در این طرح حکایت می‌کند. بررسی این که وضعیت موجود نتیجه چه روندها و عواملی در گذشته بوده است در حال حاضر گرهی از این مشکل باز نمی‌کند. تحرک گسترده دیپلماتیک در سطح جهان و نهادهای بین المللی برای خنثی کردن نقشه‌ شوم آمریکا و اسرائیل علیه ایران و بهبود روابط و تقویت مناسبات با قدرت‌های جهانی نظیر اروپا و چین و روسیه البته ضروری است اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران در برابر این توطئه خطرناک بیش از هر قدرت و نیرویی می‌باید بر ظرفیت‌ها و توان ملی خود تکیه کند. با اطمینان می‌توان گفت که اقدام نابخردانه ترامپ در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست نیروهای تروریست فرصت مغتنم و نادری برای نظام و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران فراهم آورده است تا با استفاده هوشمندانه و مدبرانه از آن با تقویت جایگاه این نیرو و افزایش سرمایه اجتماعی خود همه نیروهای شیطانی را از پیگری و تحقق نیات شوم خود علیه ایران عزیز نا امید سازد.

امتداد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.