سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس: هدیه برای ازدواج دختران زیر ۲۰ سال، شامل «کودک همسری» نم...

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس: هدیه برای ازدواج دختران زیر ۲۰ سال، شامل «کودک همسری» نمی‌شود / این مصوبه دختران زیر ۱۳ سال را شامل نمی‌شود

چکیده :دو نماینده‌ای که دوره قبل در کمیسیون فرهنگی حضور داشته اند این طرح را پیشنهاد کردند، اما اگرچه جمعیت رو به سالمندی است و باید افزایش جمعیت در کشور شکل بگیرد، مکلف کردن صرف دولت به پرداخت این هزینه ها، راهکار مناسبی نیست و این مشوق‌ها جوابگو نخواهد...


احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درحالی از تصویب مصوبه هدیه ازدواج به دختران زیر ۲۰ سال در این کمیسیون خبر داد که در این خبر حداقل سن برای ازدواج دختران مطرح نشده است.

علیرضا ابراهیمی دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایرنا، دراین زمینه اظهارداشت: با توجه به ماده ۲۹ طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده پیشنهاد‌های مختلفی در کمیسیون فرهنگی مطرح شد و این پیشنهاد علی مطهری رای آورد.

وی ادامه داد: اگرچه در مصوبه ازدواج دختران زیر ۲۰ سال قید شده، اما اینگونه نیست که آن دختر می‌تواند ۱۰ یا ۱۳ ساله هم باشد.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس تصریح کرد: قانون منع ازدواج زیر ۱۳ سال وجود دارد و در این مصوبه تنها اهرم‌های تشویقی قید شده است، ممکن است دختر ۱۵ یا ۱۶ سال باشد.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: این مصوبه به صحن مجلس می‌رود و ممکن است دولت مخالفت یا پیشنهادات دیگری مطرح کند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تحمیل بار مالی آن به دولت گفت: این مصوبه بار مالی برای دولت به همراه نخواهد داشت، چون بار مالی آن در برنامه ششم توسعه دیده شده است.
ابراهیمی با بیان این که جمعیت کشور در حال پیر شدن است و باید به سمت افزایش جمعیت و جوانی حرکت کنیم، اظهارداشت: با توجه به افزایش سن ازدواج، این مصوبه هزینه نیست و می‌تواند کشور را سرپاتر و سرحال‌تر نگهدارد.
طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی نیز در گفت: وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا تاکید کرد: این طرح بار مالی سنگینی دارد.

وی گفت: دو نماینده‌ای که دوره قبل در کمیسیون فرهنگی حضور داشته اند این طرح را پیشنهاد کردند، اما اگرچه جمعیت رو به سالمندی است و باید افزایش جمعیت در کشور شکل بگیرد، مکلف کردن صرف دولت به پرداخت این هزینه ها، راهکار مناسبی نیست و این مشوق‌ها جوابگو نخواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.