سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نزار زاکا از زندان اوین نامزد انتخابات پارلمانی لبنان شد!...

نزار زاکا از زندان اوین نامزد انتخابات پارلمانی لبنان شد!

چکیده :نزار زاکا، شهروند لبنانی که به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شده است و هم‌اکنون دوره محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، در نامه‌ای کاندیداتوری خود را برای انتخابات پارلمانی کشورش اعلام...


کلمه -گروه خبر: نزار زاکا، شهروند لبنانی که به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شده است و هم‌اکنون دوره محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، در نامه‌ای کاندیداتوری خود را برای انتخابات پارلمانی کشورش اعلام کرد.
از سویی دیگر خانواده نزار زکا خواهان میانجی‌گری حسن نصرالله برای آزادی او شده‌اند. نزار زکا کارشناس فناوری اطلاعات و مدافع آزادی اینترنت اهل لبنان است. او اقامت دائم ایالات متحده آمریکا را داراست و به عنوان دبیر کل «سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات عرب (IJMA3)» در واشنگتن دی. سی فعالیت می‌کرد.
زکا در ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ برای شرکت در یک کنفرانس کارآفرینی به دعوت دولت به تهران سفر کرد. او دعوتنامه‌ای از شهیندخت مولاوردی معاون وقت رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده برای شرکت در «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» دریافت کرده بود.
نزار زکا در ۲۷ شهریور ۱۳۹۴ در حالی که با تاکسی به فرودگاه می‌رفت تا ایران را ترک کند ناپدید شد. کمی بعد روزنامه بیروتی دیلی استار گزارش داد که  اطلاعات سپاه او را بازگشت کرده است.
کمی پس از بازداشت او روزنامه‌ها و خبرگزاری های وابسته به نیروهای امنیتی چون اطلاعات سپاه با انتشار عکس های او کنار شهین دخت مولاوردی از پروژه نفوذ و حضور جاسوسان در دولت خبر دادند. در واقع این پرونده بهانه ای شد برای آنان تا بتوانند دستیار امور زنان رئیس جمهور را زیر فشار ببرند. بسیاری بر این عقیده بودند که این بازداشت و تشکیل پرونده برای اعمال فشار بر مولاوردی بوده است.
در ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که که او به اتهام  جاسوسی در دادگاهی تحت ریاست قاضی صلواتی به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴ میلیون و دویست هزار دلار جریمه محکوم شده‌است. این حکم توسط  عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران تایید و وی مدعی شد که جرم او «جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا» بوده‌است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.