سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جملاتی از یک استعفانامه‌‌ در اعتراض به اقدامات “پشت‌پرده” در سیاست خارجی...

جملاتی از یک استعفانامه‌‌ در اعتراض به اقدامات “پشت‌پرده” در سیاست خارجی

چکیده :بعد از آن که هواپیمایی ربوده می‌شود، از آن باخبر می‌شویم. وقتی مسلسلی در یکی از خیابان‌های لبنان گشوده می‌شود و صدای آن در همه جا می‌پیچد، متوجه قضیه می‌شویم. پس از کشف مواد منفجره از حجاج ما در جده، این‎جانب از این امر آگاه می‌شوم. متاسفانه و علی رغم همه ضرر و زیانی که این حرکت متوجه کشور کرده است، هنوز نظیر این عملیات می‌تواند هر لحظه و هر ساعت به نام دولت صورت...


جملات زیر، بخش هایی از استعفانامه ای قدیمی هستند. استعفانامه‌ای اعتراضی خطاب به سیدعلی خامنه ای -رئیس جمهور وقت- که در واکنش به اقدامات پشت پرده در سیاست خارجی تنظیم شده بود:

– “نامه‌هایی به عنوان کشورهای مختلف نوشته می‌شود بی‌آن که دولت از آن‌ها خبری داشته باشد. اینجانب به عنوان نخست وزیر از این نامه‌ها جز در موارد استثنایی و آن هم به طور اتفاقی بی خبرم.”

– “همه جا صحبت از سیاست‌های خارجی دولت جمهوری اسلامی است بدون آن که دولت از این سیاست‌ها که در همه جای کشور و جهان بیان می‌شود، خبر داشته باشد.”

– “عملیات برون مرزی که بدون اطلاع و دستور دولت صورت می‌گیرد، شما بهتر می‌دانید که تاکنون فاجعه آفرینی و اثر نامطلوب آن‌ها برای کشور چه قدر بوده است.”

– “بعد از آن که هواپیمایی ربوده می‌شود، از آن باخبر می‌شویم. وقتی مسلسلی در یکی از خیابان‌های لبنان گشوده می‌شود و صدای آن در همه جا می‌پیچد، متوجه قضیه می‌شویم. پس از کشف مواد منفجره از حجاج ما در جده، این‎جانب از این امر آگاه می‌شوم. متاسفانه و علی رغم همه ضرر و زیانی که این حرکت متوجه کشور کرده است، هنوز نظیر این عملیات می‌تواند هر لحظه و هر ساعت به نام دولت صورت گیرد.”

– “این استعفا دلیل ناتوانی اینجانب برای کار بدلیل همین ناتوانی است و درست بدلیل همین ناتوانی است که اینجانب مسئولیت را از خود ساقط می بینم.”

تاریخ این استعفانامه ۱۴ شهریور ۱۳۶۷، و نویسنده آن میرحسین موسوی نخست وزیر وقت است. هرچند استعفای تقدیمی به سیدعلی خامنه ای رئیس جمهور وقت، با دخالت آیت الله خمینی ناکام می ماند.

بدون شرح.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.