سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیا دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات قطع می شود؟...

آیا دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات قطع می شود؟

چکیده : لایحه جامع انتخابات سعی کرده است به مناقشه همیشگی بر سر دخالت نیروهای مسلح در انتخابات پایان دهد. در صورت تصویب نهایی این لایحه، بسیج و نیروهای مسلح از هرگونه دخالت در امور اجرایی و نظارت منع شده‌اند. اکنون ماده ۴۰ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مداخله، شرکت یا فعالیت کارکنان نیروهای مسلح در دسته‌بندی‌ها، مناقشه‌های سیاسی و تبلیغات انتخاباتی را ممنوع کرده و آن را جرم تلقی می‌کند. ماده ۲۹ قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران، ماده ۱۶ قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ماده ۱۶ قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۴۷ اساسنامه سپاه پاسداران نیز بر این ممنوعیت تأکید...


کلمه – گروه خبر: لایحه جامع انتخابات سعی کرده است به مناقشه همیشگی بر سر دخالت نیروهای مسلح در انتخابات پایان دهد. در صورت تصویب نهایی این لایحه، بسیج و نیروهای مسلح از هرگونه دخالت در امور اجرایی و نظارت منع شده‌اند.

اکنون ماده ۴۰ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مداخله، شرکت یا فعالیت کارکنان نیروهای مسلح در دسته‌بندی‌ها، مناقشه‌های سیاسی و تبلیغات انتخاباتی را ممنوع کرده و آن را جرم تلقی می‌کند. ماده ۲۹ قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران، ماده ۱۶ قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ماده ۱۶ قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۴۷ اساسنامه سپاه پاسداران نیز بر این ممنوعیت تأکید می‌کنند.

با این حال، در بسیاری از انتخابات دیده‌ایم چطور نیروهای مسلح و خصوصا سپاه در انتخابات دخالت کرده است. واضح ترین و شفاف ترین مثال این قضیه نیز انتخابات سال ۸۸ است که فرماندهان سپاه و و وابستگان امنیتی این نهاد نظامی نه تنها به صراحت در مورد تغییر نتیجه انتخابات صحبت می کردند که در تغییر نتیجه‌ی آن نیز نقش داشتند.

از جمله آنکه عزیز جعفری فرمانده سپاه پاسداران در سخنرانی که فایل آن چندسال پیش منتشر شد به صراحت می‌گوید که خط قرمز نیروهای انقلاب این بود که دوم خردادی ها نباید مجددا به کار بر می گشتند و برای همین سپاه در انتخابات نقش آفرینی کرد.

و یا فایل اظهارات سردار مشفق که او نیز به صراحت از دخالت هایشان در انتخابات می‌گوید و اینکه چطور تمام تلاش خود را کردند تا نتیجه انتخابات تغییر کند.

سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران نیز با بیان اینکه “مهندسی معقول در برابر مهندسی معکوس قرار دارد” گفته بود: “منظور از مهندسی معقول، تبیین گفتمان امام و رهبری است.”

و همین چند روز پیش نیز سردار نقدی گفته بود که “اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رای دیروز خود ماست.”

اکنون دولت دوازدهم برای پایان دادن به این ماجرا در لایحه جامع انتخابات ماده‌‌ای ارائه داده است. ماده ۱۸ لایحه جامعه انتخابات تأکید دارد: نیروهای نظامی و انتظامی حق دخالت در امور اجرایی و نظارت انتخابات را ندارند و استفاده از کارکنان نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج و همچنین دستگاه‏‌های اطلاعاتی‏ و امنیتی‏ برای عضویت در هیأت‏‌های اجرایی، نظارت و بازرسی شعب اخذ رأی ممنوع است.

تبصره این ماده همچنین کارکنانی را که در رده‏‌های مقاومت و سازمان بسیج در یکی از وضعیت‏های استخدامی پایور، اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی و کلیه عناوین مشابه قرار دارند، مشمول این ماده دانسته است.

اما باید دید که آیا شورای نگهبانی که انتخابات را با تیکه بر همین نیروهای نظامی مهندسی کرده و نتیجه آرای مردم را تغییر می دهد با این تبصره دولت چه خواهد کرد؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.