سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ترکیه حکم بازداشت صدها هوادار فتح‌الله گولن را صادر کرد...

ترکیه حکم بازداشت صدها هوادار فتح‌الله گولن را صادر کرد

چکیده :پلیس ترکیه عملیات دستگیری بیش از یک هزار نفر را که به ارتباط با فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی منتقد رجب طیب اردوغان متهم هستند، آغاز کرده...


پلیس ترکیه عملیات دستگیری بیش از یک هزار نفر را که به ارتباط با فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی منتقد رجب طیب اردوغان متهم هستند، آغاز کرده است.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به سازماندهی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در این کشور متهم می‌کند.

احکام دستگیری این افراد به آزمون استخدامی ۹ سال پیش پلیس ترکیه مربوط می‌شود. دادستانی ترکیه می‌گوند در این آزمون تقلب شده و جواب‌ها از قبل به طرفداران  گولن داده شده بود. دولت می‌گوید که این اقدام، تلاشی برای تضعیف دموکراسی در ترکیه بود.

نیروهای امنیتی ترکیه در ۷۶ شهر این کشور مشغول بازداشت افراد متهم به ارتباط با فتح‌الله گولن هستند. از زمان کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶، این یکی از بزرگترین عملیات دولت علیه طرفداران آقای گولن است.

این کودتا باعث شد دولت بیش از ۷۷ هزار نفر را روانه زندان کند.

فتح‌الله گولن، رهبر سیاسی-مذهبی جنبش خدمت است که زمانی به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نزدیک بود، اما حالا از منتقدان اوست.

گولن نزدیک دو دهه است که در پنسیلوانیا، در آمریکا زندگی می‌کند و به دنبال کودتای نافرجام ترکیه، درخواست استرداد او یکی از موارد اختلاف میان آنکارا و واشنگتن است.

دولت آمریکا می‌گوید فتح‌الله گولن به طور قانونی در ایالات متحده سکونت دارد و برای تحویل او به ترکیه مدارک و مستنداتی لازم است که نشان دهد چنین استردادی ضروری است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.