سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خواهر سام رجبی فعال محیط زیستی بازداشت شده: چطور ممکن است که سردبیر خبرگزاری میزان ...

خواهر سام رجبی فعال محیط زیستی بازداشت شده: چطور ممکن است که سردبیر خبرگزاری میزان زودتر بداند که سام رجبی وکیلش را عزل کرده است

چکیده :چطور ممکن است که سردبیر خبرگزاری میزان موضوعی را مطرح کرده و بعد از آن برادرم در تماس تلفنی بگوید که وکیلش را عزل کرده است. آقای صادقی، من به عنوان یک ایرانی از شما می خواهم که حالا که دادگاه پشت درهای بسته برگزار می شود و برادرم از انتخاب وکیل خودش محروم شده است و در عین حال خانواده ما در فضای توییتر توسط سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه مورد اهانت قرار گرفته شما به عنوان نماینده مجلس از ما حمایت کنید و با سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه برخورد لازم صورت...


کلمه – گروه خبر: کتایون رجبی خواهر سام رجبی فعال محیط زیستی بازداشت شده در نامه‌ای به محمود صادقی نماینده مجلس وضعیت برادر خود  را شرح  و توضیح داد که چطور سردبیر سایت قوه قضاییه (میزان) پیش از خانواده خبر از عزل وکیل برادرش توسط تو در زندان داشته است.
سام رجبی یکی از فعالان محیط زیستی است که سال گذشته توسط اطلاعات سپاه پیش از یک سال است که در بازداشت به سر می برد.
به گزارش کلمه، محمدحسین آقاسی وکیل عزل شده‌ی سام رجبی در خصوص اتهمات وارد شده به موکلش نوشت: “چون برخى ادعامی کنندکه سام رجبى اتهام جاسوسى دارد، اگرچه اینک وکیل او نیستم اما اخلاقا خودرا مکلف می دانم که اعلام کنم سام رجبى در مورد جاسوسى و مشارکت در جاسوسى بکلى برائت (منع پیگرد)گرفته و قطعیت یافته ولى دواتهام دیگر امنیتی داردکه امیدوارم بیگناهى اش دراین دو مورد هم ثابت شود.”
یک روز پیش از این توییت نیز، آقاسی از عزل خود از وکالت سام رجبی خبر داد و نوشت: “ساعتى پیش مادر سام رجبى تماس گرفت واظهارداشت : “سام الان از اوین تلفن کرد وگفت آقاسى را از وکالتم عزل کرده‌ام ” . وى قبلا گفته بود که وکیلم آقاسى است و وکیل دیگرى را نمی خواهد.”
پیش از این قاضی صلواتی، قاضی دادگاه فعالان محیط زیستی، آقاسی را به عنوان وکیل سام رجبی نپذیرفته بود و مانع از حضور وی در دادگاه شده بود، از این رو به نظر می رسد که این عزل نیز تحت فشار نیروهای امنیتی بوده است.
از همین رو خواهر سام رجبی خطاب به محمود صادقی نوشته است:
یکسال بعد از بازداشت برادرم خبر تشکیل دادگاه، این امید را در دل ما زنده کرد که برادرم با رسیدگی قضایی بی طرفانه بی گناهی اش اثبات شود.
با توجه به اینکه سام آقای محمدحسین آقاسی را به عنوان وکیل انتخاب کرده بود و در بازپرسى هم دعوت و آخرین دفاع در دادسرا از برادرم دفاع کرده. رئیس  دادگاه آقای صلواتی قاضی،  برادرم را براى ابلاغ کیفرخواست دعوت و به او می گوید وکیل خود را معرفی کند،  سام اظهار می دارد که آقای آقاسی وکالت مرا بر عهده دارد، اما آقای صلواتی ضمن مخالفت با حضور آقاى آقاسی، به برادرم تکلیف می کند که وکیل دیگری بگیرد چرا که آقای آقاسی جزو وکلای حقوق بشری است و صلاح نیست در این دادگاه حضور داشته باشند.
مجدد ازبرادرم سوال می شود که وکیل معرفی کند اما او می گوید وکیلش را عزل نمی کند و به وکیل دیگری اعتماد ندارد و در صورت لزوم شخصا از خود دفاع می کند. ما از تشکیل اولین جلسه دادگاه بی اطلاع بودیم، برای آقای آقاسی هم به عنوان وکیل متهم دعوتنامه ای ارسال نشد. جلسه دوم دادگاه هم برادرم بدون حضور وکیلش در دادگاه حضور یافت .
آیا ممانعت از حضور وکیل براساس ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی خلاف قانون نیست؟ چند روز پیش آقای فراهانی، سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه در توییتی با اشاره به پرونده برادرم نوشت که آقای آقاسی از وکالت این پرونده عزل شده و دیگر وکیل هیچ کدام از افراد این پرونده  نیست.
من و آقای آقاسی در پاسخ به سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه جداگانه پاسخ دادیم که برادرم وکیلش را عزل نکرده است اما آقای فراهانی اصرار کرد که ما در اشتباه هستیم و او از این موضوع خبر دارد.
اما به یکباره ۲۱ بهمن چند روز بعد از توییت آقای فراهانی (سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه) برادرم با مادرش از زندان تماس گرفته و می گوید آقای آقاسی را عزل کرده است، این درحالیست که برادرم در ملاقاتی که سه روز قبل از آن با مادرم داشته هیچ صحبتی از عزل آقای آقاسی نکرده بود.
در ادامه این رویداد آقای فراهانی هم در توییتی جداگانه من و آقای آقاسی را با لحنی ناصحیح خطاب قرار داده و از اینکه سام وکیلش را عزل کرده و تایید شده نوشت.
چطور ممکن است که سردبیر خبرگزاری میزان موضوعی را مطرح کرده و بعد از آن برادرم در تماس تلفنی بگوید که وکیلش را عزل کرده است. آقای صادقی، من به عنوان یک ایرانی از شما می خواهم که حالا که دادگاه پشت درهای بسته برگزار می شود و برادرم از انتخاب وکیل خودش محروم شده است و در عین حال خانواده ما در فضای توییتر توسط سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه مورد اهانت قرار گرفته شما به عنوان نماینده مجلس از ما حمایت کنید و با سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه برخورد لازم صورت بگیرد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.