سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

برخورد با مخالف راه و رسم دارد!

چکیده :فردی در عنفوان جوانی و در شرایط خاص و عجیب سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه که بی شک تاریخ این مرز و بوم، قضاوت خود را درباره آن خواهد داشت، به صرف عقیده یا عملش، به هر شکل و تحت هر شرایطی از تحصیل محروم و محکوم به حبس...


حامد شجاعی
نزدیکان و دوستان مرحوم مهدی بازرگان، در وصف فضایل او اشاره به این دارند که پس از یکی از نوبت های متعدد حبس، وقتی ایشان وارد اتاق کارش دردانشگاه تهران می‌شود، فیش حقوقی مربوط به ایام حبس را روی میز می‌بیند. معروف است که او فیش را با این توجیه که در ایام حبس، کاری نکرده است که بابت آن حقوق بگیرد به دانشگاه بازمی‌گرداند.
اما آنچه که علاوه بر رفتار اخلاقی و قابل تحسین مهندس بازرگان در این ماجرا قابل توجه و اشاره است، شیوه رفتار با یک زندانی سیاسی منتقد و مخالف است.
دستگاه حاکمه، مخالف و منتقد را در موضع نقد و مخالفت برنمی‌تافته اما بی شک قصد ساقط کردن وی از زندگی را نداشته و حق معاش را برای ایشان محترم می‌شمرده است.
مقایسه ماجرای گفته شده با جنجالی که حول حضور مجید توکلی در یک کمیته تخصصی شورای شهر تهران، به نمایندگی از یک شرکت مشاور و به منظورارائه دیدگاه‌های فنی آن شرکت،رخ داده است، به روشنی نمایانگر حال و روز یکایک ما در این روزگاراست.
فردی در عنفوان جوانی و در شرایط خاص و عجیب سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه که بی شک تاریخ این مرز و بوم، قضاوت خود را درباره آن خواهد داشت، به صرف عقیده یا عملش، به هر شکل و تحت هر شرایطی از تحصیل محروم و محکوم به حبس می‌شود.
پس از پایان دوره محکومیت، وی مانند هرشهروند عادی دیگر، دارای حقوقی ‌است که ازجمله آن‌ها، حق کار و معاش است. آیا قرار است منتقدان و حتی مخالفان سیاسی، به صرف تفکر و عقیده، علاوه بر تحمل حبس وتعزیر از همه حقوق بدیهی انسانی هم محروم شوند؟
گویا گروهی از ما، ساکنان این مقطع از تاریخ این سرزمین، اصرار داریم که روند اضمحلال تاریخی و فروپاشی اخلاقی و انسانی خود را سرعت بخشیده و آن را به آحاد جامعه تسری دهیم. خوب است کمی با خود روراست باشیم.
می‌توان با مجید توکلی‌ها مخالف بود، عقایدشان را نقد کرد و حتی ایشان را به مباحثه و مناظره طلبید اما برآشفتن از تلاش معاش امثال ایشان، شرط انسانیت و بر سبیل شرف نیست! روزگاری راه آب را در میدان جنگ بستن، نماد شقاوت بود، حال باید دید آیندگان، تلاش برای سد کردن نان‌آوری یک انسان در عصر ما را چه خواهند نامید.
قانون

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.