سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هزار دل شکست و آخر هزار و یک بهانه نو شد...

هزار دل شکست و آخر هزار و یک بهانه نو شد

چکیده :اشتباه فردی و یا عدم هماهنگی جمعی و یا غرور و عوامل شخصیتی نیز مهم هستند، صحیح به نظر نمی رسد که تلاشهای یک تیم در سطح ملی را نادیده گرفت و بدتر؛ حیثیت فرهنگی و سیاست را زیر سوال برد. پیروزیهای قبلی همین تیم؛ آیا نشان از فرهنگ اصیل ایرانی دارد؟ یا نتیجه سیاستگذاری بسیار خوب بوده؟ این را هم نمی توان...


علیرضاکفایی

فوتبال ایران با شکست در برابر ژاپن از رسیدن به فینال بازماند و بدنبال آن سیل تحلیلهای سیاسی و اجتماعی و یا توجیه ناکامی ها آغاز گشت.

برخی یک اتفاق فوتبالی را به کل جامعه و سیاستهایی که تا کنون بوده تعمیم دادند، برخی ریشه این شکست را به فرهنگ ایرانی نسبت دادند، مربیان و بازیکنان در معرض شدیدترین انتقادها و اعتراضات قرار گرفتند و البته عده ای هم منصفانه نگریستند.

شکست سنگینی بود، دلهایی که امید بسته بودند شکست؛ اما در وهله اول باید شکست را پذیرفت، شاید توان ما بیش از این بود و خطاهایی موجب شد که این ناکامی دست دهد اما این را هم باید پذیرفت که در فوتبال و در مستطیل سبز هر اتفاقی ممکن است بیفتد، تیمهای بزرگ هم شکستهای سنگین را تجربه کرده اند، نمی توان اتفاق ناگزیر فوتبالی را به سیاستهای کشوری و یا فرهنگ ایرانی و یا مسائل اجتماعی بطور صد در صد ربط داد هرچند تا اندازه ای دخیل هستند اما عام نیستند.

اشتباه فردی و یا عدم هماهنگی جمعی و یا غرور و عوامل شخصیتی نیز مهم هستند، صحیح به نظر نمی رسد که تلاشهای یک تیم در سطح ملی را نادیده گرفت و بدتر؛ حیثیت فرهنگی و سیاست را زیر سوال برد. پیروزیهای قبلی همین تیم؛ آیا نشان از فرهنگ اصیل ایرانی دارد؟ یا نتیجه سیاستگذاری بسیار خوب بوده؟ این را هم نمی توان پذیرفت.

جوانانی که در اوج هیجان و استرس و اضطراب برای شاد کردن یک ملت تلاش می کنند و صادقانه پای در میدان می گذارند قابل تمجید هستند، اگر اشتباهی هم می کنند جوان و جویای نامند، می بایست اغماض کرد و به خاطر خوبیها و شادیهایی که پیش از این نثار ملت کردند قدردان آنها بود، مربیان هم بخوبی ایفای نقش کردند و قابل تقدیرند.

شاید ما توقع زیادی داریم، اینگونه نباشیم و گرچه هزار دل شکست اما بدنبال هزار و یک بهانه نو نباشیم و با شکست بسرعت بسوی تحلیلهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی نرویم. به جوانانمان امید دهیم و کاستی ها و نواقص را بررسی و راه را هموار کنیم تا در آینده بهتر بدرخشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.