سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یادآوری یک طنز تاریخی به بهانه مناظره بر سر کودتای ۸۸...

یادآوری یک طنز تاریخی به بهانه مناظره بر سر کودتای ۸۸

چکیده :وبلاگ «مجمع دیوانگان» در همان سال‌های ۸۸ و ۸۹، مجموعه‌ای را با عنوان اسنادکودتا منتشر کرد که به تفصیل به جزییاتی از اسناد مربوط به آن حادثه پرداخته بود. فعلا قصدی برای بازنشر آن مجموعه و ورود دوباره به آن جزییات را نداریم. اینجا فقط به بهانه مناظره اخیر، یکی از شیرین‌کاری‌های بامزه وزارت کشور وقت را یادآوری...


مناظره‌های اخیر آقایان تاجزاده و زاکانی، بار دیگر برخی مباحث مربوط به انتخابات سال ۸۸ را زنده کرده است. مباحثی که دست‌کم در سطح برخی جزییات، پرونده آن‌ها باید سال‌ها پیش بسته می‌شد و امروز صرفا در سطح یک تجربه تاریخی مورد بازنگری قرار می‌گرفت.
با این حال، وقتی هنوز ساده‌ترین پرسش‌های ما در مورد جزییات آن حادثه پاسخی پیدا نکرده، جای تعجب ندارد که با بروز هر فرصتی، بخشی از زخم‌های قدیمی سر باز کنند.
وبلاگ «مجمع دیوانگان» در همان سال‌های ۸۸ و ۸۹، مجموعه‌ای را با عنوان اسنادکودتا منتشر کرد که به تفصیل به جزییاتی از اسناد مربوط به آن حادثه پرداخته بود. فعلا قصدی برای بازنشر آن مجموعه و ورود دوباره به آن جزییات را نداریم. اینجا فقط به بهانه مناظره اخیر، یکی از شیرین‌کاری‌های بامزه وزارت کشور وقت را یادآوری می‌کنیم.
ماجرا از این قرار بود که جناب کامران دانشجو به نمایندگی از ستاد انتخابات کشور، طبق روال معمول شمارش آرا، هر چند ساعت، خبر جدیدی از روند پیشرفت شمارش آرای انتخاباتی ارائه می‌کرد. البته سرعت خیره کننده شمارش آرای آن انتخابات (مثلا در نسبت با بی‌خبری مطلق از نتایج انتخابات سال ۹۲ که تا صبح فردایش به طول انجامید) خودش حکایتی بود؛ با این حال، حکایت آرای باطله از آن هم جذاب‌تر شد.
تصویر پیوست، روند اعلام نتایج را به صورت کامل پوشش داده است. در این جدول، ما بر اساس اخباری که از خبرگزاری‌های «ایسنا» و «مهر» وجود دارد جدول‌ها را پر کرده‌ایم و سپس با کسر مجموع آرای نامزدها از مجموع آرای ماخوذه، ستون آرای باطله را تشکیل داده‌ایم. (در دو مورد لینک فارس هم وجود دارد) همان‌طور که مشاهده می‌شود این ستون تا مرحله هشتم همچنان صفر است! البته بجز مورد عجیب مرحله دوم که در آن مجموع آرای نامزدها به روایت ایسنا ۴ رای و به روایت مهر ۲ رای از مجوع آرای ماخوذه بیشتر بوده و در نتیجه آرای باطله منفی می‌شود. این را گذاشتیم به پای اشتباه خبرنگاران.
به هر حال، در نهمین مرحله از اعلام آرا، گویی کسی به دوستان «دست‌اندرکار» تذکر می‌دهد که انتخابات به آرای باطله هم نیاز دارد. در این مرحله به ناگاه سر و کله ۳۰ رای باطله پیدا می‌شود که به نسبت ۳۰میلیون رای ماخوذه اصلا به حساب نمی‌آید. پس دوستان در مرحله دهم کمی بیشتر به تکاپو می‌افتند و این بار آرای باطله را به نزدیک ۱۰هزار رای می‌رسانند؛ اما مشکلی که پیش می‌آید این است که در این مرحله آرای جناب محسن رضایی ناگهان ریزش می‌کند! گویی این بار «آرای منفی» شامل حال ایشان شده بود.
در نهایت، حد فاصل مرحله دهم تا مرحله آخر، آرای باطله چنان جهش خیره کننده‌ای پیدا می‌کنند که به ناگاه از آرای اعلام شده مهدی کروبی هم پیشی می‌گیرند و به مانند مسابقه معروف لاک‌پشت و خرگوش، در حالی که طی ۱۰ مرحله قبلی یا صفر بوده‌اند یا نزدیک به صفر، در گام آخر موفق می‌شوند از یکی از رقبا پیشی هم بگیرند!
فهرست لینک اخبار مربوط به هر مرحله را در زیر فهرست می‌کنیم که خوانندگان بتوانند صحت اعداد جدول را با خبرگزاری‌های رسمی کشور چک کنند:
مرحله آخر (آرای نهایی)
ایسنا: goo.gl/cTgTR5
مهر: goo.gl/hJn3dp
مرحله دهم
ایسنا: goo.gl/hudmWo
مهر: goo.gl/2ynjSn
مرحله نهم
ایسنا: goo.gl/id5cNB
مهر: goo.gl/spc1cx
مرحله هشتم
ایسنا: goo.gl/VmN8ga
مهر: goo.gl/cf5d5h
مرحله هفتم
ایسنا: goo.gl/X3MniN
مهر: goo.gl/BNWhX5
مرحله ششم
ایسنا: goo.gl/ncBWnn
مهر: goo.gl/rpFZfi
فارس: goo.gl/aQS3Xn
مرحله پنجم
ایسنا: goo.gl/XEMiJP
مهر: goo.gl/a8V2bQ
مرحله چهارم
ایسنا: goo.gl/H8eDBb
مهر: goo.gl/EX28N7
مرحله سوم
ایسنا: goo.gl/n6ncy7
مهر: goo.gl/11unbg
مرحله دوم
ایسنا: goo.gl/q6TtRp
مهر: goo.gl/YjKf14
فارس: goo.gl/E4kUzH
مرحله نخست
ایسنا: goo.gl/zUvhir
کانال «مجمع دیوانگان»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.