سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه‌ی سرگشاده‌‌ی خواهر سام رجبی به گزارشگر حقوق بشر...

نامه‌ی سرگشاده‌‌ی خواهر سام رجبی به گزارشگر حقوق بشر

چکیده :‏تمام پیگیری‌های خانواده من در مدت یک سالی که برادر من در بازداشت موقت بسر می‌برد از طرف مقامات ایران بی نتیجه مانده و حالا من از شما به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در حوزه ایران تقاضا دارم که در مورد نقض حقوق شهروندی برادر من، با مقامات ایران وارد صحبت...


خواهر سام رجبی یکی از هشت فعال محیط زیست زندانی پس از یکسال فشار امنیتی به گزارشگر حقوق بشر جاوید رحمان  نوشت:
جناب آقای جاوید رحمان من کتایون رجبی خواهر ‎سام رجبی یکی از ۸ ‎فعال محیط زیست که در پنج بهمن ۱۳۹۶ دستگیر شده‌اند، هستم.
بعد از گذشت دو ماه از دستگیری به خانواده‌ها اعلام شد که بازجویی ادامه دارد و چون پرونده ها امنیتی هستند، اجازه داشتن وکیل هم نخواهیم داشت.
‏متاسفانه تمام تلاش و پیگیری خانواده ها بی نتیجه ماند و با وجود اینکه وزارت اطلاعات بارها اعلام کرده‌ که هیچ‌گونه سند و مدرکی بر علیه دستگیر شدگان ندارند، قوه قضاییه همچنان بر موضع خود ایستاده است.
‏سرانجام در اوایل مهر ماه ۱۳۹۷ آقای ‎محمدحسین اقاسی اعلام وکالت برادر من ‎سام رجبی را کردند و در دادسرای اوین برای دفاع از برادرم حضور پیدا کردند.
در تاریخ پنج آبان ۱۳۹۷ آقای ‎محمدحسین اقاسی در این باره اظهار کرد:
‏در مورد اتهام جاسوسی و مشارکت در جاسوسی برای ‎سام رجبی یکی از هشت ‎فعال محیط زیست دستگیر شده به اتهام جاسوسی منع پیگرد صادر و مورد تایید قرار گرفته است؛ بنابراین در حال حاضر موکلش اتهام اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی را دارد. ‏
در اوایل دی ماه دو تن از متهمان این پرونده  و برادر من به دادسرا احضار شدند و کیفرخواست به آن‌ها ابلاغ شد.
ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، به دلیل اینکه آقای آقاسی وکالت پرونده‌های حقوق بشری را به عهده می‌گیرند و در رسانه‌ها حضور دارند.
‏قوه قضاییه ایران چند ماه پیش با ابلاغ لیستی از «وکلای مورد تایید» به دادسراها، اعلام کرده بود که متهمان پرونده‌های سیاسی و امنیتی تنها از میان افراد این لیست می‌توانند وکیل تسخیری انتخاب کنند.
‏در اوایل دی ماه دو تن از متهمان این پرونده  و برادر من به دادسرا احضار شدند و کیفرخواست به آن‌ها ابلاغ شد.
‏در اوایل دی ماه دو تن از متهمان این پرونده  و برادر من به دادسرا احضار شدند و کیفرخواست به آن‌ها ابلاغ شد.
ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، به دلیل اینکه آقای آقاسی وکالت پرونده‌های حقوق بشری را به عهده می‌گیرند و در رسانه‌ها حضور دارند، ‏از برادر من و موکل دیگر آقای آقاسی، خواسته است که وکیل خود را تغییر دهند.
‏این در حالی است طبق قانون و بنا بر اذعان و گفته حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضائیه بنا بر تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری فقط در مرحله دادسرا قابل اجراست و متهمان امنیتی در مرحله دادگاه می‌توانند وکیل مورد نظر خود را انتخاب کنند.
‏تمام پیگیری‌های خانواده من در مدت یک سالی که برادر من در بازداشت موقت بسر می‌برد از طرف مقامات ایران بی نتیجه مانده و حالا من از شما به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در حوزه ایران تقاضا دارم که در مورد نقض حقوق شهروندی برادر من، با مقامات ایران وارد صحبت بشوید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.