سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چرا دادستان از مصلحی سند نمی‌خواهد؟...

چرا دادستان از مصلحی سند نمی‌خواهد؟

چکیده :واکاوی آنچه آقای مصلحی گفته است چندان سخت نیست. به عنوان مثلا ممکن است رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ما تا این اندازه ساده لوح باشد که بپذیرد جان کری به همین راحتی منبع مهم اطلاعاتی خودشان را در CIA با یک خبر بسوزاند اما طبیعتا ما نباید تا این اندازه ساده‌ باشیم که قبول کنیم جان کری احمق است و به راحتی منابعشان را لو می دهد. البته مصلحی بر روی ضعف حافظه ایرانی‌ها بیش از همه چیز حساب باز کرده است. از همین رو آنها را ناآگاه تصور می‌کند. به عنوان مثال او ترور شهید رضایی‌نژاد را ترور کور خوانده و گفته بود: «هنوز به این نتیجه نرسیده‌‌ایم که آیا سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه پشت این قضیه هستند یا خیر.» روایتی که همسر شهید آن را با استناد به حضور رهبری در منزلشان رد کرده...


سایت خبرنامه دانشجویان اخیرا فایل تصویری از حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات ایران در دولت احمدی‌نژاد منتشر کرده که در آن او ادعایی را در مورد جاسوسی فردی از داخل ایران برای CIA مطرح کرده است.

اخیرا دادستانی تهران در دو اتفاق به سرعت وارد شده و درباره اظهارنظراتشان درخواست سند کرده بود. دادستانی بعد از اظهارات ظریف در مورد پولشویی و همچنین سخنان محمدرضا خاتمی در مورد وقایع ۸۸ از آنها خواست تا اسناد مربوط به اطلاعات خود را ارائه کنند. اما در عوض در مورد محسن رضایی که ادعا کرده بود «نفوذی‌های آمریکا در داخل دولت به کشور ضربه می‌زنند» در خواست سندی نشده بود.

با این حال ادعای حیدر مصلحی چیزی نیست که به سادگی از بتوان از آن عبور کرد. چرا که او در مقطعی مهم (۸۸ تا ۹۲) ریاست مهمترین نهاد اطلاعاتی کشور را برعهده داشت.

او مدعی است: تیم مهدی هاشمی (برادر داماد مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری که در سال ۶۶ اعدام شد) هنوز در کشور فعال است و بخشی از آنها در خارج از کشور با CIA همکاری می‌کنند.

مصلحی مدعی شده که یکی از افرادی که جزو تیم مهدی هاشمی بوده با کمال تاسف چند سال در این کشور معاون بین‌الملل شورای عالی امنیت ملی کشور بود. عجیب‌تر اینکه مصلحی ادعا می‌کند که کری در مصاحبه‌ای در مورد همین فرد اطلاعاتی داده و مدعی است با آمریکایی‌ها در مذاکرات همکار کرده است.

مصلحی به نقل از جان کری می‌گوید: «من هر وقت می‌خواستم با آقای ظریف مذاکره کنم قبل از اینکه بیاییم با این فرد می‌نشستم و حرف‌های او را در مقابل آقای ظریف بیان می‌کردم.»

واکاوی آنچه آقای مصلحی گفته است چندان سخت نیست. به عنوان مثلا ممکن است رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ما تا این اندازه ساده لوح باشد که بپذیرد جان کری به همین راحتی منبع مهم اطلاعاتی خودشان را در CIA با یک خبر بسوزاند اما طبیعتا ما نباید تا این اندازه ساده‌ باشیم که قبول کنیم جان کری احمق است و به راحتی منابعشان را لو می دهد.

البته مصلحی بر روی ضعف حافظه ایرانی‌ها بیش از همه چیز حساب باز کرده است. از همین رو آنها را ناآگاه تصور می‌کند. به عنوان مثال او ترور شهید رضایی‌نژاد را ترور کور خوانده و گفته بود: «هنوز به این نتیجه نرسیده‌‌ایم که آیا سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه پشت این قضیه هستند یا خیر.» روایتی که همسر شهید آن را با استناد به حضور رهبری در منزلشان رد کرده بود.

با این حال ۲۸ خرداد ۹۱ حیدر مصلحی ادعای دستگیری ۲۰ نفر مرتبط با این ترور را مطرح می‌کند. یک ماه بعد میزان دستگیری‌ها به ۳۰ نفر رسید. در نیمه مردادماه همان سال مستند «کلوپ ترور» بعد از خبر سراسری شبکه اول پخش شد که در آن بخشی از «اعترافات عوامل موساد» در ترور‌های هسته‌ای منتشر شد. اما با وجود گذشت ۷ سال از آن ادعا، هیچ کس از سرنوشت آن پرونده و افراد دستگیرشده مطلع نیست.

مضافا اینکه مصلحی عموما عادت دارد در هر انتخاباتی پیشتر هشدار «فتنه انتخاباتی» سر دهد. همچنان که در انتخابات ۹۰، ۹۲، ۹۴ و ۹۶ این کار را کرد و در همه موارد پیش‌بینی‌اش غلط بود. با این حال باید از قوه قضائیه پرسید: چرا از حیدر مصلحی درخواست نمی‌کنید سند ادعاهایش را ارائه کند؟

امتداد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.