سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عذرخواهی هم خودی و غیر خودی دارد؛ عذرخواهی رهبری از شاگردش...

عذرخواهی هم خودی و غیر خودی دارد؛ عذرخواهی رهبری از شاگردش

چکیده :شاید بد نباشد، حال که رهبری ناگهان در مقابل نقد و حتی فریاد گشاده رو شده است، یک بار زیدآبادی را صدا کند، پای حرفهایش بنشیند، نقدها را رها کند، گوش کند که به نام او و به خاطر او چه بر سر این روزنامه نگار در سلول های ۲۰۹ آمده است، شاید نیاز به عذرخواهی از وی پشت بلندگو...


کلمه – نرگس مستوفی: ظهر دیروز فیلمی از رهبری منتشر شد که در آن از فریاد زدن یک طلبه بر سر خود با خنده تعریف می کرد.

رهبری برای شاگردان تعریف می کند که فردی از شاگردان با عصبانیت پیش او رفته و فریاد میزند که عده ای از اسم رهبری سوء استفاده کرده و به نام او بازنشستگان را بر سر پست ابقا میکنند. وی پس از این توضیح می گوید که او نیز کمی عصبانی شده و با تندی به آن فرد گفته چرا سر من داد میزنید، سپس در همان جلسه پشت بلندگو از این فرد عذرخواهی کرد.

آن فرد خودی بود و رهبری به خاطر عصبانیتش از وی پشت بلندگو عذرخواهی کرد، اما تکلیف تمام ان غیر خودی هایی که طی این سالها به خاطر کمترین نقدی از رهبری راهی زندان شدند چه می شود؟

احمد زیدآبادی در یکی از مرخصی هایش تعریف میکرد که بازجوها در روزهای نخست بازداشت سال ۸۸، با خشن ترین برخوردها فریاد زنان همراه با ضرب و شتم به او می گفتند که کاری میکنند دیگر جرات نکند نامه‌ی انتقاد آمیز خطاب به رهبری بنویسد.

شاید بد نباشد، حال که رهبری ناگهان در مقابل نقد و حتی فریاد گشاده رو شده است، یک بار زیدآبادی را صدا کند، پای حرفهایش بنشیند، نقدها را رها کند، گوش کند که به نام او و به خاطر او چه بر سر این روزنامه نگار در سلول های ۲۰۹ آمده است، شاید نیاز به عذرخواهی از وی پشت بلندگو باشد.

یا شاید بد نباشد، رهبری به جای نشستن سر کلاس درسی فرمایشی، یک بار بی هیچ تشریفاتی به دانشگاه سر بزند، نه در میان دانشجویان گزینشی که در میان آنانی که سالهاست بغض در گلو دارند، فریادهایشان را بشنود، ستاره هایشان را ببیند، گله هایشان را گوش کند، شاید نیاز به عذرخواهی از پشت بلندگو باشد.

راستی، لیست خانواده‌ی کشته شدگان انتخابات خرداد ۸۸ نیز وجود دارد، همان ها که فرزندانشان در خیابان ها و کهریزک کشته شدند، نه فقط آنان که مادر سعید زینعلی و ستار بهشتی هم هستند، همسر هدی صابر و مادر هاله سحابی، کمی عقب تر خانواده‌ی قربانیان قتل های زنجیره ای و بسیاری دیگر که یک سیستم معیوب امنیتی و قضایی برای آنکه آقا خوشش بیاد باعث مرگ آنها شد، بد نیست رهبری این خانواده‌ها را بخواهد، شاید نیاز به عذرخواهی از پشت بلندگو باشد.

لیست زندانیان سیاسی را از طائب و وزیر اطلاعات بخواهد، تمام آنهایی که تمام این سالها در زندان اوین و دیگر زندان های کشور، به جرم داشتن اعتقاد و فکری سالهای عمر خود را سپری کردند، ببیند در میان آن لیست چند نفر ۲ سال حکم به خاطر توهین به رهبری گرفتند، آنچه که توهین به رهبری خوانده می شود، نقدهای ساده‌ای بود نسبت به آنچه که در کشور می گذشت، شاید بد نباشد رهبری همه‌ی آنها را صدا کند و از پشت بلندگو عذرخواهی کند.

موضوع برای عذرخواهی رهبری زیاد است؛ کارگران هفت تپه، معلمان بازداشت شده، فعالان زنان، فعالان محیط زیستی و…. او می تواند ساعت ها از پشت بلندگو از غیر خودی ها عذرخواهی کند؛ نه از طلبه ای که شاگردش است و خودی محسوب می شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.