سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فردای ایران و کوی دانشگاه ٧٨ روی میز مناظره میان تاج‌زاده و زاکانی...

فردای ایران و کوی دانشگاه ٧٨ روی میز مناظره میان تاج‌زاده و زاکانی

چکیده :من با دوقطبی‌شدن فضای سیاسی کشور موافق نیستم و آن را واقعی هم نمی‌دانم. دوقطبی‌کردن باعث می‌شود که بسیاری از نیروهای ما از یک طرف هرز برود و از طرف دیگر بسیاری از نیروها هستند که نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب هستند، اینها نیروی سومی هستند که اگرچه در بین خود اختلافات زیادی دارند، اما به‌هرحال ویژگی مشترک آنها اصلاح‌طلب‌نبودن و اصولگرانبودن است. آنها هم باید در این گفت‌وگو‌ها شرکت کنند؛ یعنی این مناظره مقدمه‌ای باشد که ما بتوانیم مسائل را بهتر...


علیرضا زاکانی در گفت‌وگوی اینترنتی خود با شبکه‌ای به نام رودررو اعلام آمادگی کرده است که می‌خواهد با مصطفی تاجزاده مناظره کند؛ درخواستی که بلافاصله با استقبال تاجزاده در صفحه شخصی توییتر او مطرح شد. تاجزاده در صفحه‌اش نوشت: من به معجزه گفت‌وگو در اشکال گوناگونش ایمان دارم و آن را گمشده جامعه می‌دانم و معتقدم هرقدر گفت‌و‌گو فراگیرتر بشود خطاها کمتر و سرعت توسعه و پیشرفت امور بیشتر می‌شود. براین‌اساس از پیشنهاد آقای زاکانی استقبال می‌کنم و امیدوارم مناظره ما دور تازه‌ای از گفت‌وگوی نیروهای سیاسی را رقم بزند. از تاجزاده درباره اینکه مناظره حول چه موضوعاتی شکل خواهد گرفت، سؤال کردیم که گفت آینده ایران. بااین‌حال در مواجهه با این پرسش که درباره کوی دانشگاه و سال ۷۸ چطور که باز هم اعلام آمادگی کرد. علیرضا زاکانی در سال ۷۸، از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بود و تاجزاده معاون سیاسی وزیر کشور. هر دو هم درباره موضوع کوی دانشگاه، بحث‌های زیادی مطرح کرده‌اند. حالا تاجزاده هم اعلام آمادگی کرده که درباره موضوعات مختلفی که پای میز مناظره درمی‌گیرد، از جمله کوی دانشگاه ۷۸ هم صحبت کند.

بعد از اعلام آمادگی آقای زاکانی برای مناظره با شما و البته استقبال شما از این موضوع، محور مناظره چه خواهد بود؟

از طریق فضای مجازی متوجه شدم که آقای زاکانی اعلام کرده که آماده مناظره با بنده است. بعد از آن تعداد زیادی از کاربران در تلگرام، اینستاگرام و توییتر از من سؤال کردند که آیا من برای مناظره آماده هستم یا خیر. این گفت‌وگوها برای کشف حقایق خیلی می‌تواند مؤثر باشد. من هم که از قبل اعلام کردم به معجزه گفت‌وگو ایمان دارم و فکر می‌کنم ما با صحبت‌کردن می‌توانیم از سوءتفاهم‌ها بکاهیم و بر اشتراکات تأکید کنیم، از همه مهم‌تر درباره راه‌های برون‌رفت از بن‌بست کنونی با افراد مختلف از طیف‌های گوناگون بحث کنیم. به همین دلیل من از ابتدا اعلام کرده‌ام که برای گفت‌وگو در درون نظام و بیرون نظام با موافقان و مخالفان آماده‌ام، چراکه ما هیچ راهی جز گفت‌وگو‌کردن نداریم. اخیرا هم از من پرسیده بودند که آیا حاضر هستید با آقای بنی‌صدر مناظره مکتوب داشته باشید یا حتی مجازی که من به دوستان اعلام کردم مشکلی برای انجام چنین مناظره‌ای ندارم و این گفت‌وگوها را به سود جامعه می‌دانم، کمااینکه قبلا هم با آقای مخملباف و به صورت مکتوب مناظره کردیم.

شکل‌گیری فضای گفت‌وگو در قالب مناظره چه تأثیری بر فضای سیاسی دوقطبی این روزها خواهد داشت؟

من با دوقطبی‌شدن فضای سیاسی کشور موافق نیستم و آن را واقعی هم نمی‌دانم. دوقطبی‌کردن باعث می‌شود که بسیاری از نیروهای ما از یک طرف هرز برود و از طرف دیگر بسیاری از نیروها هستند که نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب هستند، اینها نیروی سومی هستند که اگرچه در بین خود اختلافات زیادی دارند، اما به‌هرحال ویژگی مشترک آنها اصلاح‌طلب‌نبودن و اصولگرانبودن است. آنها هم باید در این گفت‌وگو‌ها شرکت کنند؛ یعنی این مناظره مقدمه‌ای باشد که ما بتوانیم مسائل را بهتر بشناسیم. تأکید دارم که برای آینده به سمت پیداکردن راهکارهای مشترک برای برون‌رفت از بن‌بست‌های کنونی و مشکلات به بحث بپردازیم و به نتیجه برسیم. طبعا مشتاق هستم که درباره آینده بحث کنیم و اینکه چگونه بتوانیم از وضع موجود خارج شده و به وضع مطلوبی برسیم، اما اینکه دقیقا درباره چه موضوعاتی بحث کنیم، وقتی دور یک میز قرار گرفتیم، تکلیف را روشن می‌کنیم که چه موضوعاتی می‌تواند مبنای بحث واقع شود.

درباره موضوع کوی دانشگاه سال ۷۸ چطور؟

من هم درباره گذشته و اتفاقات ۷۸ حاضر به مناظره هستم و هم درباره امروز و فردای کشور.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.