سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نیوزویک‌تایمز فاش کرد؛ برنامه ریزی برای ترور مقامات ایرانی توسط سرویس اطلاعاتی س...

نیوزویک‌تایمز فاش کرد؛ برنامه ریزی برای ترور مقامات ایرانی توسط سرویس اطلاعاتی سعودی نزدیک به محمدبن‌سلمان

چکیده : نیویورک‌تایمز فاش کرد؛ سرویس اطلاعاتی سعودی نزدیک به محمدبن‌سلمان سال گذشته با دو بازرگان درباره چگونگی استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور ایرانیان مذاکراتی داشته است.بعضی از پیشنهادات این گروه برای ایجاد نابسامانی اقتصادی: اکانت‌سازی برای راه‌انداختن تظاهرات در ایران؛ پیدا کردن دارایی‌های سپاه قدس و فاش کردنشان؛ کمک مالی به «مخالفان»؛ تبلیغات درباره اتهامات واقعی یا ساختگی علیه مقام‌های ایرانی به قصد راه انداختن اختلاف...


نیویورک‌تایمز فاش کرد؛ سرویس اطلاعاتی سعودی نزدیک به محمدبن‌سلمان سال گذشته با دو بازرگان درباره چگونگی استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور ایرانیان مذاکراتی داشته است.

کیوان حسینی روزنامه نگار در این باره در توییتر خود نوشت:

۱- گزارش جدید نیویورک تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران:

در جلسه‌ای کسانی به سعودی‌ها پیشنهاد کردند که ۲ میلیارد دلار بگیرند و در اقتصاد ایران خرابکاری کنند. طرف سعودی اما پرسیده که آیا می‌توانند ایرانی‌ها را ترور کنند یا نه. جرج نیدر واسطه این جلسه بوده.

شرح ماجرا:

۲- این در واقع ادامه همان تماس‌های جرج نیدر و جول زمل است با عربستان که قبلا فاش شده. طرح اینها این بود که بخش خصوصی می‌تواند پول بگیرد و به ایران ضربه اقتصادی بزند. و البته یک طرح کامل هم برای بی‌ثبات کردن ایران داشتند که اکانت فیک به زبان فارسی در شبکه اجتماعی بخشی از آن بوده.

۳- بعضی از پیشنهادات این گروه برای ایجاد نابسامانی اقتصادی:

اکانت‌سازی برای راه‌انداختن تظاهرات در ایران
پیدا کردن دارایی‌های سپاه قدس و فاش کردنشان
کمک مالی به «مخالفان»
تبلیغات درباره اتهامات واقعی یا ساختگی علیه مقام‌های ایرانی به قصد راه انداختن اختلاف بینشان.

۴- اما در همین جلسه، ژنرال احمد عسیری (دست راست محمد بن سلمان که پایین بیشتر معرفیش می‌کنم) از آنها پرسیده که توانایی ترور هم دارند یا نه. در گزارش از قاسم سلیمانی به عنوان یکی از کسانی که سعودی‌ها دنبال ترورش بوده‌اند نام برده شده. طرف معامله اما گفته باید با وکلایشان مشورت کنند.

۵- در نهایت طرف معامله گفته که آنها نمی‌توانند کسی را ترور کنند. نیدر (لبنانی/آمریکایی) اما گفته حالا که اینها نمی‌توانند او شاید بتواند کسی را پیدا کند که ترور هم بکنند. و یک شرکت را در لندن پیشنهاد کرده که توسط ماموران سابق بریتانیایی اداره می‌شود. نام این شرکت در گزارش نیامده.

۶- این جلسات و طرحها همه در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاده که نیدر و جول زمل (اسراییلی/استرالیایی) فکر میکردند کلینتون رییس‌جمهور می‌شود. بعد که ترامپ رییس‌جمهور شده، آنها به واشنگتن رفتند تا با کاخ سفید معامله‌ بکنند. آنها حالا پایشان در پرونده تحقیقات رابرت مالر هم گیر است.

۷- و اما آن ژنرال عسیری که ظاهرا طرف مذاکره سعودی با این شرکتهای خصوصی بوده، از چهره‌های امنیتی نزدیک به محمد بن سلمان بود که همپای او از نردبان قدرت بالا رفت و شد معاون تشکیلات جاسوسی سعودی. تا اینکه در قتل خاشقجی، کاسه کوزه‌ها بر سرش شکست و برکنار شد.

۸- اینکه محمد بن سلمان از این جلسات خبر داشته یا نه، هنوز روشن نیست. همانطور که روشن نیست که آیا او دستور قتل خاشقجی را داده یا نه. اما NYT نوشته که خیلی از ناظران معتقدند در کشوری مانند عربستان، چنین اتفاقاتی خودسرانه رخ نمی‌دهد. بماند که نیدر همزمان با بن سلمان هم دیدار داشته.

۹- متن کامل گزارش که بخشی خواندنی از آن به رابطه ژنرال عسیری و محمد بن سلمان اختصاص دارد و نقش عسیری در جنگ یمن و همچنین اطلاعات بیشتری درباره رابطه جرج نیدر و ترامپ هم در آن هست:https://goo.gl/1TNEfD

۱۰- نکته مهم در پایان این است که نه در این گزارش و نه در گزارشهای قبلی نیویورک تایمز نیامده که آیا هیچ کدام از این پروژه‌های نابسامان‌سازی و اکانت‌سازی و تلاش برای خرابکاری اجرا شده‌اند یا نه. یعنی مشخص نیست که آخرش عربستان برای این‌کارها به شرکتهای خصوصی پولی داده یا نه.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.