سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سالگرد دکتر رامین پوراندرجانی، قربانی کهریزک؛ جان بر سر قسم...

سالگرد دکتر رامین پوراندرجانی، قربانی کهریزک؛ جان بر سر قسم

چکیده :«بچه‌ها ما وارث اسم‌های بزرگی هستیم، وارث اسم‌های بزرگی مثل جالینوس و بقراط و ابوعلی سینا و حکیم جورجانی. روح خیلی خیلی بزرگ و مقدسی از آن زمان در قلب‌های بزرگی منتقل شده و آمده در لباسی سفید برای ما به میراث گذاشته شده، بچه‌ها ما آمدیم اینجا تا بگوییم که عاشقانه به راه‌مان ادامه...


«بچه‌ها ما وارث اسم‌های بزرگی هستیم، وارث اسم‌های بزرگی مثل جالینوس و بقراط و ابوعلی سینا و حکیم جورجانی. روح خیلی خیلی بزرگ و مقدسی از آن زمان در قلب‌های بزرگی منتقل شده و آمده در لباسی سفید برای ما به میراث گذاشته شده، بچه‌ها ما آمدیم اینجا تا بگوییم که عاشقانه به راه‌مان ادامه می‌دهیم.» پوراندرجانی در مراسم فارغ‌التحصیلی

نام رامین پوراندرجانی با فاجعه‌ی کهریزک پیوند خورده است. رامین پزشک ِ بازداشتگاه کهریزک بود که در ساختمان بهداری ِ نیروی انتظامی تهران به مرگی مشکوک درگذشت. رامین متولد نوزده خردادماه ۱۳۶۲ در شهر تبریز بود.

رامین پوراندرجانی، ۲۶ ساله پس از تعطیلی کهریزک در نوزدهم آبان‌ماه ۱۳۸۸ به طرز مشکوکی درگذشت. مقامات جمهوری اسلامی در ابتدا اعلام کردند که پوراندرجانی بر اثر سکته قلبی درگذشته است اما در نهایت پزشک قانونی علت مرگ او را مسمومیت اعلام کرد.

جسد این پزشک بدون این‌که به خانواده‌اش اجازه‌ی کالبدشکافی داده شود، توسط نیروی انتظامی دفن شد.

مسعود پزشکیان در  رابطه با مرگ این دکتر گفته بود: “آنچه تا کنون از مرگ این پزشک جوان فهمیده ایم آن است که وی از بیماری روانی بر خوردار نبوده است و نمی توان اتهام خود کشی را به او زد .به نظر می رسد که رامین پوراندر جانی پزشکی سلامت بوده است .حتی در مورد انفارکتوس کردن او به این نتیجه رسیده ایم که اینچنین نبوده است.”

در ۲۷ آبان ماه ۱۳۸۸ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی وقت این در این خصوص اعلام کرده بود: “با توجه به وصیت نامه کنار جسد پزشک کهریزک احتمال خودکشی او بسیار است. این پزشک وظیفه ظاهرا خودکشی کرده اما باید منتظر نظر قطعی پزشک قانونی باشیم. پس از احضار این فرد به دادسرا برای حوادث کهریزک، ترس از محکومیت زندان باعث شده تا او دست به خودکشی بزند.”

دهم آذر ماه همانسال عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی انقلاب تهران در حاشیه برگزاری مراسم معارفه سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹ درباره پرونده مرگ پزشک بازداشتگاه کهریزک نیز اظهارداشت: در این خصوص پزشکی قانونی اظهارنظر کرده که مسمومیت دارویی علت مرگ این پزشک بوده است. البته در این باره قرص‌هایی هم در سالاد کنار وی کشف شده که با آنکه پزشکی قانونی نظر داده مطابقت دارد. ولی تا این لحظه موضوعی که قطعی شده نشان می‌دهد که مرگ این پزشک ناشی از مسمومیت دارویی بوده است. اما اینکه این اقدام حتما ناشی از قصد بوده باشد یا نه نیاز به تحقیقات دارد.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.