سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

خودانتقادی اصلاح‌طلبانه

چکیده :واقعیت این است که بسیاری از اصلاح‌طلبان امروزی سیاست‌ورزی را در ابتدای جوانی بدون هرگونه تجربه بلافاصله پس از وقوع انقلاب، در فضای حذف رقیب و پشت میزهای دولتی تجربه کرده یا آموخته‌اند. بنابراین برای برخی از آنها سیاست ورزی خارج از قدرت و در جامعه مدنی امری محال بنظر...


حسن اسدی زیدآبادی

‏اصلاح‌طلبان با پایگاه حدود ۱۵درصد هوادار در جامعه هنر کمپین انتخاباتی دارند اما متاسفانه محور اصلی آن رقیب هراسی است. این پیام در انتخابات که اگر رقیب پیروز شود ایران نابود و … می‌شود بنظرم غیرمنصفانه، غیراخلاقی و غیردموکراتیک است.

تبدیل انتخابات به آزمون فیصله‌بخش نجات/تباهی رویکری اشتباه است. ایجاد نفرت و از بین بردن فضای گفتگو، تعامل و دوپاره کردن ملت از آسیب‌های این رویکرد است.

از این رو امروز من نزد وجدان خودم قانع نیستم که اگر فی‌المثل رییسی به جای روحانی برنده می‌شد وضع مردم از این بدتر بود یا نه. به هر روی وقتی وارد رقابتی انتخاباتی با قواعد موجود می‌شویم، با رقیب نباید چون دشمنی بیگانه که ایران و ایرانی برایش مهم نیست مواجه شد.

نقد دیگر اینکه ناامیدی از روحانی۹۶ و موج پشیمانم از جایی شروع شد که اصلاح‌طلبان مهره‌های مطلوبشان کمتر به مقام رسیدند و آنها توفیق اصلاحات را به بازگشت مدیران سالمند سالهای۷۶-۸۴ به پشت میزهای سابقشان تعبیر کردند و چون این امر کمتر از انتظارشان رخ داد فریاد وا اصلاحاتا سردادند.

این درحالی بود که بارها امثال من گفتیم آنچه به عنوان اصلاح‌طلب از دولت و وزراء باید بخواهیم فهرستی از مطالبات دموکراتیک است نه لیست انتصاب‌ها و توفیق اصلاحات با معیار تحقق آن مطالبات باید سنجیده شود نه با تعداد استانداران و مدیران وابسته به قبیله اصلاح‌طلب.

یکی از علل سقوط اعتبار اصلاح‌طلبان تلاش‌ پنهانی و گاه آشکارشان برای دور زدن رخداد۸۸ و جنبش سبز است. این ریاکاری که با شعار یاحسین میرحسین و رفع حصر رای بگیریم و در استراتژی سیاسی‌مان به دنبال توبه باشیم حاصلی جز وضع بی اعتباری امروز ندارد.

اصلاح‌طلبان که امروز خودرا بی‌نیاز از جنبش اجتماعی، مردم وخیابان می‌دانند، فراموش کرده‌اند که در انتخابات مجلس‌هشتم لیست ژنرال‌هایشان باعکس ورسم خاتمی رای نیاورد. چه شدکه در انتخابات۹۴ مردم چنان اعتمادی به لیست ناشناسان کردند و تنها تصویری از انگشتری خاتمی برای توفیق کافی بود؟

اصلاح‌طلبان حتی در پروژه توبه و نزدیکی به رهبری نظام هم شکست خوردند چراکه بلاتکلیفی و دورویی سیاسی همواره دو طرف منازعه را از شما می‌رنجاند. درواقع درمیانه لحاف فقط می‌توان گرم ماند اما قدرت ابتکارعمل در آن محل درکار نخواهد بود.

بعلاوه اصلاح‌طلبان تاکنون به ایجاد هرنوع سازوکار دموکراتیک فراگیری تن نداده‌اند. شیوه اخیر ایجاد شورای عالی سیاستگذاری آنها از هر نوع نهاد انتصابی دیگری هم عقب‌مانده‌تر بود چرا که در نهایت نه فقط ماموریت این نهاد که حتی اسامی یا تصویری از اعضا آن هم اعلام نشد.

واقعیت این است که بسیاری از اصلاح‌طلبان امروزی سیاست‌ورزی را در ابتدای جوانی بدون هرگونه تجربه بلافاصله پس از وقوع انقلاب، در فضای حذف رقیب و پشت میزهای دولتی تجربه کرده یا آموخته‌اند. بنابراین برای برخی از آنها سیاست ورزی خارج از قدرت و در جامعه مدنی امری محال بنظر می‌آید.

انتقاد وارد دیگر اینکه اصلاح‌طلبان نه تنها از تولید سیاسیون ملی طی دهه‌های گذشته ناتوان بوده‌اند بلکه متاسفانه در بسیاری از موارد به دلیل دعواهای خصلتی شخصیت‌های معمر و ملی جریان خود را نیز تخریب کرده‌اند.

بسیاری از احزاب اصلاح‌طلب که طی همه این‌ سالها برآمده‌اند در واقع حاصل پیروزی در یک انتخابات ریاست جمهوری و تصرف دولت بوده‌اند. درحالی که قاعدتا این روند بایستی معکوس می‌بود. بگذریم که هویت این احزاب بیش از آنکه برمبنای یک نظریه سیاسی باشد متکی به نوعی قبیله‌گرایی بوده.

قبیله‌گرایی مذکور که ریشه در تحولات سالهای ۵۵-۶۵ دارد طی سالهای بعد تحول عمده‌ای که در هسته اصلی خود تجربه کرده عمدتا چیزی نیست جز رشد فرزندان نسل اول و برخی وصلت‌ها و ایجاد روابط سببی.

نیازی به گفتن نیست که این نکات فهرست جامعی از نقدها نیست و نیز به جناحهای مقابل یعنی اصولگرایان، براندازان، خشونت‌طلبان، مرتجعان مذهبی وغیرمذهبی و… نیز نقدهای متعدد وارد است. لیکن به هر روی یک نقطه قوت اصلاح‌طلبان همین است که ما می‌توانیم بیرحمانه جریان خودرا #نقد کنیم.

در انتها بگویم آنچه امید را در دل معتقدان به اصلاحات (فارغ از جریان سیاسی موسوم به اصلاح‌طلب) زنده نگاه می‌دارد توسعه آگاهی‌های عمومی دموکراتیک و نیز رویکردهای کلان و مسیری است که زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در حصر یا خارج از آن پیش روی ما گشوده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.