سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خواهر شهید جهان‌آرا: هرکس بخواهد کار مثبتی انجام دهد، سنگ اندازی می‌کنند...

خواهر شهید جهان‌آرا: هرکس بخواهد کار مثبتی انجام دهد، سنگ اندازی می‌کنند

چکیده :در کشور ما سوء استفاده ازنام وخانواده‌های شهدا درحد اعلی است. چرا وقتی مسائلی درکشورپیش می آید، جنازه واستخوان‌های شهدا را می آورند ودل مردم را می سوزانند؟ مردم عاشق شهدا هستند اما زمانی که شهدای گمنام را درپارک‌ها خاکسپاری می‌کنند به نظر من سوء استفاده از شهید است. شهدا آسایش خانواده‌ها را می‌خواهند و برای همین جان خود را فدا کردند. باید خطاب به مسئولان گفت که شما معاش مردم را ازآن‌ها گرفته اید؛ مردم را باید از لحاظ معیشتی تامین کرد تا به فکر آخرت باشند برای همین وقتی فردی مجبور است از ۲۴ ساعت ۲۰ ساعت دنبال معاش باشد،معادی برایش نمی...


هفتم مهر سالگرد شهادت فرماندهان ارشد دفاع مقدس یعنی شهیدان«فلاحی،فکوری،نامجو،کلاهدوز وجهان آرا»است.قهرمانانی از جنس مردم که تمام قد برای حفظ ناموس کشورشان ایستادند و در نهایت نیز جان خود را فدا کردند. در همین راستا برای انجام وظیفه و ادای بخشی از دینی که این عزیزان بر گردن خانواده‌های ایرانی دارند به سراغ خانواده‌های معزز شهدا رفتیم که خانم مرضیه جهان آرا، خواهر گرامی محمد جهان‌آرا که نیازی به معرفی بزرگی‌ها و ویژگی‌های وی نیست، نکاتی را در گفت‌وگو با ما بیان کردند که در ادامه آن را می‌خوانیم.

می‌خواستیم با شما درباره آرمان‌های شهید جهان‌آرا گفت‌وگو کنیم، آیا به این آرمان‌ها رسیده‌ایم؟

تصمیم گرفته بودم به دلیل مشکلات پیش آمده درکشور با هیچ رسانه ای مصاحبه نکنم و امسال برسرمزار محمد رفتم وبه او نیز گفتم. من از عملکرد مسئولان جمهوری اسلامی راضی نیستم. شما رسانه‌ها خوب می‌توانید موضوع ومشکلات را بیان کنید و باید در این مسیر فعالیت داشته‌باشید. خانواده شهدا از وضعیت موجود ناراضی هستند. هرساله تمام اعضای خانواده ما در مورد شهید محمدجهان آرا صحبت می‌کنند اما دیگر این حرف‌ها فایده ندارد. شهدا سه مشخصه داشتند اول اینکه خدا را در تمام مراحل زندگی‌شان می‌دیدند،دوم با ایمان بودند و سوم به مردم کشورشان عشق می‌ورزیدند. آدم‌هایی که رفتند و شهید شدند در کشور بسیارتاثیرگذار بودند.امروزه مشخصه‌های شهدا در بین مسئولان وجود ندارد.برای مثال مسئولی بنده را دعوت کرده بود و یک ساعت پشت در اتاقش منتظر ماندم تا ملاقات صورت بگیرد! زمانی که با وی دیدار کردم به این مسئول گفتم وقتی شهید جهان آرا فرمانده بود هیچ وقت دراتاقش بسته نبود؛ چگونه ادعا دارید که ادامه‌دهنده راه شهدا هستید،کدام کار شهید مثل کارشما بوده آن‌ها به هیچ وجه شبیه امثال شما نبودند.

اگر شهدا امروز در قید حیات بودند به‌وضعیت امروز چه واکنشی نشان می‌دادند؟

برادرانم به معنای واقعی عاشق مردم بودند. برادرم علی درزمان شاه به دلیل اعتراض به وضعیت موجود جامعه زیر شکنجه مزدوران شاه شهید شد؛ او معتقد بودکشور ما کشوری ثروتمند است، چرا مردم درفقر زندگی می کنند؟ این موضوع و توجه به فقرا همواره در خانواده ما مطرح بود و همه ما نگران معیشت و زندگی ملت بودیم و هستیم و معتقدیم که باید برای بهبود زندگی مردم فداکاری‌هایی صورت بگیرد. مردم جوان‌های‌شان را ندادند تا امروز بعضی‌ها بگویند خدا شاه را بیامرزد. خداهیچ وقت شاه را نیامرزد ولی وضعیت جامعه به گونه‌ای شده که بعضی‌ها دوره شاه را مثال می‌زنند ومن نسبت به این موضوع بسیار ناراحت هستم. یکی ازمهم‌ترین ویژگی‌های مردم خوب ومومن این است که عاشق مردم هستند. در خانواده ما همیشه بحث کمک به مردم فقیربود وصحبت دراین مورد برای‌مان ارزش محسوب می‌شد. آدم‌های فداکارهمیشه آنچه را که دوست دارند درراه خدا اهدا می‌کنند. به خاطر می‌آورم زنان خانواده ما تمام طلاهای‌شان را به محمد دادند تا درراه خدا خرج کند ولی امروز مسئولان چه کار می کنند؟!با وجود آنکه برادرم فرمانده بود ولی وقتی حماسه ۳۵ روز مقاومت در خرمشهر شکل گرفت، محمد پا به پای بچه های شهر جنگید.

ویژگی بارز شهید در دوران دفاع چه بود؟

در اوایل جنگ اقشار فراوانی بادیدگاه‌های مختلف وجود داشتند و هنرمحمد این بودکه همه آن‌ها را برای دفاع ازشهرشان دور یکدیگر جمع کرد.برادرم هیچ گاه مردم را به دلیل اختلاف دیدگاه‌ها کنارنمی‌گذاشت. متاسفانه درجامعه وضعیت به گونه‌ای شده که هرکسی رییس شد، اگر زیر دست آن را تایید نکند کنارگذاشته می‌شود. افرادی مثل محمد توانستند حماسه های بزرگ را بیافرینند و به گونه‌ای از شهرشان دفاع کنند که سرنوشت جنگ عوض شود. آن‌ها با تمام وجود کار می‌کردند ولی امروز متاسفانه هرفردی که به یک میزی می رسد به آن می‌چسبد وآن‌را ول نمی کند و حتی اگر به این وضعیت اعتراض کنی نیز می گویند فردی ضد انقلاب است. مبنای ضد انقلاب در کشور ما مخالفت بااشخاص است. وقتی می‌گوییم خدا را درزندگی باید دید به عینه دررفتار محمد خدا را می دیدم. از خود گذشتگی او درحد اعلابود. در ظهرهای تابستان خرمشهر که بسیار هوا گرم است، وقتی به خانه می آمد زیر کولر نمی رفت و می گفت بعضی ها کولر ندارند.شهید می‌گفت وقتی درجای خنکی بنشینم، نمی‌توانم مردم را درک کنم. آیا مسئولان امروز کشور این‌گونه رفتار می‌کنند؟! شهید محمد جهان آرا با سربازش سربازی می‌کرد. با پاسدارش پاسداری می داد. دوستانش تعریف می کردند وقتی ماشین مهمات می رسد اولین کسی که شروع به خالی کردن ماشین می‌کرد محمد بود. شب‌های جنگ وقتی می دید بقیه خسته هستند، خودش پاسداری می داد. نه تنها محمد تمام فرماندهان جنگ این‌گونه رفتارمی کردند.

برادران دیگر شما نیز شهید شدند؟

یکی از برادرانم(شهید محسن‌جهان‌آرا) درآبان سال ۵۹ اسیر شد و هیچ خبری ازآن نبود؛ مادر چشم به راه برادرم ازدنیا رفت. آن یکی برادرم نیز زیر شکنجه شاه شهید و محمد هم درجنگ تحمیلی شهید شد. برادرم محسن زمانی که اسیر شد به دلیل اینکه برادر محمد جهان آرا بود، هیچ خبری از او تاکنون به دست ما نرسیده است. وقتی آمریکا به عراق حمله کرد وصدام نابودشد، بنیاد شهید افرادی راکه هیچ نشانه‌ای از آن‌ها وجود نداشت، شهید اعلام کرد.

مردم برای شما درددل می‌کنند؟

به من می‌گویند این چه وضعیتی است که دراین مملکت شکل گرفته است و هیچ ‌کسی سرجای خودش نیست و مردم به سختی زندگی می کنند.برای مثال با دوکارگر صحبت می‌کردم به من گفتند بچه‌هایم گرسنه هستند چون امروز هیچ پولی برای خرید نان نداریم.سوال من از مسئولان کشور این است که شهدا برای چه رفتند؟ اگر قرار بود وضع کشور به اینجا برسد و مسئولان نتوانند معیشت مردم را تامین کنند، چرا شهید دادیم؟!

به نظر شما دلیل وضعیت امروزی چیست؟

ایران کشوری ثروتمند است و منابع زیادی دارد اما هرروز ازیک جا صدای دزدی بلند می شود.آیا برای وجب به وجب این خاک شهید دادیم که اوضاع مملکت این‌گونه شود؟! هرکسی دراین مملکت بخواهد کار مثبتی انجام دهد، جلوی آن را می گیرند وسنگ اندازی می کنند و مابه اینکه از اسم خانواده شهدا سوءاستفاده می شود، معترض هستیم. متاسفانه آن‌هایی که از دوران جنگ ماندند آن دوره را فراموش کردند. جنگ خوب نیست وما را نابود کرد.‌آیا فرزندان شهدا به معنایی واقعی پدرشهیدشان راشناخته اند؟! جامعه از لحاظ پاسداشت اخلاقی ارزش‌های پدران شهید برای فرزندان‌شان چه کرده است؟! خانواده ما متمول بود اما پول برای ما هیچ وقت مهم نبود ارزش‌های اخلاقی ومردم مهم بودند. رفتار پدرومادر وبرادران عین رفتاری که خداوند درقرآن می فرماید بود؛ من به عینه آن مشخصه‌های رفتاری را در رفتار خانواده ام می دیدم. این‌گونه رفتارها باید درجامعه نمود داشته باشد. وقت ازحرف زدن گذشته است، باید درعمل خودمان را نشان دهیم . عملکرد مسئولان جامعه چگونه بوده که جامعه این‌گونه شده است.

شما از برخی سوءاستفاده‌هایی که از نام شهدا می‌شود، گلایه ندارید؟

در کشور ما سوء استفاده ازنام وخانواده‌های شهدا درحد اعلی است. چرا وقتی مسائلی درکشورپیش می آید، جنازه واستخوان‌های شهدا را می آورند ودل مردم را می سوزانند؟ مردم عاشق شهدا هستند اما زمانی که شهدای گمنام را درپارک‌ها خاکسپاری می‌کنند به نظر من سوء استفاده از شهید است. شهدا آسایش خانواده‌ها را می‌خواهند و برای همین جان خود را فدا کردند. باید خطاب به مسئولان گفت که شما معاش مردم را ازآن‌ها گرفته اید؛ مردم را باید از لحاظ معیشتی تامین کرد تا به فکر آخرت باشند برای همین وقتی فردی مجبور است از ۲۴ ساعت ۲۰ ساعت دنبال معاش باشد،معادی برایش نمی ماند. مسئولان کشور با ایمان مردم چه کردند؟! شهدا نرفتند که خانواده وممکلت به اینجا برسد. همه ما در روز قیامت مسئول هستیم وباید پاسخگو باشیم. امروزه درکشور یک ظاهر پوسیده ازدین ارائه می‌شود و هر گوشه ای را که نگاه می‌کنیم درآن مشکلی وجود دارد. تاکنون می‌گفتند امنیت کشور برقرار است؛ این‌هم از وضعیت امنیت که یک تعداد سربازان جوان کشته شدند. شهدا برای دفاع از کشور رفتند، آب وخاک ارزش ذاتی ندارد و این مردم هستند که به آن اهمیت می‌بخشند. شهدا نیز برای دفاع از مردمی که در این مرز و بوم زندگی می‌کنند جان خود را فدا کردند ولی باید پرسید باقیماندگان از کاروان شهدا آیا کارهای‌شان را درست انجام می‌دهند ولی بی‌شک این‌گونه نیست که مردم به این وضع دچار شده‌اند. همیشه پدرم هرمسئولی را که می دید، نسبت به وضعیت مردم خرمشهر به آن‌ها اعتراض می کرد و خدا را شکر که پدر و مادر نیستند که وضعیت امروز کشور را ببینند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.