سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » همزمان با سخنرانی ترامپ و روحانی در سازمان ملل؛ جنگ هشتگ‎ها در توییتر...

همزمان با سخنرانی ترامپ و روحانی در سازمان ملل؛ جنگ هشتگ‎ها در توییتر

چکیده :فعالان سیاسی و مدنی که با استفاده از هشتک نه به جنگ و نه به تحریم در فضای مجازی فعالیت داشتند توییت های خود را در ساعت هشت شب آغاز کردند. آنان دلایل اقدام خود را: "۱. بی‌هیچ قید و شرطی باید صدای نه به جنگ باشیم.۲. به رسانه های سراسر دنیا اعلام کنیم که "نه به جنگ ، نه به تحریم" صدای واقعی مردم ایران است.۳. جنگ و تحریم کمکی به دموکراسی و حقوق بشر نخواهد کرد و ۴. در مقابل ویرانی کشورمان می‌ایستیم." اعلام...


کلمه –گروه خبر: روز گذشته ساعاتی پیش از شروع سخنرانی دونالد ترامپ و حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، توییتر محل نزاع و تقابل بین گروه‌های مختلف سیاسی شد.

از یک سو جریان برانداز که تصمیم گرفته بود از هشتک همیشگی خود یعنی “تغییر رژیم ایران” استفاده کند و در تلاش بود تا افکار جهانی را تحت تاثیر قرار دهد و از سوی دیگر جریان تحول خواه و فعالان جامعه مدنی که با هشتک “نه به جنگ و نه به تحریم” در تلاش بودند تا صدای دیگری را به گوش جهانیان برسانند و از سوی دیگر جریان میانه رو و ارزشی که با استفاده از هشتک “من ایستاده ام برای ایران” تلاش داشت تا تاثیر گذار باشد.

فعالان سیاسی و مدنی که با استفاده از هشتک نه به جنگ و نه به تحریم در فضای مجازی فعالیت داشتند توییت های خود را در ساعت هشت شب آغاز کردند. آنان دلایل اقدام خود را: “۱. بی‌هیچ قید و شرطی باید صدای نه به جنگ باشیم.۲. به رسانه های سراسر دنیا اعلام کنیم که “نه به جنگ ، نه به تحریم” صدای واقعی مردم ایران است.۳. جنگ و تحریم کمکی به دموکراسی و حقوق بشر نخواهد کرد و ۴. در مقابل ویرانی کشورمان می‌ایستیم.” اعلام کردند.

تعدادی از توییت های این جریان را در ذیل میخوانید:

فرناز میری: حق بدیهی زندگی بدون سایه‌ی سنگین جنگ و تحریم نقطه‌ی مشترک همه‌ی ماست.

حسین معصومی: ما با ایرانمان می مانیم. زندان، حصر، سرکوب هیچ کدام نمی تواند ما را در کنار آنهایی قرار دهد که کشور ما را نابود می خواهد.

محمدرضا اندرز: آشکار و مبرهن است که جنگ و تحریم هیچ نسبتی با حقوق بشر و جامعه مدنی ندارد. بهتر است کسانی که به دنبال حقوق بشر و دموکراسی می‌باشند بدنبال تضعیف جامعه مدنی با پشتیبانی از تحریم و یا جنگ نباشند.

شهروز میر: کدام صلح؟کدام جنگ؟ ما با همان گلوله ای در صلح می میریم که دیگران در جنگ… هر بار به بهانه ای خون ما جاری است!

داوود حشمتی: وقتی تحریم ها شکل بگیره باید با بابک زنجانی بریم جنگ. کدوم جنگ؟ همون جنگی که قبلا بابک زنجانی به عنوان یک «بسیجی اقتصادی» رفته بود بجنگه. نه جنگ نه تحریم یعنی ایجاد مانع برای بازگشت به همان روزها و بستن راه رانت خوری که در همه دولت ها ریشه دارند.

علیرضا خوشبخت: پیمانکاران جنگ طلبان آمریکا که به صلح می خندند، باید یک چیز را بدانند : شما می توانید کنار متجاوز بایستید و دستمزد بگیرید، اما نمی توانید در کنار متجاوزان ژست تئورسین رهایی ملت را بگیرید….

آرمان امیری: مدت‌هاست که مرزهای جغرافیایی رنگ باخته. انسان با مهر پاسپورت معنا نمی‌شود. ناسیونالیسم کالای دکان کلاش‌هاست. مرزهای واقعی را باورهای انسانی تشکیل می‌دهند. تمام #جنگ‌طلبان، از آمریکا تا ایران هم‌پیمان هستند؛ من اما هم وطن تمام مخالفان جنگ و تحریم هستم.

اکبرین: میرحسین موسوی با اینکه دولت ایران را «نامشروع» می‌دانست اما جلوی #تحریم و #جنگ ایستاد و از همه خواست «از تمام ظرفیت و توان بین‌المللی خود استفاده کنند تا به قدرت‌های خارجی اجازه ندهند که از ضعف و عدم مشروعیتِ دولت کنونی استفاده و به کشور آسیب رسانند»/۱۶تیر۸۹

ژیلا بنی یعقوب: در آمریکا اغلب از حمله به عراق به عنوان «اشتباه فاحش» و یا «اشتباه عظیم» یاد می‌کنند. این یک جرم بود و کسانی که این جرم را مرتکب شده‌اند همچنان آزاد هستند. بعضی از آنها به لطف وحشت ترامپیسم و شهروندانی که اغلب مبتلا به فراموشی هستند، دوباره اعتبار و موقعیت سابق را به دست آورده اند.

ضیا نبوی: شاید در مورد راهکارهای عبور از وضعیت سخت امروز تردید داشته باشیم اما با اطمینان میتوان گفت که سیاست #تحریم سیاستی غیر‌انسانی است و شهروندان این کشور و خاصه طبقات فرودست را نشانه رفته است.. تحریم راه حل نیست، تلاش برای ویرانی یک کشور و مردمانش است.

مهدیه گلرو: تحریم شرایط اقتصادی را سخت تر کرده، تولید را نابود و بیکاری هر روز افزایش پیدا میکند، جمع کثیر بیکاران ناامید محصول تحریم برای طبقه متوسط و کارگران و فقراست نه آقازاده هایی که ده جا معاون و مشاور هستند.

مهدی محمودیان: نه به جنگ و نه به تحریم به معنای چشم پوشی بر بی کفایتی برخی مدیران و ناکارامدی سیستماتیک جمهوری اسلامی نیست. نه به تحریم و نه به جنگ حمایت از مردم رنجدیده ایران است

نگارمفید: نه جنگ، نه تحریم نه بدبختی و بی‌پولی نه ناامیدی و بی‌انگیزه‌گی نه رانت و فساد نه گشت ارشاد

مسعود بهنود: خودمان آهن تحجر را نرم میکنیم. خودمان سرنوشتمان را خواهیم ساخت. در این راه از متحجران و قدرت طلبان کمک نمی طلبیم.

بهمن امویی: با افزایش تحریم ها، فساد و ناکارامدی دولت ها و کنترل آنها بر شهروندان بیشتر می شود. تحریم تاکنون هیچ دولتی را به زیر نکشیده است. جز ضعیف تر کردن مردم و نهادهای مدنی.

اما بخشی از توییت ها نیز که با هشتک ما ایستاده ایم برای ایران نیز به شرح زیر است:

حسین حمیدیه: کودکی‌ام در خانه‌های سازمانی بنیاد شهید گذشت. در جمع زن‌ها و بچه‌هایی که مردی در خانه نداشتند. آنها در”نداشتن”مشترک بودند. و جنگ همین است: داشته‌هایمان را از ما می‌گیرد و چیزی بجایش برایمان نمی‌آورد. از یکی پدر میگیرد، از یکی مادر، برادر، پسر و از یکی خانه و شهر.

آرا: ما به کسانی نیازمندیم که فریادِ «من عاشقِ وطنم» را از اعماقِ روح برآورند و نیاندیشند به اینکه وطن در کدام زمان، در کدام حال، با کدام نظام

مستر استراتژی: الان صحبت از ملیت بلوچ،کرد، عرب، ترک و ترکمن میکنند هدفشان نابودی کیان ایران است جنگ و تحریم ابزار است اگر به جنگ و تحریم بپردازیم یعنی مابا ابزار شما مخالفیم نه هدفتان با تحریم و جنگ یا بدون آنها می ایستیم در ایران، با ایران وبرای ایران.

محسن شیریان: اینجا وطن ماست مملکت ماست. خونه ماست. با تمام سختی هایی که ناجوانمردانه برامون درست کردند مطمئناً رهاش نمی کنیم. تا آخر پای وطن مون می ایستیم.

احسان منصوری: البته که جنگ و تحریم نمی‌خواهیم. این را هم دشمنان ایران می‌دانند هم افکار عمومی جهان. آنچه نمی‌دانند این است که برای حفظ ایران در مقابل محور شرارت ترامپ-بن‌سلمان-نتانیاهو می‌ایستیم. مثل پدران و مادرانمان که قرن‌ها این سرزمین را حفظ کرده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.