سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جهش قیمت دلار به بالای ۱۶ هزار تومان در بازار آزاد...

جهش قیمت دلار به بالای ۱۶ هزار تومان در بازار آزاد

چکیده :مجموع تقاضاها باعث شد تا امروز (دوشنبه دوم مهر) قیمت سکه با افزایش بی‌سابقه همراه شود و برای اولین بار نرخ ۴ میلیون‌ و هفتصد هزار تومان را تجربه کند و نزدیک به چهارصد تومان حباب داشته باشد؛ همان‌طور که ذکر شد علت و عامل اصلی این افزایش، نرخ ارز...


براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت ارز و سکه در بازار آزاد در ایران افزایش یافته است. در معاملات امروز دوشنبه قیمت دلار تا بیش از ۱۶۰۰۰تومان بالا رفته است؛ کمترین نرخ معامله این ارز امروز حدود ۱۴۹۰۰ تومان بوده است.

بر همین اساس نرخ یورو در این معاملات بین ۱۷۵۰۰ تا ۱۸۹۰۰ در نوسان بوده است و قیمت هر پوند انگلیس هم (حداکثر) به بیش از ۲۱ هزار تومان رسیده.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی حداکثر قیمت معامله دلار در بازار غیررسمی در بعدازظهر امروز را ۱۵۹۰۰ تومان اعلام کرد.

همزمان متوسط نرخ‌ اعلام شده دلار آمریکا در سامانه نظارت ارز (سنا) در معاملات امروز(تا ساعت سه بعدازظهر بوقت تهران) ۱۴۳۰۰ تومان بوده است.

این رقم معاملات ثبت شده توسط صرافی‌های مجاز را در بر می‌گیرد و شامل معاملات حواله‌های ارزی در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) است.

این در حالی است که قیمت سکه طلا طرح جدید (امامی) هم به بالای ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

محمد کشتی آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران علت این افزایش قیمت را جهش قیمت دلار دانسته است.

او به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: “مجموع تقاضاها باعث شد تا امروز (دوشنبه دوم مهر) قیمت سکه با افزایش بی‌سابقه همراه شود و برای اولین بار نرخ ۴ میلیون‌ و هفتصد هزار تومان را تجربه کند و نزدیک به چهارصد تومان حباب داشته باشد؛ همان‌طور که ذکر شد علت و عامل اصلی این افزایش، نرخ ارز است.”

گران شدن قیمت ارز و سکه پس از یک هفته تعطیلی و عزاداری در ایام محرم اتفاق افتاده است.

آقای کشتی آرای همچنین گفته است: “اینکه ما همه این افزایش (سکه) را به سوداگران نسبت دهیم درست نیست، باید توجه کرد که اقتصاد براساس یک سری معادلات استوار است و این معادلات می‌گویند که وقتی ارزش ریال در برابر سایر اسعار (ارزها) کاهش می‌یابد، عرضه نسبت به تقاضا همخوانی ندارد و فاصله ایجاد شده موجب افزایش نرخ ارز می‌شود که آن نیز در افزایش نرخ سکه بازتاب می‌یابد.”

بانک مرکزی در اواخر فروردین ماه امسال (۱۳۹۷) سیاست‌های ارزی خود را اعلام کرد و هر قیمت به غیر از “دلار ۴۲۰۰ تومانی” را به رسمیت نشناخت.

در نیمه مرداد ماه و با تغییر ریاست بانک مرکزی از ولی‌الله سیف به عبدالناصر همتی سیاست ارزی بانک مرکزی هم تغییر کرد.

در این سیاست‌ها، بازار اصلی “بازار ثانویه” که در سامانه نیما قرار دارد اعلام شد؛ این بازار محل معاملات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی کمتر از یک ماه پیش گفته بود: “اکنون حدود ۹۷ درصد مبادلات ارزی که عمده آن حواله است در بازار ثانویه و در سامانه نیما انجام می‌شود و تنها ۳ درصد در صرافی‌ها شکل می‌گیرد.”

hفزایش بی سابقه نرخ ارز در بازار ارز ایران در حالی است که با توجه به تحریم‌های یکجانبه آمریکا، نگرانی‌ها از کاهش ارزش ریال در ماه‌های اخیر افزایش یافته و تقاضا برای تبدیل ریال به ارزهای خارجی افزایش یافته است.

 

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.